СП: Прођоше Шпанци и Португалци! Али, једва!

ВАР ЛУДИЛО у 90. минуту - Португал на Уругвај! Драматична завршница мечева у Калињинграду и Саранску где су Португал и Шпанија у надокнади времена "заменили" позиције и ривале за осмину финала. ВАР на делу! ВАР и Иран донели Шпанији прво место и Русију! Фудбалери Шпаније и Марока ремизирали су 2:2 после драматичне завршнице у Калињинграду. Захваљујући ремију Португала и Ирана 1:1, "Црвена фурија" је освојила Групу Б! Иран имао тријумф у шаци, Португал се провукао у 1/8 финала! Фудбалери Португала и Ирана одиграли су нерешено 1:1 у трећем колу Групе Б Светског првенства у Русији.

Фудбал 25.06.2018 | 22:20
СП: Прођоше Шпанци и Португалци! Али, једва!
Каква завршница мечева у Саранску и Калињинграду!

На уласку у надокнаду времена Шпанија је губила од Марока и због тога била на другој позицији док је Португал имао вођство против Ирана и прво место у групи "Б", али потом се СВЕ променило у два минута.

Аспас је постигао гол петом који је првобитно поништен због офсајда, али након видео прегледа ипак је признат - док је у готово исто време на другом мечу досуђен пенал за Иран.

Играо је Седрик Соареш руком након једне убачене лопте Иранаца, а арбитар из Парагваја који је претходно Португалцима досудио пенал после ВАР-а и жути картон Кристијану Роналду због ударања руком у лице ривала, после прегледа на "малом екрану" показао је на белу тачку.

Ансарифард је био прецизан са беле тачке и тиме је "гурнуо" Португал на друго место, а мало је фалило да шампион Европе буде и елиминисан пошто је Тареми имао "зицер".

Овако, Шпанија иде на прво место у групи "Б" са 5 бодова (и бољом гол разликом) и самим тим ће играти против домаћина Русије у осмини финала (Москва), док ће Португал имати, бар је тако на папиру, тежи задатак против првопласираног из групе "А" - Уругваја у Сочију.

На крају: Шпанија - Мароко 2:2, Иран - Португал 1:1!

На оба меча видели смо висок интензитет фудбала и велики број жутих картона (укупно 12), али и велики број спорних судија које су биле под великим притиском фудбалера два тима.

Мароканци су највише приговарали узбекистанском арбитру Ирматову који је пропустио да казни оштре стартове Пикеа и Рамоса, да би потом и они почели да "бију". Видели смо четири картона за Африканце до полувремена, али било је и голова.

Бутајиб је довео "лавове са Атласа" у вођство у 14. минуту након грешке Инијесте, али брзо се искупио искусни везиста одличном асистенцијом за Иска само пет минута касније.

Бутајиб је могао да донесе предност Африканцима непосредно после тога када је изашао пред Де Хеу, али је шпански голман добро реаговао и забележио прву одбрану на турниру. Амрабат му је у наставку уздрмао пречку, а добру игру "наплатили" су у 81. минуту.

Резервиста Ен Несири је одлично скочио после корнера, али није било довољно за победу. 

Карвахал је добро асистирао још једном резервисти Аспасу, овај петом маестрално спровео лопту у мрежу, а након консултације ВАР-а - пошто је првобитно досуђен офсајд - одлучивали су центиметри и погодак је признат.

Португалци су се дуго мучили са фантастичном одбраном Ирана, али као што то обично бива - она се разбија само мајсторијом!

Рикардо Кварежма је забележио свој први старт на светским првенствима са 34 године и постигао је свој први погодак на Мундијалу. После лепог дуплог паса са Седриком, направио је неколико корака, а онда својом познатом "тривелом" - спољним делом копачке матирао Бејранванда.

Иранци су повремено претили, најчешће са дистанце, а све је могао да реши Роналдо у 53. минуту из пенала који је такође досуђен после асистенције видео помоћника.

