СП: Избачени и Швеђани - Енглези у 1/2-финалу!
Швеђани изгубили 'ваздушну битку', Енглези у полуфиналу! Фудбалери Енглеске победили су Шведску са 2:0 у четвртфиналу Светског првенства у Русији. Оба гола су Енглези дали главом за прво полуфинале од 1990. године. "Три лава" господаре Русијом - полуфинале! Енглеска победила Шведску и пласирала се у полуфинале Светског првенства у Русији. Противник ће јој бити бољи из меча Русија - Хрватска.
Фудбал 07.07.2018 | 18:15
Енглеска је била бољи тим. Видело се на почетку да ће и једни и други играти обазриво без много прилика, али тек по један шут ка голу две екипе за двадесет минута чинио је тај део игре прилично монотоним.
У 13. минуту је према голу Пикфорда шутирао Класон, а на другој страни је добар покушај седам минута касније имао Хари Кејн.
Док су Швеђани углавном покушавали дугим лоптама да "прескоче" три играча у одбрани Енглеске, Вокера, Стоунса и Мегвајера, Енглези су те покушаје лако бранили.
У нападу "три лава" нису баш "пуцала од креативности". Углавном су се ослањали на Стерлингову брзину и то им у првих пола сата није донело скоро ништа.
Један корнер из 30. минута је променио стање ствари на терену. Ешли Јанг је наместио лопту, циљао средину казненог простора, а тамо је поред Емила Форсберга скочио Хари Мегвајер.
Погодио је доњи десни угао гола Робина Олсена и Енглеска је повела 1:0. Иако се очекивало да ће Швеђани агресивније кренути у последњих 15 минута првог дела игре, праве енергије није било.
Енглеска је у завршници првог полувремена могла и до другог гола када је Рахиму Стерлингу зицер у стопостотној шанси одбранио Олсен, а нападача Енглеске у наставку исте акције изблокирао капитен Гранквист.
Друго полувреме је почело далеко боље. Већ у 47. минуту Пикфорд парадом чува мрежу после одличног ударца Маркуса Берга који је скочио поред Ешлија Јанга. Лопта је ишла у сам угао и то је Пикфорду била прва одлична реакција у наставку.
Пет минута после тога Форсберг је лукаво пробао да са крила шутира на гол и превари голмана Енглеске али је промашио.
Хладан туш за Швеђане је уследио у 59. минуту. Џеси Линдгард добија лопту са бока и из прве гађа другу стативу где се извукао Деле Али, побегао Крафту и главом савладао Олсена за 2:0.
Швеђани су одговорили добром акцијом у којој је Берг оставио петом лопту Класону, али је Пикфорд и други пут одлично реаговао.
Голман Енглеске наставио је да "нервира" Берга јер је и нападач Шведске у 70. минуту из окрета добро шутирао, а Пикфорд је врховима прстију закачио лопту и послао је у корнер.
Енглези су се од тог тренутка на све начине трудили да успоре игру и "украду" време, Швеђани су остали без енергије, па су играчи Гарета Саутгејта могли и до 3:0 када је Трипије умало упослио Стерлинга на петерцу.
Скоро сигуран гол спречио је Крафт, али то није било довољно да се спречи и елиминација Шведске са Мундијала у Русији.
Енглеска ће свог противника у полуфиналу добити после меча Хрватске и Русије, који се игра од 20 часова.
Највећи део Британског острва је у трансу - Енглеска плеше у Русији!
После 28 година "Горди Албион" играће у полуфиналу Светског првенства, да ли против домаћина Руса или Хрватске, остаје нам да сачекамо последњи меч четвртфинала, који се од 20 часова игра у Сочију.
Најважније, Енглеска игра добар, врхунски фудбал и коначно побеђује све пред собом. Кући иду Швеђани, више у Русији нису могли. Били су лоши у Самари, недовољно да продуже до Топ 4, где су последњи пут били у Америци 1994.
Шведска - Енглеска 0:2 (0:1)
/Мегвајер 30, Али 59/
Многи од садашњих репрезентативаца Енглеске нису били ни рођени када је њихов национални тим играо последње полуфинале Мундијала у Италији 1990. Рецимо стрелци против Шведа - Хари Мегвајер је рођен три године после, а Деле Али шест.
Бриљирали су те давне деведесете Линекер, Бирдзли, Шилтон, али су заустављени од будућних првака Немаца после пенала. Тај малер који су Острвљани имали у "пенал рулету" на светском првенствима разбијен је управо у Русији, у осмини финала против Колумбије.
Створена је екипа која, једноставно, нема комплекс и која је предвођена Геретом Саутгејтом спремна да дотакна звезде и поистовети се са најславнијом генерацијом енеглеског фудбала из 1966. године. У Лондону је освојена једина титула првака света, а сада им се смеши друга - први "златни глобус".
Од вечитог националног трагичара, Саутгејт израста у правог хероја.И заслужио је то.
Баш као и Енглеска пласман у полуфинале. Шведска је стала у гад као селекција са можда и најбољом одбраном. Без исинских звезда у тиму, али са дисциплином и енергијом какву је ретко која екипа имала у Русји.
