Партизановци, памет у главу, УЕФА посматра... СВЕ!

Да ли су и клуб и организовани навијачи Партизана извукли поуке из сопствених грешака и грешака комшија?

Фудбал 13.08.2018 | 23:00
Партизановци, памет у главу, УЕФА посматра... СВЕ!
"Европа нас мрзи", "Европа је неправедна", "УЕФА има двоструке аршине"... Могуће да овакви ставови и коментари људи у Србији имају и аргументовану подлогу, али "бич" и моћ су у рукама Европске куће фудбала и док је тако, српски фудбалски клубови и њихови навијачи мораће да се повинују условима за играње међународних утакмица.

Тачно је да српски клупски фудбал није усамљен случај у Европи. Штавише! Дешавају се инциденти и то много тежи широм Европе, видели смо и да је недавно у Аустрији судија погођен неким предметом у главу, па је утакмица прекинута.

Исто тако смо, међутим, сведоци, да УЕФА "вага", доноси одлуке и разрезује казне гледајући све околности и "досије" који одређени клубови и навијачи имају у Европи. Нажалост, наши клубови и "навијачи" имају подебео досије.

Најновија одлука УЕФА да казни Црвену звезду са две утакмице играња без публике, има непријатне, па и тешке последице по клуб. Најпре, екипа остаје ускраћена за подршку са трибина, која неретко има важну улогу, а потом и не мање важно, клуб остаје без прихода (груба рачуница је да ће Звезда остати без 1,5 милион евра потенцијалних прихода због ове казне). Не само да остаје без прихода, него је и на губитку, јер треба покрити трошкове организације утакмице.

За српске клубове је од енормног значаја да играју европске мечеве а самим тим и да поштују правила и критеријуме за играње у европском друштву. Правила која МОРАЈУ да буду поштована и примењена.

Фудбалски клуб Партизан је у својој новијој историји много пута осетио на својој кожи ударац бичем из Ниона. Пре 11 година Партизан је био избачен из Европе (после инцидената са навијачима против Зрињског у Мостару), иако су момци на терену тада поштено урадили посао и већ се били квалификовали у наредну рунду такмичења.

Прошле сезоне, односно у јануару ове године, Партизан је опет ходао по жилету и захваљујући одбрани правног тима црно-белих, казна није гласила - "без публике опет", већ је кажњен само ("само") новчано 30.000 евра.

Партизан је прошле сезоне у касу УЕФА на име разних казни уплатио око 380.000 евра, а због играња пред празним трибинама изгубио потенцијалних милион евра зараде. Играо је Партизан без публике против Видеотона у Београду (а тада је на трибинама било мађарских навијача), играо је и против кијевског Динама у групној фази.

На овај начин Партизан је, отприлике, изгубио "једног Сејдубу Суму", када бисмо ово изједначили са трансфером Гвинејца, најскупље плаћеног играча у историји београдског клуба.

Навијачи, поготово организоване групе, морају да схвате да Партизан има специјалан статус у УЕФА. Специјално негативан статус, да будемо прецизни. Партизан је ПОВРАТНИК, да употребимо термин из кривичног законодавства, и као такав увек је под посебном лупом УЕФА. И не само УЕФА већ и организације ФАРЕ, која се бори против сваке дискриминације у фудбалу.

Познато је да УЕФА ангажује своје људе да иду на стадионе, на утакмице "високог ризика", да се умешају међу публику и бележе сваки инцидент, повик... било шта што би могло да подлеже казни.

Али, није само УЕФА та која ангажује "хеадхунтерс" (ловце на главе). Организација ФАРЕ има исти начин деловања. И један од њених "војника" имао је задатак да дође у Београд и посматра понашање навијача Партизана на мечу против Скендербега претпрошле сезоне. Неприметан, "утопљен" у масу на трибинама, нико на њега није обраћао пажњу... а он је бележио, записивао, снимао... Извештај је под проследио својој организацији ФАРЕ, а ова у УЕФА.

УЕФА воли да тренира дисциплинску строгоћу над београдским клубом, који је, будимо реални, такав статус "заслужио" сталним испадима, нередима, будалаштинама сопствених навијача. Или боље речено "навијача". Али и неадекватним реаговањима управа (годинама уназад) и излажењима у сусрет "навијачима" који би на трибинама да воде неке своје битке, да "бране Косово, Ратка Младића" и слично...

Косово, сигурно, неће бити "одбрањено" на фудбалској трибини, нити ће Ратко Младић бити пуштен из Хага зато што је неко 10 пута скандирао његово име. Онај ко то ради, не жели добро свом клубу. Партизан, додатно, има још један проблем, који немају остали клубови у Европи - разједињеност и нетрпељивост навијачких фракција, што је само по себи такође потенцијално инцидентна ситуација.

УЕФА је посебно алергична на политичке поруке са трибина, транспаренте такве садржине, на расизам, на пиротехнику, а да је све важно говори и чињеница да су и Партизан и Црвена звезда кажњавани због "закрчених пролаза" на трибинама, што опет доводи даље до приче о инфраструктури, али и о организацији на нивоу клуба, навикама гледалаца...

Партизан је, у међувремену, под притиском или на захтев УЕФА, морао да уложи новац у стадион - да постави видео-надзор око целог објекта, да стави нове улазе (електронске капије) на трибине, било је радова и у гостујућим свлачионицама...

"Не можемо да нападамо УЕФА, од ње добијамо огромна средства. Није само новац у питању, није само презимљавање у Европи, већ и у популарности клуба, расту цене играча, већој потражњи за њима. Увек кажем - хајде да ми будемо бољи... Мораћемо да радимо на едукацији навијача", рекао је једном приликом генерални директор Милош Вазура.

Партизан у четвртак у реванш мечу 3. кола квалификација за Лигу Европе дочекује дански Нордсјеланд. Срећом, утакмица без "политичке позадине", није меч "високог ризика", али УЕФА ће, нема сумње, посматрати. Кроз лупу, микроскоп. И ту, и сваку наредну утакмицу Партизана у Европи.

Извор: мондо.рс

Коментари / 0

Оставите коментар