СП: Енглези ни с бронзом кући, највећи успјех Белгије!

Белгијанци "нокаутирали" Енглезе за највећи успех у историји! Фудбалери Белгије победили су Енглеску са 2:0 у мечу за треће место на Светском првенству у Русији.  "Горди албион" одиграо најлошији меч на шампионату и остао и без бронзе. Белгијанци расположени и орни за игру, нови "плес" Де Брујнеа и Азара. Неколико фудбалских година испред Енглеза! Белгија игра тако да мора да се воли! Бронза за екипу Роберта Мартинеза.

Фудбал 14.07.2018 | 18:15
СП: Енглези ни с бронзом кући, највећи успјех Белгије!
Голове за Белгију су дали Томас Меније после одличне асистенције Насера Шадлија у четвртом минуту меча и Азар после контре у 82.

Тек што су истрчали на терен и кренули са центра Белгијанци су дали гол Енглезима и показали им како ће играти.

Брзо, углавном у налетима са бокова и без превише натезања. Тако је изгледала акција коју је из средине на леви бок преселио Ромелу Лукаку одличним додавањем за Насера Шадлија, а овај једнако добрим убацивањем на петерцу пронашао Менијеа.

Енглези су каснили да затворе центаршут, Меније је остао корак испред свог чувара и Пикфорд је могао само да извади лопту из своје мреже, а Белгија је повела.

Пикфорд је упркос примљеном голу успео да се истакне већ у 11. минуту када је Де Брејне шутирао из казненог простора, лопта се одбила од једног играча Енглеске и умало преварила голмана који је рефлексно одбранио.

И у наставку полувремена, Енглези су деловали као да још нису оставили иза себе изгубљено полуфинале. Без много енергије и троми у нападу, јасно је било да ће им највећа шанса за гол бити прекид или контра.

После једне полу-контре Стерлинг је оставио лопту за Кејна са ивице казненог простора, а нападача Тотенхема су само центиметри делили од изједначења.

Две солидне шансе имали су и Лофтус Чик и Хари Мегвајер, обојица главом, али ниједан од њих није успео да удари лопту довољно јако и прецизно да Куртоа не може да је стигне.

Белгија је тако до полувремена деловала боље, иако се већина удараца њених играча завршавала блоковима енглеских дефанзиваца.

Једну од бољих прилика за њих је имао Алдервирелд после корнера у 34. минуту када је шутирао преко главе, а лопта је "лизнула" горњи, спољни део мреже.

У наставку су Енглези заиграли мало боље, али су њихови центаршутеви углавном промашивали своје мете. Фертонген је сјајно избацио лопту испред Стоунса после фантастичног центаршута Трипијеа у 51, а Кејн је каснио на петерцу који центиметар у 55. минуту у одличној прилици за гол.

Већ у следећем нападу се у контри нашао Де Брејне који је лако проналазио рупе у одбрани Енглеске. Послао је прецизно додавање за Лукакуа, а нападач то упропастио лошим пријемом иако би имао 1 на 1 са Пикфордом.

Без дилеме највише воље је код Енглеза показао Ерик Дајер, јер је прво у 68. пробао са дистанце, да би два минута касније, не својом кривицом пропустио најбољу шансу за Енглеску.

Ушао је у казнени простор, био сам испред Куртое, вешто пребацио лопту преко њега и онда је ниоткуда доклизао Алдервирелд и избацио лопту са гол линије.

Најлепшу акцију и контру на мечу Белгија није крунисала голом у 78. минуту, али јесте четири минута касније. Азар је иза себе оставио Џоунса, изашао испред Пикфорда и лако га савладао за 2:0.

Утакмица је праткично тог тренутка била готова и Белгијанци су заслужено освојили треће место у Русији.

Белгија је и други пут на овом Светском првенству победила Енглеску!

У Калињинграду, у мечу који су практично играли резервисти и који је победнику доносио тежи део жреба, минималним резултатом тријумфовали су Белгијанци, док су још бољу партију приказали у мечу за треће место у Санкт Петербургу - у наступу најбољих расположивих снага.

Поготком Томе Менијеа из 4, односно Едена Азара у 81. минуту - Белгијанци су се окитили бронзом за највећи успех у историји фудбала те земље.

Енглезима као да је много теже пао пораз од Хрватске у полуфиналу Мундијала, деловали су истрошено и недовољно мотивисано, а растрчани противник, који је рано повео, с уживањем је привео такмичење крају и забавио навијаче дриблинзима Мертенса, Де Брујнеа, Азара и других...

БЕЛГИЈА - ЕНГЛЕСКА 2:0 (1:0)

На овом мечу можда се и најбоље видело колико Белгијанцима значи Меније и његова продорност по десном боку, која је веома недостајала у полуфиналу против Француске, па је фудбалер ПСЖ-а дошао у две велике шансе на овом сусрету и једном се и уписао у стрелце. Била је то изузетна лопта Лукакуа "кроз" одбрану Енглеске, Шадли је с левог бока проследио на даљу стативу, а Меније је стигао до лопте пре Роуза и матирао немоћног Пикфорда.

Сјајни голман је у финишу меча одбранио покушај Менијеа након одличне акције коју је бек пробао да заврши волеј ударцем, али је ипак морао да извади лопту из мреже још једанпут.

