Легитимни кандидат за најбољег фудбалера СП-а!

Модрићу ни титула није неопходна! Већ су кренуле претпоставке да је капитен хрватске репрезентације у игри и за Златну лопту.

Фудбал 08.07.2018 | 15:45
Легитимни кандидат за најбољег фудбалера СП-а!
Модрић фаворит за најбољег играча Мундијала! Фудбалери Хрватске пласирали су се у полуфинале Светског првенства, а иако је највећа снага ове селекције тим, један појединац се ипак посебно истиче.

Хрвати су до полуфинала стигли победама над Нигеријом (2:0), Аргентином (3:0) и Исландом (2:1), у групи, те Данском и Русијом на пенале у нокаут фази.

У три од тих пет утакмица најбољи играч меча био је везни фудбалер Реал Мадрида Лука Модрић, а посебно се истакао у последњем сусрету са Русима.

Модрић је имао 140 пута контакт са лоптом, 102 додавања од чека је 87% било успешних, десет центаршутева, осам дриблинга, четири створене шансе, четири изборена фаула, три шута и једну асистенцију.

Он је први хрватски фудбалер који је на једној утакмици СП имао више од 100 додавања, а специјализовани статистички сајт Опта га је назвала "генијем".

Нема сумње, Лука Модрић је један од кандидата за најбољег играча турнира у Русији. Титулу би могао да понесе већ у среду уколико одигра на сличном нивоу против Енглеске.

У другом полуфиналу, у уторак играју Француска и Белгија. Финале је следеће недеље у Москви.

Ту је требало да буде Лионел Меси. Или Андрес Инијеста. Можда, али само можда, Месут Озил. А онда је из десне половине жреба „изникао“ Лука Модрић и иако висок свега 172 центиметра својом сенком прекрио све звезде светског фудбала које су се пре времена вратиле кући, а себе кандидовао за статус најбољег играча Мундијала.

Чак и ако Хрватска не освоји Златни глобус, могуће је да ће баш њен капитен бити проглашен за централну фигуру завршног турнира. Не би било први пут, пре четири лета у Бразилу Лео Меси – иако је у финалу остао без трофеја – за утеху је добио пехар намењен најбољем на Првенству света.

У овом тренутку Модрићеви конкуренти су Килијан Мпабе и(ли) Антоан Гризман из Француске, Еден Азар и(ли)Кевин де Брујне из Белгије и Енглез Хари Кејн. Свако изванредан на свој начин, али нико довољно убедљив да покаже уметничку страну, да истовремено држи лопту у ногама и идејама у глави пројектује скицу фудбалера који мора да обележи овакво такмичење. Да своју репрезентацију, ма како се звала, доведе циља. Мбапе ће вас одушевити брзиниом Гризман ударцем и кретњама, Азар дриблинзима, Кејн осећајем за гол, али нико попут везисте Реала није једнако и маштовит и учинковит. Најбољи на свету на својој позицији. Милује лопту, шапуће јој и она му, пре или касније, врати за поштовање на коме је не тако давно инсистираоМирослав Ћиро Блажевић, речима „мораш се интимизирати, постати близак с њом“.

А Модрић ради све. Остала му је још само једна препрека – у среду на Лужњикију – да уради нешто што иВесли Снајдерл на врхунцу каријере. Пре осам година Холанђанин је дириговао игром Интера, у Мадриду поразио Бајерн у финалу Лиге шампиона, потом водио Лале до завршне представе Мундијала у Јужној Африци, али – примера ради – ни то му није било довољно да загрли Златну лопту, јер је за најбољег на свету, иако није играо ни финале на клупском, ни на репрезентативном плану, проглашен Лионел Меси. А после убедљивих играна у Русији почеле су полемике да ли заслужује да 2018. крунише статусом најбољег играча света. 

„Не мислим о Златној лопти. Успех Хрватске ми је важнији од личних признања. Такве награде проистичу из игра које уградите у успех тима. А ми желимо да нашем народу донесемо медаљу“, рекао је Лука после још једне доминантне партије, овога пута у Сочију, где је с пута ка полуфиналу склонио Русију.

Но, чак и да Хрватска освоји Мундијал, остаје отворено питање да ли ће  му ФИФА и Франс фудбал доделити Златну лопту у годину кад Лео Меси има дуплу круну са Барселоном, а Кристијано Роналдо поред брда голова и Лиге шампиона вероватно још један деветроцифрен трансфер?

Лука, пак, има игру која разоружава све. И избија адуте из руку противницима, као што је то учинио дефанзивно оријентисаним Русима. Претенциозно би било констатовати да је то урадио сам, имао је Ивана Ракитића да му чува леђа, али је са „десетком“ на дресу, уз Азара, једини преостали фудбалер на турниру који зна шта тај број значи. И како се носи. О чему сведоче бројке.

Од 102 паса чак 89 је стигло где је наумио. Од тога је дугим лоптама гашао 18 пута саиграче и 16 пута их погодио. Спремио им је четири шансе. Уписао асистенцију за гол Домагоја Виде. Дао га, срећно, али и то ваља заслужити, у пенал-серији. Од десет дриблинга прошло му је осам (Азару против Бразила свих десет), а још кад се зна да је 15 пута вратио посед, разумљво је што га је ФИФА прогласила играчем утакмице.

Трећи пут на туирниру. Толико индивидуалних награда има још само Хари Кејн. Зато је и ред да њих двојица у Москви за четири дана одлуче ко иде у финале.

„Поносан сам на све што смо досад постигли, али Хрватска овде неће стати. Желимо да наставимо да пишемо историју. Покушаћемо да уживамо против
Енглеза, али и да одемо корак даље“, додао је ЛукаМодрић.

Још нешто има, што статистика не види: онај трк у 107. минуту, да спасе лопту која се креће ка гол-ауту. И да је стигне. Како се то обрачунава? Урођени ДНК лидера? Шампионски ген стечен у мајици Реала?

Извор: моззартспорт/Б92

ФОТО: Ацтион имагес

Коментари / 0

Оставите коментар