Прича: Љубавни возић и остале чарламе...

Герет Саугејт није само обичан тренер у смокингу. Много тога се крије испод оне уредне косе.

Фудбал 07.07.2018 | 22:30
Прича: Љубавни возић и остале чарламе...
Сећамо се, смејали смо се. Корнери Енглеске су служили за подсмевање и ако хоћете - спрдњу. Била је то 2016. година, Европско првенство у Француској. Корнере је изводио Хари Кејн (?!), а иза њега би се у кадру видели навијачи како се држе за главу у неверици. И њима је било јасно да то није нормално. И онда долазимо до податка да је Енглеска девет од 11 голова на овом Мундијалу дала из прекида, укључујући и гол Мегвајера Шведској данас у четвртфиналу! И то само говори колико је то важан детаљ у игри Гордог Албиона. Најважнији!

Енглеска је пре Русије последњи гол из корнера дала још давне 2010. године. На Европском првенству 2012. и 2016, те на Светском првенству 2014. нису дали гол из корнера Енглези. Било је то 72 корнера заредом без гола! А сада, пљушти киша голова!

Како се дошло до тога? Кључ је у рукама Герета Саутгејта.

Најкраћи одговор би био да је позајмљивао идеје са неочекиваних места и после прилагођавања их употребио на фудбалском терену. Провео је доста времена у САД-у и помно проучавао НБА и НФЛ. Тражио је цаке. Знао је да у том сегменту Енглеска може много да напредује.

Не само да је гледао НБА и НФЛ, већ је позајмио неке идеје из нижих лига Енглеске које су познате по грубој игри и важности прекида. Рецимо, од Линколн Ситија је позајмцио формацију у којој четири играча Енглеске у нападу стоје један испред другог и формирају популарни "љубавни возић". Тако је било против Колумбије. Људи који јако добро познају фудбалску тактику кажу да та нападачка формација веома збуњује противничке дефанзивце јер се играчи из тог возића разиђу на различите стране и тешко их је похватати.

Суштина свих Саутгејтових идеја је да се кроз кретњу и блокове сличне НФЛ-у или НБА-у прави вишак који ће касније високи играчи попут Стонса, Мегвајера и Кејна искористити. Гледао је тренинге Минесоте и испитивао тамошње тренере целу ноћ везано за пик ен рол игру и постављање блокова.

То је све донело успех већ у првим утакмицама на турниру. Против Туниса на отварању Кејн је дао два гола после прекида, а од шест голова против Панаме, пет је дато после прекида. Да не помињемо овај данас дат против Шведске када је Мегвајеротворио противника и урадио највећи посао.

Посебно су ти голови против Панаме били занимљиви. Можда не толико такмичарски битни, али ту се видело како је све добро уиграно, како се Хендерсон извлачи на центаршут, шаље лопту на другу стативу, док се на првој отварању играчи и чекају додавање са друге стативе. Врло паметно, савршено синхронизовано. 

"Препознали смо прекиде као кључ на турнирима. И као елемент на коме можемо много да напредујемо", рекао је Саутгејт и истакао да има огромну помоћ у виду Алана Расела, офанзивног тренера репрезентације.

Једноставно, када год Енглеска има прекид то је велики проблем за противника. Чак и данас када нису дали гол, правили су велику штету Швеђанима који су иначе одлични у скок игри а примили су два гола главом у најважнијем мечу!

За Енглеску више корнере не изводи Хари Кејн. Већ Трипије и Хендерсон. Ствари су се промениле. А Кејн је у шеснаестерцу и даје голове. Као и Стонс и Мегвајер. Ово је нека тотално друга прича.

Као што њихови медији кажу "Не можемо да престанемо да их дајемо после корнера".

Корнер је за њих постао пола гола. И због тога су у полуфиналу. Једна иницијатива тренера, студиозно проучавање и много труда. Толико је потребно за огромну радост фудбалске нације. Од подсмеха су Енглези за две године стигли до страхопоштовања. Краљеви су прекида.

Извор: моззартспорт

Фото: Ацтион имагес

Коментари / 0

Оставите коментар