Најбољи играч света је прошао једног играча Ирана, закачио другог, довољно за најстрожу казну, али фантастично га је прочитао Бејранванд и забележио одбрану. Занимљиво, овај голман је чистио улице пре него што је постао репрезентативац...

ВАР је на делу био и у 81. минуту - опет због Роналда - а арбитар је проверавао да ли да Португалцу покаже црвени картон због ударања Иранца руком, да би после дуге паузе показао само жути картон...

Иранци су били незадовољни, али сигурно су осећали да је "правда задовољена" када је у надокнади времена Седрик играо руком, а потом после ВАР-а показан пенал.

Ипак, и поред гола, то је било мало азијској репрезентацији да би се нашла у осмини финала и такмичење завршава са лепа четири бода. Ипак, било је то премало пошто су Шпанија и Португал освојили један мање, али су приказали озбиљан фудбал.

Нису Шпанци показали ништа посебно у ова три меча, посебно не у последњем против Марока, али су имали довољно среће да као првопласирани тим из Групе Б изборе слабијег ривала из Групе А. 

Мароканци су у мечу који њима осим часног опроштаја није имао никакав резултатски значај одиграли меч за памћење, два пута су водили против Шпаније, погодили и рашље, али нису успели да славе. 

Повели су већ у 14. минуту када је после неспоразума Инијесте и Рамоса лопту покупио Бутаиб и рутински савладао немоћног Де Хеу. 

Међутим, само пет минута Шпанија је изједначила на 1:1. Инијеста је сјајно одиграо са Костом, прошао по левој страни у казненом, а онда сервирао зицер Иску који то не пропушта.

Очекивао се успон у игри "Фурије" у наставку, али су они били анемични, бледи, импотентни у нападу. Осим повремених индивидуалних иницијатива Инијесте, те тек с времена на време Алкантаре и Силве, деловали су врло немоћно у завршници акција. 

С друге стране, Мароканци су вребали из контранапада и често стављали на муке Де Хеу, који је у две ситуације спречио ново вођство ривала. У једној је успео да се реваншира Бутаибу и добио нови дуел "један на један". 

У десетом минуту наставка имао је и среће, јер Нордин Амрабат погађа рашље фантастичним "пројектилом", након чега Шпанци коначно успевају да запрете Муниру, посебно Иско, али Саис избацује лопту с гол линије. 

Врло брзо Мароканци опет постају опасни, а упорност им десетак минута пре краја доноси ново вођство. Након што је Пике изблокиурао шут Зијеча у корнер, резервиста Јусеф Ен Несири фантастично скаче на центаршут из угла и тресе мрежу за 2:1.

Крећу Шпанци на све или ништа у финишу и уз доста среће у 91. минуту успевају да изједначе. Карвахал је послао центаршут на петерац, где се сјајно сналази резервиста Јаго Аспас и такође главом постиже гол. 

Судија из Узбекистана га поништава јер је његов помоћник подигао заставицу за офсајд, али њихову грешку исправља тим из ВАР собе и Шпанија поравнава на 2:2. 

Истовремено, Иран неочекивано тресе мрежу Португала за 1:1 и "Фурија" од покојника постаје пуковник, стиже до првог места у групи које је јој доноси дуел са Русијом у осмини финала. 

Колико су срећни Шпанци показује чињеница да су последњим секундима избегли Уругвајце који су у понедељак декласирали исте те Русе са 3:0.

Шпанци се у лудој завршници спасили од Марока и побегли од Уругваја! Црвена фурија иде на домаћина након што је једва избегла пораз.

Шпанија се уз реми са Мароком (2:2) пласирала у осмину финала где је чека Русија! Ништа вечерас није ишло по плану Црвене фурије али је на крају одлично прошла захваљујући невероватном расплету у надоканди времена. Прво је изгледало да сигурно иду на Уругвај, а онда су изједначили мајсторским голом Аспаса, Португал је истовремено примио гол од Марока и ситуација се окренула. Сигурно су и Шпанци прижељкивали Русе више него Урусе који су забележили три победе и нису примили ни гол у групној фази.

