Подаци: Највећа смртност у БиХ
БиХ је земља с највећим процентом смртности у саобраћајним несрећама у Европи, не рачунајући Русију, наводи сајт "wорлдлифееxпецтанцy. цом", позивајући се на податке Свјетске здравствене организације.
Република Српска 17.07.2018 | 10:02
С друге, пак, стране, најсигурнија је Шведска са само 2,49 страдалих и уједно је друга најсигурнија земља на свијету.
Иза Шведске су Уједињено Краљевство са 2,58, Холандија са 2,81, Швајцарска са 2,82 и Данска са 2,89.
У Србији је смртност 6,88, скоро двоструко мања него у БиХ, у Хрватској 8,22, Македонији 7,02, док Словенија има 5,75.
Негативни рекордер у свијету по броју погинулих у саобраћајним несрећама је Зимбабве са 75,02 страдалих, Руанда са 46,59, Либерија 46,2 и Бурунди са 45,95.
Од развијених земаља, релативно лош рејтинг имају САД, у којима годишње живот изгуби десет људи на 100.000 становника.
У Русији годишње страда 15 људи на 100.000 становника, а у Кини нешто више од 17.
Најопаснији континент за саобраћај је Африка, а најбезбједнији је Европа.
У недавном саопштењу Министарства унутрашњих послова РС истакнуто је да ће у наредном периоду због повећања броја мртвих на цестама обављати строжу контролу, а посебно кад је у питању прекорачење брзине.
У Агенцији за безбједност саобраћаја РС кажу да су најчешћи узроци саобраћајних несрећа у РС за 2017. годину биле радње возилом у саобраћају, које су узрок 26,3 одсто удеса. Наредна категорија су неприлагођена брзина кретања возила, која је у приближно сличном проценту.
"С обзиром на мјесто догађања, највећи број саобраћајних незгода се догодио на магистралном путу (37,6%) и улицама у насељу (35,7%), а најмање на путу резервисаном за саобраћај возила (31 саобраћајна незгода)", рекао је Милан Тешић из Агенције за безбједност саобраћаја РС.
Додаје да су шири узроци низак степен употребе сигурносног појаса (око 65% на предњим сједиштима и око 17% на задњим сједиштима), употреба мобилног телефона код возача у току вожње (око 6,5%), као и неупотребљавање заштитних кацига код мотоциклиста (73,3%).
"Ово значајно утиче на настанак саобраћајних незгода и већих посљедица саобраћајних незгода. С тим у вези, Агенција и сви субјекти система предузимају системске, превентивне и репресивне мјере, које доприносе бољем стању претходно поменутих индикатора безбједности саобраћаја", нагласио је Тешић.
Поређења ради, у Америци је кориштење алкохола и опојних средстава узрочник број један смрти за воланом - у 2016. години било је 10.497 мртвих због ових узрока.
Због невезивања сигурносног појаса погинуло је 10.428 људи, док је због прекомјерне брзине погинуло њих 10.111 у тој години.
Из полицијских управа у РС апелују на возаче да приликом учествовања у саобраћају поштују саобраћајна правила и прописе, посебно правила која се односе на ограничење брзине кретања возила и забрану управљања возилима под утицајем алкохола.
У Приједору 58 пијаних возача за викенд
Полицијски службеници Полицијске управе Приједор у периоду од 13. до 15. јула реализовали су регионалну акцију појачане контроле учесника у саобраћају с акцентом на учествовање у саобраћају под утицајем алкохола.
У току акције укупно је контролисано 306 учесника у саобраћају, а прекршајне санкције на лицу мјеста су изречене за 123 учесника или 40% контролисаних.
Због учествовања у саобраћају под утицајем алкохола санкционисано је 58 возача, који су том приликом искључени из саобраћаја. Према 12 возача примијењена је мјера задржавања до отрежњења у полицијским станицама у трајању до 12 часова, као и према једном пјешаку који се по коловозу кретао пијан.
Извор: НН
Фото: А. Чавић

Коментари / 12
Оставите коментарМирко Немирко
17.07.2018 08:23Обука возача је лоша, већином су кршеви од аутомобила на путу, затим су путеви у катастрофалном стању и алкохол за воланом. А ми смо као све паметни и све знамо. Наш менталитет нам је такав да ми неволимо правила.
ОДГОВОРИТЕРе:
17.07.2018 11:45Тешко је људима угодити. Да су путеви идеални, опет би пијани возили те кршеве максималном брзином, не би се везали, причали би на мобилни и био би им крив зец у шуми. Једино репресија и ништа друго. Одрати кожу с леђа таквима, па ће се статистика врло брзо поправити.
