За намјештаљке 10 година затвора

Измјене Закона о јавним набавкама, које је недавно предложила радна група, између осталог, предвиђају да се може изрећи казна и до десет година затвора!

Република Српска 25.06.2018 | 09:15
За намјештаљке 10 година затвора
"Одговорно лице у привредном друштву или другом субјекту привредног пословања које има својство правног лица, или предузетник који у поступку јавне набавке поднесе понуду на лажним подацима, или поднесе понуду утемељену на забрањеном договору између привредних субјеката, или се на недозвољен начин договора с осталим понуђачима, или предузме друге противрпавне радње у намјери да тиме утиче на доношење одлука наручиоца у било којој фази поступка јавне набавке, биће кажњен казном затвора од шест мјесеци до пет година и новчаном казном", наводи се, између осталог, у предложеним измјенама Закона о јавним набавкама.

Предложеним измјенама, уколико је вриједност набавке већа од милион КМ, казна затвора може бити од једне до десет година затвора, а занимљиво је да онај ко је прекршио закон, а добровољно призна да је понуда заснована на лажним подацима, може бити и ослобођен затвора.

Законом се злоупотреба у јавним набавкама дефинише као кривично дјело, а планирано је и увођење инспектора за јавне набавке, који би надзирали примјену Закона о јавним набавкама, затим пратили поступак доношења, измјене, допуне и објављивања плана јавних набавки, као и садржај, измјену и допуну те појашњење тендерске документације и њено објављивање. Инспектор би, према закону, требало и да надзире одређивање и продужавање рокова за подношење и отварање понуда, испуњеност услова за избор поступка набаве итд.

Инспектор изриче и уручује налог за наплату...

"Ако у вршењу инспекцијског надзора утврди да је повријеђен Закон о јавним набавкама, инспектор изриче и уручује налог за наплату новчане казне, издаје прекршајни налог за учињени прекршај, подноси захтјев за покретање прекшајног поступка, подноси пријаву за кривчно дјело", наводи се, између осталог, у предложеним измјенама Закона о јавним набавкама.

"Инспектор ће провјеравати законитост набавки и уводи се кривично дјело за понуђача и уговорног органа. Слично рјешење је у Црној Гори, на њихов број уговорних органа је шест инспектора, а рецимо на наш број уговорних органа требало би да имамо око 40 инспектора", рекао је Игор Вукајловић из Удружења грађана "Тендер".

Према незваничним информацијама, управо ново запошљавање инспектора могло би да буде препрека за усвајање измјена Закона о јавним набавкама, којима се на бољи начин утврђује и сукоб интереса. Сукоб интереса биће, рецимо, уколико се посао склапа са сродником по крви у правој или бочној линији до четвртог кољена или сродником по тазбини до другог кољена.

Мијења се више од 50 чланова Закона о јавним набавкама

"Измјенама које су предложене мијења се више од 50 чланова Закона о јавним набавкама и то ће вјероватно бити аргумент владајућима да се то не усваја, већ да се иде на израду новог закона, а то би подразумијевало израду нове интерресорне радне групе и најмање годину дана процедура", испричао је један од извора који је учествовао у изради измјена Закона о јавним набавкама.

Предложеним измјенама Закона о јавним набавкама оставља се могућност и Канцеларији за разматрање жалби да кроз надзор који врши у жалбеним поступцима, уколико утврди незаконитости, може поднијети захтјев за покретање прекршајног поступка и кривичну пријаву.

Шта би радио инспектор: 

надзирао примјену Закона о јавним набавкама,
пратио поступак доношења, измјене, допуне и објављивања плана јавних набавки,
пратио садржај, измјену и допуну као и појашњење тендерске документације и њено објављивање,

надзирао одређивање и продужавање рокова за подношење и отварање понуда, испуњеност услова за избор поступка набаве...
изриче и уручује налог за наплату новчане казне,
издаје прекршајни налог за учињени прекршај,

подноси захтјев за покретање прекшајног поступка,
подноси пријаву за кривично дјело. 