Шпанци дефинитивно имају озбиљне проблеме. Ако је реми са Португалцима од 3:3 могао да се схвати као безазлен на старту турнира, оно порађање победе против Ирана је упалило аларм, а реми са Мароком вечерас је оголио све шпанске проблеме. Сада је то шаблон који се понавља. Шпанија може да држи лопту и одигра „милион“ пасова, али мора да породи гол. Сва та доминација у поседу лопте и пас игри не добија потврду пред противничким голом када је то потребно. Са друге стране, одбрана састављена од врхунских асова скупо плаћа сваку направљену грешку.

Пробао је селектор Јеро и вечерас да нешто промени, покушао са Тијагом Алкантаром у стартних 11, али ни то није донело резултат. Опет су безуспешно кружили око гола противника...

Све је кренуло наопако за Фурију већ у 12. минуту. Велики неспоразум Рамоса и Инијесте на центру игралишта је омогућио Мароканцима да поведу. Двојица искусних асова се нису разумели ко ће преузети лопту, Бутаиб је то намирисао, пресекао и као метак се сјурио као голу Шпаније. Изашао је на Де Хеу и матирао га рутински, на тај начин се донекле искупивши за онај аутогол против Ирана у првом колу.

Ипак, у 19. минту је Шпанцима прошла њихова тики-така... Иско, Коста и Инијеста су као на футсалу изломили целу одбрану Марока, а Иску је припала част да заврши клалсичну шпанску акцију.

Наставила је Фурија у истом стилу да се додаје, али је Мароко био тај који је претио. Бутаиб је имао још једном стопостотну шансу „очи у очи“ са Де Хеом, али је голман Манчестер Јунајтеда коначно забележио прву одбрану на турниру и спасао Шпанце.

Иста слика и у другом полувремену. Играју Шпанци, а жале Мароканци. Страшан шут Амрабата није могао да заустави ни Де Хеа, али јесте статива. Много среће су Шпанци имали у тој ситуацији...

Додуше, имао је Пике убрзо одличну шансу главом али је био непрецизан. И када је изгледало да ће Мароканци бити кажњени и да ће Шпанија коначно да их скрцка, нови шок! После корнера у 81. минуту, ЕлНесири је прелетео Рамоса и закуцао лопту главом у мрежу за 1:2! Истовремено је Португалија водила 1:0 и Шпанце је само чудо могло да спаси од дуела са Уругвајем...

Чудо се десило!

Ретервиста Јаго Аспас је постигао феноменалан голом петом пошто је ВАР на крају пресудио да није био офсајд, а истповремено је Иран изједначио против Португала. Захваљујући већем броју постигнутих голова на турнбиру, Шпанија је освојила прво место у групи.

Може да слави вечерас, али већ вечерас треба да се забрине и види како да реши проблеме које има у игри. Руси ипак делују озбиљније од ривала у групи. Плус су домаћини.

И на крају, треба истаћи да је Мароко и те како заслужио овај бод вечерас. Тачније, заслужио је и много више због свега приказаног на три меча у групи и фудбала који је играо у Русији. Али, баш нису имали среће...

ШПАНИЈА - МАРОКО 2:2
/Иско 20, Аспас 90+1 - Бутаиб 14, Ен Незири 81/

Стадион: Калињинград. Судија: Рашван Ирматов (Узбекистан).

Шпанија: Де Хеа - Карвахал, Пике, Рамос, Алба - Бускетс, Алкантара (од 74. Асенсио) - Иско, Инијеста, Давид Силва (од 84. Родриго) - Дијего Коста (од 74. Аспас). 

Мароко: Мунир - Дирар, Саес, Да Коста, Хакими - Ел Ахмади, Бусуфа - Амрабат, Беланда (од 63. Фажр), Зијех (од 85. Буадуз) - Бутаиб (од 71. Ен Незири). 

Иран имао тријумф у шаци, Португал се провукао у 1/8 финала! Фудбалери Португала и Ирана одиграли су нерешено 1:1 у трећем колу Групе Б Светског првенства у Русији.

