Статистика о Србији: Гдје је у врху, а гдје на дну?

Нико није одузимао и губио лопте попут Србије! Истакли смо се у дуелима, центаршутевима, али смо потпуно заказали када су у питању посед, тачна додавања и на крају - најважније - голови.

Фудбал 30.06.2018 | 20:00
Статистика о Србији: Гдје је у врху, а гдје на дну?
Србија се није домогла нокаут фазе Мундијала после пораза од Швајцарске и Бразила, али неки општи утисак који провејава у јавности јесте да није ни разочарала - а опет ни одушевила.

Субјективни осећај о игри наше репрезентације донекле је потврђен и кроз статистику. Према подацима компаније "ИнСтат", Србија се у већини најважнијих статистичких параметара налази у "златној средини" -  док је тек у појединим одскочила.

Једна од њих, која се надовезује на званичне податке са сајта ФИФА по којима је наша репрезентација претрчала највише на овом Мундијалу, јесте и број одузетих лопти.

Наши фудбалери су чак 56 пута "опљачкали" ривала (Костарика, Швајцарска, Бразил), с тим да је већина њих била на нашој половини (46). Ипак, и по броју одузетих лопти на противничкој половини (10) смо у самом врху, док је занимљиво та дистанца од гола ривала у тренутку одузете лопте износила 75,9 метара, нешто ближе него што је иначе просек свих репрезентација.

Оно где смо такође на првом месту, с тим да га делимо с Египтом, јесте и број ИЗГУБЉЕНИХ лопти - чак 64 (10 на нашој половини), а на тај начин смо и примили један од голова на СП.

Поређења ради, Бразил и Швајцарска су изгубили по десет лопти мање.

Да је Србија борбена екипа могло би се потврдити и кроз статистичке податке о дуелима."Орлови" су седми "у просеку" и по мечу је добијала 52% дуела (96/185), али по укупном броју добијених дуела - трећа је иза Русије и Аргентине.

Нешто више било их је у одбрани (49) него у нападу (47).

Србија је била доминантна у ваздуху и добила је 61% дуела (52/32), па је и у том сегменту уз лидера Русију (38/60), док смо у дуелима "на земљи", по процентима, у десет најлошијих (49%).

Статистички податак у коме смо такође најбољи на Мундијалу јесте и број успешних стартова на лопту (26/46), док су рецимо Шпанци имали тек (12/29), с тим да се кроз ово може видети и да је наша екипа више била дефанзивно оријентисана.

Када су у питању офанзивни сегменти игре, Србија је у просеку имала највише тачних центаршутева по мечу (7/16), а такође смо у десет најбољих и по дриблизима по мечу (19/31).

У доњој половини је по поседу лопте (45%, 20. место), броју додавања (355/426 (83%), 22. место) и ударцима ка голу (10,3 по мечу, 21. место), док је правила и много фаулова (14,7 по мечу) и чешће била фаулирана (14 по мечу).

Занимљив је податак и да је просечна дужина наших додавања била 20 метара (бразилска су у просеку била за четири метра краћа), док су наши пасови и међу шест најспоријих на турниру. 

Индивидуално, неколико наших играча се истакло.

Према подацима "ИнСтата" само су Нејмар, Роналдо и Крос упутили више удараца од Александра Митровића (6/14), нажалост - само је један завршио у мрежу.

Душан Тадић је у десет најуспешнијих плејмејкера по броју "кључних додавања" (за шансе за гол), Никола Миленковић је уз Мануела Аканжија (Швајцарска) одузимао највише лопти од својих ривала (34), док имамо и двојицу фудбалера који су изгубили највише лопти на турниру: Александар Митровић је лидер са 50, док је Сергеј Милинковић-Савић пети са 37.

Ипак, то су и наши играчи са највише добијених дуела, а они су такође међу најбољима и на "глобалној" листи уз Артјома Дзјубу, Нејмара и друге...

Извор: мондо.рс

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

Тренутно

01.07.2018 10:45

Смо на дну са овим тренером. СП 2018 срамота и брука насег фудбала. Како је стање, мозе јос горе.

ОДГОВОРИТЕ