Расположени Азар је вребао на ивици офсајда поред Фила Џоунса, КДБ је осетио прави тренутак када да га "услужи", а фудбалер Челсија и сигурно најбољи фудбалер Белгије на овом првенству рутински је решио "један на један" с Пикфордом.

Могла је Белгија још до неког гола да је Лукаку боље контролисао лопту, па тако није успео да претекне Харија Кејна на листи најбољих стрелаца - са 6 голова.

Кејн је и на овом мечу ретко улазио у шансе, Енглези су најопаснији били опет после прекида које овог поподнева у гол није могао да претвори Хари Мегвајер, док је најбољу шансу имао Ерик Дајер када је лобовао Куртоу, али је Алдерверелд стигао на време да је избаци са гол линије.

То можда и најбоље говори ко је био мотивисанији у овом мечу...

Ово је први пут од 1974. и дуел Пољске и Бразила да је меч за треће место завршен с мање од три гола. Енглези и Белгијанци су до сада играли по једном меч за треће место, али су бивали поражени. Француска је после продужетака 1986. године добила Белгијанце, док је Италија била боља од Енглеске четири године касније.

Планирали су финале, можда ће неко рећи како су га и заслужили, али и ово је доста Белгијанцима. Успех је, ма шта у отаџбини говорили. Надамшили су генерацију из 1986, попели се на степеницу више и уместо губитника, враћају се кућама као победници. Доносе бронзу и имају разлог да славе, пошто су у борби за треће место савладали у добром делу утакмице бескрвну Енглеску – 2:0.

Састав Роберта Мартинеза је у Санкт Петербургу показао да му се игра фудбал више него Острвљанима. Да лопту гура напред. Одушевљава навијаче тим офанзивним приступом и кад већ нема борбе за Златни глобус, добар је и статус треће репрезентације света, јер је надмашено остварење са Мундијала у Мексику пре 32 лета, кад су Пфаф, Шифо, Геретс и остали тек у продужецима положили оружје пред Французима.

Данас нису морали да играју додатних 30 минута, све су малтене решили на почетку. Лопта напред, на крило, па „завијуша“ Насера Шадлија на петерац, а тамо ју је Тома Муније спаковао у мрежу и наговестио да се сатсав Герета Саутгејта неће фудбала наиграти у претпиоследњем мечу Првенства света.

Главни проблем Енглеза настајао је оног тренутка кад би добили лопту. Нису знали шта ће с њом. Уз сво уважавање њихових каријера, не могу Лофтус Чик, Дајер и Делф да организују нападе. Бар не против оваквих Црвених ђавола, који су преписали хрватски рецепт, оставили везном реду Острвљања простор и чекали их на контре и после низа безуспешних једна је морала да се заврши голом.

Најбољи појединац меча, Кевин де Брујне је све време тражио саиграче, изгледало је у појединим тренуцима да је неколико фудбалских година испред њих - таманс за толико су и Белгијанци били бољи од Енглеза - да би у 82. минуту уделио савршен пас Едену Азару, овај прегазио несрећног Џона Стоонса и трећим поготком на првенству оверио тријумф вредан трећег места.

Белгија је заслужила највећи успех у историји. Играла је допадљиво. Ништа није калкулисала. Свесно је ишла у тежу половину жреба, одушевила преокретом против Јапана, избацивањем првог фаворита турнира Бразила, једини – условно речено – кикс, имала против Француске, али због начина игре заслужила је аплауз на отвореној сцени. Поготово што у тој екипи сви дају голове. Чак десет различитих стрелаца имали су Црвени ђаволи у Русији и пред тим податком мора да им се скине капа.

Енглеска је, такође, надмашила очекивања. Нико је није озбиљно схватао пре Мундијала, па чак ни ка дје добилаја утакмице против Туниса и Панаме, али је Саутгејтов тим направио велики напредак у односу на претходна такмичења. Но, још није зрео за велике домете. Уосталом, ово је најмлађа репрезентација на турниру, пред њом је будућност, те можда за две године на Првенству Европе или четири у Катару покаже више у завршници, пошто је данас у Санкт Петербургу имала тек повремене прилике, али чак и кад би их створила није могла да пробије зид звани Тибо Куртоа.

БЕЛГИЈА – ЕНГЛЕСКА 2:0 (1:0)
/Меније 4, Азар 82/

Стадион: Санкт Петербург
Судија: Алиреза Фагани (Иран)
Жути картони: Витсел (Белгија), Стоунс, Мегвајер (Енглеска)

БЕЛГИЈА (3-4-3): Куртоа – Вертонген, Компани, Алдервирелд – Меније, Витсел, Тилеманс (од 78. Дембеле), Шадли (од 39. Вермален) – Де Брујне, Азар, Лукаку (од 60. Мертенс).

ЕНГЛЕСКА (3-5-2): Пикфорд – Џонс, Стоунс, Мегвајер - Трипије, Делф, Дајер, Роуз (од 46. Лингард), Лофтус Чик (од 84. Деле Али) - Стерлинг (од 46. Рашфорд), Кејн.

Извор: Б92/мондо.рс/моззартспорт

Коментари / 0

Оставите коментар