Побољшани односи Српске и САД-а

Амерички стручњак за Балкан Стивен Мејер изјавио је Срни да сада постоје много бољи односи Републике Српске, као и Србије, са Вашингтоном него што је то био случај са претходном америчком администрацијом и нагласио да ће републиканци бити отворенији за разговор са српским лидерима.

Република Српска 01.08.2018 | 11:11
Побољшани односи Српске и САД-а
Мејер је истакао два разлога због чега су бољи односи са САД.

Прво, рекао је он, Србима је било тешко да прихвате чињеницу да је Хилари Клинтон била амерички државни секретар у вријеме администрације Барака Обаме због бомбардовања током администрације Била Клинтона 1990-тих.

"Друго, одређени људи у администрацији предсједника САД Доналда Трампа и републиканци у Конгресу имају разумијевања за Србе", навео је Мејер.

Мејер је нагласио да су, међутим, боља атмосфера и односи између Вашингтона и Републике Срспке "већином површни", али је нагласио да ће републиканци бити отворенији за разговор и примање српских лидера.

"Али, Република Српска не треба да очекује превише у смислу материјалне добити од актуелне администрације. Другим ријечима, Вашингтон неће бити баш предусретљив што се тиче новца или признавања напора Републике Српске и пружања подршке политичким аспирацијама Српске. На примјер, мало је вјероватно да ће Трампова администрација подржати било какве мјере Републике Српске у циљу формалног одвајања од БиХ", истакао је Мејер.

Он је подсјетио да су догађаји и састанци прошле седмице, када је премијер Српске Жељка Цвијановић боравила у Америци, били превасходно церемонијалне природе.

"Ријеч је прослави подизања српске заставе на Бијелој кући прије 100 година и молитви тадашњег предсједника Вудроа Вилсона за народ Србије. Представници Српске православне цркве у САД били су веома заступљени на тим догађајима. Епископ /источноамерички Иринеј/ отворио је сједницу Представничког дома молитвом /Дом је у том тренутку био готово потпуно празан/", нагласио је Мејер.

Што је интересантно, каже Мејер, Трампова администрација имала би више разумијевања за став Београда према Косову.

Предсједник Владе Републике Српске Жељка Цвијановић боравила је протекле седмице у САД гдје је присуствовала свечаности у Конгресу САД поводом обиљежавања јубилеја стотину година подизања српске заставе испред Бијеле куће, те Симпозијуму о Србији и Америци у Првом свјетском рату.

Цвијановићева је службену посјету Вашингтону почела сусретом са најближим сарадницима предсједника САД Доналда Трампа - савјетником Келиен Конвеј, прес-секретаром Бијеле куће Саром Хакаби Сендерс, те Коријем Левандовским, бившим шефом побједничке Трампове кампање из 2016. године и савјетником за Трампову кампању за реизбор 2020. године.

Она је разговарала и са републиканским конгресменом Дејном Рорбахером и сенатором Роџером Викером, а у свом дому у Вашингтону ју је угостио и Стив Бенон, бивши стратег Доналда Трампа који је најзаслужнији за његову побједу на предсједничким изборима у Америци.

(Срна)

Коментари / 10

Оставите коментар
Name

НАТО

01.08.2018 09:15

Ето вам прилике, ако дато зелено свјетло за улазак БиХ у НАТО, онда неће бити ни санкција, Штрумпф ће их укинути. заиста јединствена прилика, а можда и опстанак на власни наредне четири године.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Сандокан

01.08.2018 09:58

Саморекламирање парама пореских обвезника РС. Ове плацају да дају изјаве које одговарају бирацима пред изборе. А народ, ко народ. Не мозе се произвести удица колико је народ у могуцности да прогута.

Name

Глупости

01.08.2018 09:22

Нико у администрацији САД немозе спавати сви су заљубљени у РС Милорада Додика Лицно мислим да Трумп никад цуо за РС Ста казе амбасада САД у БИХ то је мјера а ово све са Бисерком по Васингтону је просеравање резима пусте зеље

ОДГОВОРИТЕ
Name

Реално

01.08.2018 09:23

Бозе од ове бјеле цизмице нема вецег лазова зар нису милокрада ставили на црну листицу ибјела цизмица је све измисљала како це ову задњу посјету лагати народу бесерко пакуј кофер

ОДГОВОРИТЕ
Name

наредних 150 година:

01.08.2018 09:43

УСА је одрадила своје у Босни, а они који су остали: цевап, пиве ако има и то је то!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ниста није исто

01.08.2018 09:45

Мислим да неких помака има на боље али не захваљујуци РС вец Федерацији која је изгубила Америцку подрску коју је некада имала. Мислим да је Изедбеговиц постао непоуздан Америцки играц сто их је окренуло ка Бања Луци. Везе Изедбеговица са неким организацијама су главни разлог Америцке промјене.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Милко

01.08.2018 13:25

Пресудне су биле ципеле из Беме за Меланију. Трамп је много замјерио Бакиру сто и он није послао бар сандале.

Name

ре

01.08.2018 14:10

Цовјеце нема то везе са Федерацијом или Бакиром сто је он постао непоуздан.Вуциц у УСА има солидан углед и наравно да то нема никакве везе са некима сто су им постали непоуздани.Сто су се онако осорно понасали према Србима,по мени има везе са неким јаким лобијима који су кординирано дјеловали у Европи и УСА.И сто се то за ста су се они залагали ударало директно у српске националне интересе.Не мислим да су то лоби као албански,хрватски и сл.Они су мала маца.Ови лоби постигли су своје циљеве,мање или висе.Не врсе висе притисак на власти моцних дрзава на Западу.И Њемацка је промјенила свој однос према Србима.Није то сто је тако хтијела канц. Меркел.Она и да оде,њихов однос према Србима се неце промјенити ни за јоту. Тако да је сада,Србима највеци проблем они сами.

Name

Робин Худ

01.08.2018 09:59

Да чули су у дипломатским круговима, али то је ниво до шефа за спољну политику који кординира обавезе и задатке амбасадора и преставништава у свијету....на савјету се усклађује став о регијама и појединим земљама , а регије и нестабилна подручја се опструишу и анализирају како би се оцјенила опасност по интересе за УСА ...у колико је степен опасности достигао одређен ниво, а то процјењују савјетници у амбасадама и амбасадосри који својим извјештајима дају став и мишљење ! Након процјена се подузимају и адекватни кораци према земљи ,региону или групи,племену,секти,организацији.... Толико о озбиљности и знању ...прате свакодневно све и свакога,а потенцијалне опасности по хитном поступку категоризују и решавају, да ли праћењем,преговорима јавним или тајним, као у случају Кормак-Додик, или ратом тј издвојеним дејствима од убиства појединаца који су вође до терористичких активности или рата као коначног облика решавања угрожавања њихове сигурности!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дијаспора

01.08.2018 10:00

Па тој Бисерки се мозе завидјети. Оде једном у УСА и разговара са свим могуцим политицарима. Наравно, људи ниста не раде и једва цекају да се Бисерка појави. Ангела Меркел када отпутује , а то је веома ријетко, (2 x до сада) има могуцност само са Трумп да разговара. Док је то тако, РС це и даље бити најуспјеснија у цитавој Европи.

ОДГОВОРИТЕ