Злоупотреба жена и дјеце на Косову

Косово је извор и одредиште за мушкарце, жене и дјецу подвргнуте секс трафикингу и присилном раду широм Европе – показао је најновији извјештај америчког Стејт департмента о трговини људима.

Србија 06.07.2018 | 12:57
Злоупотреба жена и дјеце на Косову
– Већина жртава су дјевојке и дио су интерне трговине људима за сексуалну експлоатацију, док криминалне групе на Косову присиљавају и жене из Албаније, Молдавије, Румуније, Србије и других европских земаља на проституисање. Истовремено, дјеца са Косова, из Албаније и других сусједних земаља, присиљена су да просјаче унутар Косова. Корупција у влади ствара окружење које дозвољава одређене злочине трговине људима – сумира се у извјештају.

Ноћни клубови, салони за масажу, станови…

Косово је у овом извјештају, који је пренио портал “Коссев”, рангирано на „нивоу два“, у којем се налази и Србија. У истом извјештају оцјењује се и да косовска влада „не испуњава у потпуности минималне стандарде за елиминацију трговине људима“, али и да она улаже „значајне напоре да то промијени“.

Жене и дјевојке су предмет сексуалне трговине у приватним кућама и становима, ноћним клубовима и салонима за масажу; заједнице Рома, Ашкалија и Египћана су подложне присилном просјачењу и трговини људима, наводи се такође.

У дијелу извјештаја о Албанији додаје се и да невладине организације пријављују повећање броја албанске дјеце изложене принудном раду на Косову.

Минимални стандарди за елиминацију трговине људима, са друге стране, нису испуњени у кључним областима – судије одређују благе казне за осуђене трговце људима, док тужиоци своде случајеве трговине људима на лакша кривична дјела; влада је смањила средства за склоништа којима управљају невладине организације; недосљедни механизми финансирања довели су до тога да се једно од ових склоништа привремено затвори.

Минималне казне, корупција и саучесништво

– Судије су наставиле да доносе пресуде испод општег минимума од пет година затвора; један трговац људима је добио пет година затвора и новчану казну од 5.000 евра (6.000 долара), 14 трговаца људима је добило казне између 18 мјесеци и три године и седам мјесеци, седам њих је добило условну казну, а седам трговаца је добило новчану казну између 600 евра (720 долара) и 3.600 евра (4.320 долара) – стоји у извјештају.

Истовремено, „корупција и саучесништво у кривичним делима трговине људима и даље представљају значајан проблем, који је у току године онемогућио спровођење закона“:

„У 2016, тужиоци су оптужили два полицајца у одвојеним случајевима злоупотребе службеног положаја и сексуалне експлоатације жртава трговине људима. Суђења су била у току на крају периода извјештавања. У 2014. судови су осудили два службеника Министарства рада због злоупотребе службеног положаја за издавање дозвола за рад за 22 радника из иностранства, који су касније идентификовани као жртве трговине људима. Сваки службеник је добио новчану казну од 3.000 евра (3.600 долара). Међутим, Основни суд је ослободио два службеника и дозволио им да се врате на своја радна мјеста. У 2016. тужиоци су поднијели жалбу против ослобађајуће пресуде, али је Апелациони суд одбио ову жалбу и потврдио првостепену пресуду.“

Заштита жртава

Ипак, како преноси Коссев, повећани су „напори за примјену закона“ – оцјењује се и износи статистика: Косовско правосуђе поднијело је 21 кривичну пријаву у вези са трговином људима у 2017. (31 у 2016.); полиција је ухапсила 28 особа осумњичених за трговину људима (62 у 2016.) и 10 особа осумњичених за „сексуалну експлоатацију жртава трговине људима“ (18 у 2016.); кривично је гоњено 27 оптужених (56 у 2016.), укључујући једног оптуженог за „сексуалну експлоатацију жртве трговине људима“; судови су осудили 29 трговаца људима (24 у 2016.).

Оцјењује се и да су уложени напори „у циљу заштите жртава“.

Индетификоване су 32 жртве трговине људима (36 у 2016.), од којих су 18 биле жртве у секс трафикингу, седморо принудном раду, троје принудном просјачењу, четворо је принуђено на „ропство и потчињеност“ (26 у секс трафикингу, деветоро у принудном раду, а једна жртва „ропства и потчињености“ у 2016.); 19-оро дјеце (18-оро у 2016.); 29 жена и три мушкараца (34 жена и два мушкараца у 2016.); 25 са Косова, пет из Албаније, један са Филипина и један из Молдавије.

(Српскаинфо)

Коментари / 3

Оставите коментар
Name

Истина

06.07.2018 11:19

Истина је да све ово што сте навели јесте тако ли умјесто Косово требате написати Република Српска како и јесте. Косову иде барем 5 пута боље и имају бољи животни стандард него људи у Р.Српској. Ово је информација из прве руке и можете је и сами провјерити и увјерити се својим очима ако одете на Косово. Албанци ће вас лијепо угостити и длака вам неће фалити са главе без обзира на то што сте Срби. Само немојте провоцирати и нико вас пипнути неће. Будала и хулигана који праве проблеме свакако има као и у свакој другој држави али они вам не могу ништа кад не залазите у њихове улице које се лако препознају јер у њима нема полиције а ни пуно шетача. Ускоро оснивају и војску Косова па онда раде на уједињењу са Албанијом у будућих 10 година. Тешка срца али искрено треба рећи да Косово више није српско као што ни Истанбул више није грчки. Треба све политичке и дипломатске ресурсе пребацити у борбу за очување РС и спречавање независности Сандзака. Опет ћу поновити за оне који би ме нападали сада у коментарима. Идите па својим очима видите да је живот тамо бољи него у РС.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Србин

06.07.2018 14:15

Ето ти знас да су сиптари тако добродушни .Само Срби не ваљају зато нам јесте вако како је кад немамо слоге.Само слога Србина спашава!!!

Name

Простутуција

06.07.2018 14:50

То је стари занат ,има и у Републици Српској салона за масази и сл.Дзукеле ,поред својих зена ,дјевојака иду по тим куплерајима ,ево из Трнова дзукци поред зена јавно се хвале да су плацали сеxуалне услуге,да видите једног од ова теи дзукца ,зена би платила да га никако не види а камоли да за паре има са њим сеx.