Међутим, у субоу је Саутгејт пронашао рецепт за оно што је припремио Јан Олоф Андерсон. Стрпљиво су Енглези градили нападе поред две чврсте линије Скандинаваца и рупу су коначно пронашли у 60. минуту. Наравно, после прекида. Хари Мегвајер је "забо" лопту главом после корнера и савладао сјајног Робина Олсона. Одличан скок и још бољи ударац, закасио је Андреас Гранквист, момак који је пре неки дан по други пут постао отац.
Имао је Рахим Стерлинг шансу да већ у финишу првог дела реши питање победника. Међутим себичност нападача Манчестер ситија је преовладала, не када је био "један на један" са голманом Шведске, већ када му се лопта вратила у посед.
Маркус Берг већ у 47. минуту пропушта прилику да изједначи. Дефинитивно, Џордан Пикфорд је уз Харија Кејна истакнут као један од главних јунака Енглеске. Спасио је тада гол, као и неколико пута касније...
И онда нови шок. За друге очекиван. Притисак Енглеза и жеља да другом голом реше мече уродио је плодом у 59. минуту. Трајала је опсада гола Шведске, лопта је кружила, улазила и излазила из казненог простора, да би је Џеси Лингард убацио, Стерлинг био у пасивном офсајду, а из другог плана поентирао главом Деле Али.
Крај!
Замислите само полуфинале Енглеска - Русија... Близу је!
Они су га измислили и поново га добро играју - Енглеска је у полуфиналу Мундијала! Головима Харија Мегвајера и Делеа Алија, Албион први пут од 1990. године међу четири најбоље светске селекције. Бриљирао голман Џордан Пикфорд!
Енглеска је у полуфиналу Светског првенства после 28 година! Горди Албион је у Самари у четвртфиналу Мундијала савладала Шведску са 2:0 и поновила успех чувене генерације коју су предводили Пол Гаскојн и Гери Линекер.
Селекцији Гарета Саутгејта сада преостаје да се завали у фотељу и у миру чека име ривала у полуфиналу, а то ће бити бољи из дуела Русија – Хрватска. Да је неко пре почетка Мундијала рекао да ће Енглеске играти барем у полуфиналу СП, вероватно би га сматрали лудим. Питање колико је и играча Албиона веровало у то.
А сада су дошли у предворје раја и коначно могу за себе опет да кажу да су део светског фудбалског крема, а имају и одличног тренера Гарета Саутгејта.
Енглези су контролисали утакмицу од првог судијског звиждука и деловало је као да не могу да изгубе данас у Самари. На крају је тако заиста и било.
Албион је први запретио у 19. минуту, Рахим Стерлинг је проиграо Харија Кејна, али је шут најбоље енглеског играча завршио тик поред леве стативе.
Међутим, то је била својеврсна најава онога што се десило мало касније. Играо се 30. минут, Ешли Јанг је добро центрирао из корнера, а Хари Мекгвајер је надскочио двојицу противничких играча и, попут некадаТонија Адамса, главом послао пројектил у мрежу.
Стерлинг је практично могао да отклони све дилеме око победника већ у завршници првог полувремена. Сјајно је примирио једну дубинску лопту, избио сам испред Олсена, али је шведски голман изашао као победник.
На старту другог полувремена морао је да се истакне и његов енглески колега Џордан Пикфорд. Његова парада после ударца Маркуса Берга спречила је Швеђане да изједаче у 47. минуту.
Казна је стигла у првој следећој озбиљној акцији енглеске селекције. У 59. минуту Џеси Лингард је као ласерски навођеним центаршутом пронашао Делеа Алија на противничком петерцу и фудбалеру Тотенхема преостало је само да се поклони и затресе мрежу.
И тада је већ кренула култна песма на трибинама – "Ит’с цоминг хоме“. Навијачи Албиона били су уверени и сигурни у пролаз у полуфинале Мундијала.
Ипак, морао је Џордан Пикфорд још два пута да прави параде како би одбранио тријумф Енглеске. Најпре је у 62. минуту зауставио покушај Виктора Класена, а десет минута касније још једном је спустио рампу фрустрираном Маркусу Бергу. Све после тога може се назвати рутинским одрађивањем посла енглеских фудбалера.
Светско првенство – четвртина финала:
Шведска – Енглеска 0:2 (0:1)
(Мегвајер 30, Деле Али 59)
Стадион: Космос арена, Самара
Капацитет: 41.970
Главни судија: Бјорн Кујперс (Холандија)
Састави екипа:
Шведска (4-4-2): Олсен - Гранквист, Линделоф, Аугустинсон, Крафт - Екдал, Ларсон, Форсберг, Класон - Тоивонен, Берг. Селектор: Јане Андерсон.
Енглеска (3-5-2): Пикфорд - Вокер, Стоунс, Мегвајер - Трипије, Али, Хендерсон, Линдгард, Јанг - Кејн, Стерлинг. Селектор: Гарет Саутгејт
Извор: моззартспорт/Б92/мондо.рс
Коментари / 0
Оставите коментар