Иранци ће дуго жалити за промашајем Мехдија Таремија који је у последњим тренуцима утакмице промашио зицер за победу и пролазак даље. Португал је са пет бодова прошао даље и због лошије гол разлике од Шпаније, играће са Уругвајем у осмини финала. 

Португалци су запретили Иранцима одмах у првих неколико минута. Роналдо је ушао у казнени простор и шутирао ниско, али је Али Беираванд био сигууран на гол линији. 

То је био и последњи пут да ће голман Ирана бити сигуран у наредних двадесетак минута јер ће уследити неколико киксева који његову селекцију нису коштали примљеног гола. 

Ни једна ни друга екипа нису биле нарочито опасне у нападу. Иранци су добро изоловали Роналда који је у првих пола сата шутирао два пута у оквир гола, али оба пута без превише опасности по гол Ирана. 

С друге стране, Иранци су вребали контре и како су се ослобађали, тако су били и офанзивнији. Није то довело до гола, па је било јасно да ће у неубедљивом првом делу игре бити потребна индивидуална мајсторија да преломи резултат и помакне га са нуле.

И ту мајсторију је у 45. минуту извео Рикардо Кварежма својим заштитним знаком - ударцем спољном. Одиграо је дупли пас са Силвом, а онда из прве распалио десном спољном из ћошка шеснаестерца и голману Ирана нису помогла ни сва 194 центиметра висине да стигне лопту која је погодила угао његовог гола за 1:0. 

Португал није био нешто много бољи ни у другом делу, али је на старту Кристијано Роналдо успео да изнуди пенал. 

Пао је после дуела са Езатолахијем унутар 16 метара, судија Касерес је прво показао да фаула нема, али када је од италијанског судије Иратија из ВАР собе добио сугестију, променио је одлуку и у 52. минуту Португал је имао шансу да дуплира предност на 2:0. 

Одговорност је преузео Роналдо, шутирао нити по средини, нити довољно десно и Беираванд је одбранио.

Од тог тренутка, виђено је на терену више нервозе него фудбала на обе стране и неколико жутих картона. Роналдо је солидно покушао у 66. минуту, Годосу није много фалило да погоди мрежу Португала у 73. 

ВАР је консултован још једном до краја меча. Роналдо и Пуралиганџи су били у дуелу у 81. минуту и играч Ирана је добио лакат у лице. 

Судија је прегледао успорени снимак и Роналду, чини се оправдано, показао само опомену. Наступило је можда "најлуђих" петнаестак минута на првенству. 

ВАР је реаговао и трећи пут на истој утакмици. Азмун је спустио главом лопту у казненом простору, а она је на путу до земље закачила Седрика у руку. 

Иранци су тражили и добили пенал који је Ансарифард претворио у гол за 1:1. Иран је могао и до победе. Дуга лопта је у шеснаестерцу Португала стигла до Таремија, он је отишао десно и из одличне ситуације шутирао поред гола и практично елиминисао своју екипу. 

Шпанци су у другом мечу исте групе одиграли 2:2 са Мароком и као први са пет бодова прошли даље, па ће они у наставку такмичења играти са Русијом у осмини финала.

Кварежма, тривела, драма: Умало Иран да избаци Португалце! Португалци прошли упркос промашеном пеналу Роналда, Иран испао с гол-разликом 2:2 и четири бода.

Лудо вече у Групи Б! Португалија је заслужила да буде можда и прва, али на крају се у осмини финала провукла једва. Имао је актуелни првак Европе предност захваљујући непоновљивом Рикарду Кварежми, шансу да „затвори“ утакмицу са пенала (промашио Кристијано Роналдо), али је храбри Иран васкрснуо у завршници, најпре изједначио у трећем минуту надокнаде времена на 1:1, а у наредном нападу имао шансу да себе лансира чак на прво место.