(Независне новине)

Коментари / 16

Оставите коментар
Name

То

25.06.2018 07:16

То то

ОДГОВОРИТЕ
Name

Пракса и теорија

25.06.2018 08:29

Кадрове у судству, полицији, инспекцијама поставља власт...која распоредјује ко ће добити тендер и по којим условима...у пракси од овог Закона нема ништа, неће они на своје...ово само може да уништи нестраначке фирме.

Name

тендер

25.06.2018 11:48

Ништа се неће променити тим Законом. У геодетској управи- РУГИПП тендери се намештају од како су се појавили, а нарочито од 2007. год. па до данас у пуном капацитету, а намјешта га исти удружена ктим. земаљсак мафија...

Name

АДУ

25.06.2018 11:53

Агенција за државну управу у договору са органом који тражи упосленика, редовно намјешта избор кандидата, па се унапред зна ко ће добити макс. бодова. Тако су у РУГИПП сви запослени и запошљавају, а исти су просјечни, добри кримоси, или никакви по стручности (режимски кадрови).

Name

тендер-2

25.06.2018 12:00

Тендери се намјештају овако: Измисли се уносан а непотребан посао (софтвер, куповина нечега ...), затим се намјесте тендерски услови за одређеног муштерију/понуђача, именује се подобна комисија и ево пара за наручиоце! Тако су у РУГИПП сви милионски послови додијељени почев од 2007 до 2018. год. АФЕРИМ Додиче!

Name

модрицанин

25.06.2018 17:02

И да се проводи ретроактивно.

Name

Ј

25.06.2018 07:25

Кад би се тако судило..немамо ми смјестаја у затворима толико,колило би било пацијената..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бас

25.06.2018 07:41

Хахха ма дајте па овде би само инспектори профитирали!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Пајо

25.06.2018 08:05

Требало би изградити веци затвор само тендерасе лопове и остале вуцибатине

Name

роки

25.06.2018 07:49

Има материјала за намјестене тендере по БЛ колико хоцес, све ДНС И СНСД. Стално исти људи добијају тендере и непосредно прије тендера се издају неке дозволе, лиценце итд.... кад идес да тразис за себе ту дозволу нико ниста не зна гдје се то мозе извадити. Гањао сам лицно мјесец дана од врата до врата заинатио се и нисам могао да добијем ту дозволу јер то не постоји, а у високо дрзавној институцији на тендеру бас то тразе. ДОСТА ВАС ЈЕ ВИСЕ БАГРО

ОДГОВОРИТЕ
Name

Зјн

25.06.2018 08:17

Шта ће сад кикиц и Цедо

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мициц

29.06.2018 17:50

Ништа им неће бити Даце паре да се извуку од кривичног гоњења ,и даље ће слати раднике на принудни одмор ако одбију да уцествују у криминалу.

Name

Сињ

25.06.2018 08:39

Јавне установе прегледај Вукота спасавај нас

ОДГОВОРИТЕ
Name

Значи

25.06.2018 08:53

По једном намјештеном тендеру 10 година. Да ли обје стране се кажњавају ? У том длучају цијела породица Злодик оде у затвор бар 20 год по члану породице. Па не реци да није пут до пакла поплочан добрим намјерама....

ОДГОВОРИТЕ
Name

Марко

25.06.2018 09:26

Да није трагицно било би смјесно,кад су одпухали 20 милијарди,кредитно нас задузили садмзакон.Сад кад нема висе пара,кредите узимају по зеленаским каматама,сад закон.Јооојјј само маљ па у цело!!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Тик - так

25.06.2018 15:34

Реконструкција регионалног пута Р 477 Врбаска-Подградци који је унистен при изградњи ауто пута Б.Л-ГР и процијењени су радови на 2 мил према рјесењу саоб инспекције самим тим не треба ици на јавне набавке и тендер јер постоје рјесења инспектората,а Интеграл и момци су искористили то рјесење да би иста реконструкцуја наплацена невјероватних 19 мил. Никад нико није одговарао за украден новац. Лопови тик-так

ОДГОВОРИТЕ