Нови захтјев за изузеће судија
Одбрана генерала Ратка Младића поднијеће нови захтјев за изузеће тројице чланова Апелационог вијећа судског Механизма у Хагу, али ће га упутити на нову адресу - предсједнику Механизма, рекао је Младићев син Дарко.
Република Српска 18.06.2018 | 20:53
Дарко Младић објашњава да је апсурд у томе што је Апелационо вијеће, на чијем је челу судија Теодор Мерон, одбило захтјев уз образложење да немају капацитет, те упутило одбрану да се жали предсједнику Механизма, односно истом том судији Мерону.
"Али то није све. Проблем је што смо ми захтевом тражили и његово изузеће, па по правилима суда о захтеву би требало да одлучује први старији после њега, али је и први старији после њега судија - Ађијус, који је, такође, обухваћен овом жалбом", наводи Дарко Младић.
Према његовим ријечима, немогуће је предвидјети како ће Хаг ријешити тај проблем јер су тројица најстаријих судија управо ти чије је изузеће одбрана тражила.
"Сад они у суштини, уместо да одлучују, само купују време, покушавају да одуговлаче. Ми смо свеједно већ спремили нови поднесак који ћемо упутити председнику суда, али видећемо ко ће одлучивати, с обзиром на то да је он један од тројице против којих смо поднели захтев за изузеће због пристрасности и сукоба интереса", каже Дарко Младић.
Он је потврдио и да је одбрана поднијела и нови поднесак у вези са кршењем правила лијечења генерала Младића.
"Тражили смо да се скине имунитет ради могуће истраге због кршења правила лечења генерала Младића главном медицинском официру доктору Паулусу Фалкеу, његовом заменику, управнику затвора и свима за које истрага евентуално утврди да су кршили правилно лечење генерала Младић", рекао је Дарко Младић.
Апелационо вијеће Међународног механизма за кривичне судове (ММКС) одбацило је захтјев Младићеве одбране за изузеће тројице судија због пристрасности, уз образложење да нема капацитет да га размотри.
Одбрана је раније затражила изузеће Мерона, Ађијуса и Даћуна јер сматра да су они пристрасни зато што су учествовали у доношењу ранијих пресуда Хашког трибунала којим су официри Војске Републике Српске (ВРС) који су били подређени Младићу, осуђени због догађаја у Сребреници у јулу 1995. године.
(Срна)

Коментари / 6
Оставите коментарСРБИН ПАтриота
18.06.2018 20:28Хероју ти си у срцу сваког србина републике српске
ОДГОВОРИТЕФранкфурт
19.06.2018 04:45Прво га сами ухапсили и предали па кад је добио казну сад херој. Смјесно
Правда
18.06.2018 21:28Највеца срамота западних сила ста урадисе цеститом и праведном цовјеку . али има Бога вратице им кад тад.
ОДГОВОРИТЕАqуа
19.06.2018 19:12Хахах луд и болестан си.
Са
20.06.2018 15:14Богом се није играт. А ви наставите, све додје на своје. Правда стизе сигурно.
Лија
20.06.2018 10:36Овом часном човјеку, команданту који у својој војничкој каријери никада није наредио, било коме, да почини ратни злочин, који се на почетку несрећног рата залагао да Српска војска буде часна, пресудили су, и прије овог монтираног процеса великих сила, домаће Српске гњиде. Због чега??? Због мрве власти и личних интереса, што материјалних што политичких. Само онако како то Србин Србину зна учинити. Сјеме им се издајничко затрло.
ОДГОВОРИТЕ