Лепу прилику у четвртом минуту надокнаде имао је Мехди Тарами, али је мало искоса тукао само у спољњи део мреже. Да је савладао Руија Патрисија као Карим Ансарифард са 11 метара мало раније тим Карлоса Кеироша би отишао у нокаут фазу такмичења, а Португалци би се паковали за повратак кућама. На крају, ипак, иранска среца су сломљена и они завршавају Мундијал, иако су претпрели само један пораз, освојили четиир бода и имали гол-разлику 2:2.

И то је спорт.

На тај начин стављена је тачка на ултразанимљв расплет у Групи Б, где су путници у осмину финала одређени тек у надокнади времена, пошто је  Шпанија у Калињинграду извукла бод у надокнади времена са Мароком. Иако се чинило да се све унапред зна и да ће ово бити вече човека који најбоље на свету изводи шут познат као триверла. Могу и други да покушавају, па и да дају, али кад Рикардо Кварежма затегне спољном у даљи угао то је естетски доживљај од ког сваком фудбалском заљубљенику иде вода на уста. Једноставно, тај шут је створен за „маторца“ из Лисабона, пошто њима разара одбране ривала кад његове екипе не могу то да ураде игром. И вечерас је у Саранску правом лепотицом разбио бункер Ирана. На крају је добио награду за играча утакмице, штета би било да је отишла неком другом у руке. Чак и Иранцима. Свака и њима част, али...

Тривела. И - тачка. Ништа више није важно. Ни одлука селектора Фернанда Сантоша да промени тројицу стартера у односу на тим који је савладао Мароко (Бернардо Силва, Жоао Мутињо и Гонсало Гуедеш остали на клупи, а заиграли Андре Силва, Адријен Силва и управо Рикардо Кварежма), ни две ВАР провере (прва због пенала над Кристијаном Роналдом, друга да ли ће звезда Реал Мадрида бити искључена), ни неискоришћен једанаестерац најбољег фудбалера планете (прецизније, одбрана Алирезе Бејраванда), ни та већ описана луда надокнада (Иранци дају гол, па маше зицер за други), јер би дуел требало да се памтити по пројектилу крила Бешикташа у завршном минуту првог полувремена. Десном ногом у даљи угао. Неодбрањиво.

И онда кад се чинило да ће Португалци лагано до славља, Кристијано Роналдо као да је промашеним пеналом омогућио Иранцима да се размахну и крену по преокрет. Миц по миц, приближавали су се казненом простору, није баш да су имали неке шансе, али су и они добили прилику да захваљујући ВАР-у пуцају пенал. Ансарифард је погдио рогаљ и 93. минуту. Остало је још довољно времена за преокрет (укупно шест минута надокнае) који би Ирану донео највећи успех на Мундијалима. И имали су прилику. Још један резервиста. Милад Мохамади. Само у спољни део. Тамо су остале наде да слабији и(ли) фудбалски сиромашнији може да добије фаворита.

До неког другог пута.

ИРАН - ПОРУГАЛ 1:1
/Ансарифард 90+3 - Кварежма 45/

Саранск. 
Мордовија арена.
Судија: Енрике Касерес (Парагвај).

Иран: Беиранванд - Реyајан, Поуралингањи, Хосеини, Хајсафи (Мохамади) - Езатолахи (Ансарифард) - Џаханбахш (Годош), Ебрахими, Амири, Тареми - Азмун. 

Португал: Руи Патрсио - Седрик Соареш, Пепе, Фонте, Гереиро - Кварежма (Бернардо Силва), Адријен Силва, Карваљо, Жоао Марио (Мутињо) - Роналдо, Андре Аилва (Гуедеш).

ГРУПА Б

Шпанија - Мароко 2:2 (1:1)
/Иско 18, Аспас 90+1 - Бутајиб 13, Ен Несири 81/

Иран - Португал 1:1 (0:1)
/Ансарифард 90+2п - Кварежма 43/

ТАБЕЛА: Шпанија 5 (гол-разлика 6:5), Португал 5 (5:4), Иран 4 (2:2), Мароко 1 (2:4).

Извор: Б92/моззартспорт/мондо.рс

Коментари / 0

Оставите коментар