Јахте из Лопара освајају свијет

У омаленом подмајевичком селу Смиљевац код Лопара, на имању Горана Гајића, једна породична фирма прави јахте и чамце од полиестера за познату аустријску компанију "Сунбеам Yацхтс".

Република Српска 24.07.2018 | 12:48
Јахте из Лопара освајају свијет
Предузеће "Смиљевац пром" још од 2004. године успјешно сарађује с овом реномираном компанијом из Салцбурга, која се специјализовала за производњу луксузних јахти и једрењака за захтјевно инострано тржиште.

Према ријечима Горана Гајића, једног од сувласника ове породичне фирме, у погонима у Смиљевцу се праве уникатни чамци који задовољавају најстроже европске стандарде. Цијена јахти, чија производња започиње у овом подмајевичком сеоцету, а завршна обрада се обавља у Аустрији, креће се око 70.000 евра, мада се у производном програму могу наћи и чамци које себи могу да приуште и они који располажу са мање новца.

"Наше јахте спадају у ред најпопуларнијих у свијету јер матична фирма у Аустрији има традицију квалитета дугу више од 140 година", каже Гајић, додајући да је у овај бизнис укључена његова готово сва ужа породица.

Поред њега, ту су и његова супруга Вајка, син Милан, свастика Љубица и њен супруг Миленко Бабић, са којим је Горан и “испекао” овај занат у Аустрији.

"Миленко и ја смо још 1989. године отишли у Аустрију и тамо се запослили у овој компанији. У то вријеме, тамо је већ радило неколико људи из овог краја. Када смо одлучили да се вратимо у родну груду пала нам је на памет идеја о отварању једног погона у БиХ, а који би радио за потребе ове компаније. Постигли смо договор са власницима фирме и од те 2004. године па до данас траје успјешна сарадња", појаснио је Гајић.

Иако је ова пословна визија у почетку дочекивана са подсмијехом и неразумијевањем, породице Гајић и Бабић су истрајале и показале како се и једна сасвим необична пословна прича може спровести у дјело. Па и да се у подножју планине Мајевице праве чамци.

Извор: Глас Српске

Коментари / 4

Оставите коментар
Name

Браво

24.07.2018 11:41

Част свака земљаци! Породични бизнис је окисница развоја сваке земље. Једини предуслови су да се направи амбијент за то. Тешко је мотивисати људе да додју из ‘нормалне’ земље и улажу и раде кад зараде мање и цијењени мање него они у што ништа не раде по државним фирмама. Тешко је наћи и радника кад свак рачуна посао ‘државни посао’, приватник је онај који ‘еxплоатише’. Промијените тај однос и бит ће инвестиција. До тада тешко.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Семберац

24.07.2018 15:12

Све је то уреду и свако би несто покрено ал кад видис ову банду на власти све ти се огади и неби никад отисо доле само због фамелије у посјету а и то наса генуерација а следеце генерације сигурно неце ици ни у посјету.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Марко

24.07.2018 18:13

Свака цаст,једна јако лијепа вијест.Зелим вам пуно успјеха среце и све најбоље.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Горан

24.07.2018 18:15

Свака цаст. Зелим вам јос веце успјехе. За несто такво потребни су добри људи у које имас повјерење. Видим да вам је успјело. Дали је било какве стимулације од дрзавних власти?

ОДГОВОРИТЕ