Да ли ће Модрић бити проглашен кривим због лагања на суду?
Врховни суд Хрватске одлучио је да ће се капитену репрезентације и играчу Реал Мадрида Луки Модрићу, због лажног сведочења на суђењу бившем челнику Динама Здравку Мамићу, судити у Загребу уместо у Осијеку.
Фудбал 19.07.2018 | 13:00
Уочи изрицања пресуде Мамић је побегао у БиХ, чије држављанство има уз хрватско.
У образложењу одлуке о премештању поступка против Модрића у Загреб, Врховни суд је навео да су прихваћени аргументи Модрићеве одбране да има пребивалиште у Загребу и да спис ни на какав начин није везан уз Осијек.
Очекује се да ће на јесен бити заказана седница оптужног већа које оптужницу против капитена вицешампиона света може да потврди, одбаци или врати тужилаштву на дораду.
Осијечко тужилаштво терети тридесетдвогодишњег Модрића да је 13. јуна прошле године на суђењу Мамићу и још тројици свесно неистинито исказао да је анексе уговора о професионалном игрању фудбала, којима се регулише подела трансферног обештећења 50:50 одсто измедју њега као играча и клуба, потписивао сваки пут када би продужавао професионални уговор и да је анексе поново потписао након одласка у нови клуб због наводне измене банковног рачуна на који новац треба да буде уплаћен.
Тужилаштво Модрића терети да је наведено исказивао иако је знао да то не одговара истини јер је наведене анексе потписао у време када је већ играо за нови клуб, после реализације уговора између клубова, при чему је целокупан износ припао матичном клубу.
Лука Модрић испитан је у јулу прошле године због сумње да је дао лажни исказ, а потом је новинарима рекао да му је савест мирна и да верује да ће истрага доказати да није крив. Тужилаштво сматра да је Модрић променио исказ у корист Мамића.
Модрић је на суђењу Мамићу и осталима сведочио половином јуна прошле године о детаљима свог трансфера у Тотенхем 2008. Његов, као и трансфер играча Ливерпула Дејана Ловрена у стране клубове су предмет оптужнице против Мамића, а тужилаштво сматра да двојица играча нису имала право на 50 одсто трансферног обештећења, већ да је на тај начин Мамић извлачио новац из Динама.
Бивши челник и садашњи саветник Динама, његов брат Зоран Мамић, бивши Динамов директор Дамир Врбановић и порезник Милан Пернар неправоснажно су у јуну проглашени кривима за извлачење око 116 милиона куна (15,5 милиона евра) и наношење штете државном буџету од око 1,6 милиона евра.
Сви су осудјени на затворске казне – Здравко Мамић на шест и по година, Зоран Мамић на четири године и 11 месеци, а Врбановић, који је извршни директор Хрватског фудбалског савеза (ХНС), на три године. Уз њих је осудјен и порезник Милан Пернар који је добио четири године и два месеца затвора.
По хрватском закону, особе осуђене на казну већу од пет година морају одмах у затвор, али је Здравко Мамић уочи изрицања пресуде побегао у БиХ, где је убрзо ухапшен, па пуштен, јер има и држављанство БиХ.
Извор: Б92
Коментари / 1
Оставите коментарЈоја
19.07.2018 11:41Зар у БиХ налазе утоцисте све сами криминалци?
ОДГОВОРИТЕ