МИЛИЦИОНАР
17.07.2018 08:27НИШТА ЧУДНО, НАЈЛОШИЈА ВОЗИЛА, ПУТЕВИ И НАЈМАЊА БРИГА О САОБРАЋАЈУ. ПОЛИЦИЈА СЕ УГЛАВМОМ БАВИ ПОСЛЕДИЦАМА А НЕ УЗРОЦИМА, ПРЕВЕНТИВИ И РЕГУЛАЦИЈИ САОБРАЋАЈА. ПРЕ ПАР ГОДИНА СУ УКИНУТЕ ИЛИ ПРЕПОЛОВЉЕНЕ САОБРАЋАЈНЕ СТАНИЦЕ ПОЛИЦИЈЕ УЗ ОБРАЗЛОЖЕЊЕ ДА СУ "НЕРЕНТАБИЛНЕ" ПА СУ ОНДА КУПИЛИ РАДАРЕ УЗ ОБЕЋАЊЕ ДА ЋЕ СЕ ТАКО СМАЊИТИ БРОЈ НЕСРЕЋА АЛИ РАДАРИ СУ МАЛО ПОПУНИЛИ ПРАЗАН БУЏЕТ И НИШТА ВИШЕ. СА ОВАКО НЕПИСМЕНИМ ЉУДИМА У ВЛАДИ И МУП-А И НИСАМ НИ ОЧЕКИВАО ДА СМО У БИЛО ЧЕМУ ИСПРЕД ДРУГИХ ОСИМ У НЕСРЕЋАМА....
ОДГОВОРИТЕГоран
17.07.2018 08:36Срећа па нам не требају радари и веће казне, број настрадалих и висина материјалне штете није никада упитан.
ОДГОВОРИТЕСкептик
17.07.2018 08:36Ето, и шта је сада са мјерама и законима што их је донио овај режим, драконско повећање казни за прекршаје у саобраћају, увођење обавезног паљења свијетла у свако доба дана..Полиција на цестама кажњава само сиротињу, скупоцјене џипове и не заустављају. Тако се догодило да три дјевојке у Сарајеву погину у нерегистрованом теренцу са лажним таблицама који је бахати татин син вјероватно возио дуже вријеме. Па да га је полиција само једном зауставила три млада живота би била сачувана.
ОДГОВОРИТЕСавјетник
17.07.2018 08:56Битан цинилац који утице на високу смртност је и лоса организација хитне помоци, нароцито у мањим мјестима.
ОДГОВОРИТЕдецко
17.07.2018 10:25Овдје је зивот јако јефтин
ОДГОВОРИТЕРе:
17.07.2018 10:38Ма, алкохол је главни узрок зла, а то се у овом тексту стидљиво помиње тек пред крај. То су убице на путу и закон треба бити погубан по такве. На мјесту му одузимати возило трајно и возачку на пола године, па нека израчунају пошто је "једно пиће с ортацима".
ОДГОВОРИТЕдецко
17.07.2018 11:44Ја кад год сам пио, увијек сам попио само цасицу дословно (зесца 1 цаса или пиво 2x) и то циједим цијелу ноц кад знам да морам возити! не због полиције ни казни вец зато сто не бих могао некога носити на дуси остатак зивота
Коста Ностра
17.07.2018 11:56Позадина ове вијести је пљацка а не брига о градјанима. Да власт брине о градјанима, градјанину који направи веци саобрацајни прекрсај би се одузела возацка дозвола и поново би се послао на полагање. Типа, пијан управља возилом, пролази кроз црвено, не постује лезецу сигнализацију када су пјесаци у питању, вози преко 30км на сат од дозвиљене брзине. Али не, власт це да се напљацка од сиромасних градјана за мале пропусте, типа појас, сигнализација, опрема и незнатно прекорацење брзине. Уз све то, корумпирана саобрацајна полиција це да омрси и свој брк. И на крају, ако власт толико брине о градјанима, засто не објави податак колико је градјана у периоду 96-2018 изврсило самоубиство?
ОДГОВОРИТЕзукарица
17.07.2018 11:59Али зато полицијски слузбеници вребају иза збуња у граду јеси ли дао змигавац у улицицама гдје и нема саобрацаја!!!
ОДГОВОРИТЕја
17.07.2018 12:02Код свих саобр. Несреца (али свих) је званицни узрок неприлагодјена брзина условима на коловозу! Као да су нам путеви у најмању руку Сведски!!!
ОДГОВОРИТЕ