Историјат СП - Јужна Африка 2010. године...

Оно кад су Шпанци закључали лопту. . .  Фурија у просеку постизала гол по утакмици и освојила Богињу.

Фудбал 23.06.2018 | 23:40
Историјат СП - Јужна Африка 2010. године...
ДЕВЕТНАЕСТО СВЕТСКО ПРВЕНСТВО одржано је у Африци, по први пут. И још једном „насиље“ и декаденција у свом пуном сјају. Као резултат тога добили смо друго најнеефикасније Светско првенство у историји, са свега 2,27 погодака по утакмици. Биће довољно за стварање праве слике: Шпанија, нови светски првак, на путу до трона постигла је свега осам голова на седам утакмица?! Фурија можда није играла богзна како атрактивно, али нико није доводио у питање њену улогу фаворита. Освојен ЕУРО 2008 и само два пораза на 54 утакмице до старта Мундијала, почевши од 2006, јасно су стављали до знања да фудбалски свет проживљава године шпанске доминације. Ослоњени на Барсину тики таку, Шпанци су „играли сами“. Закључавали су лопту, додавали се до изнемоглости и чекали грешке ривала. Када би се она догодила, јуринули би ка голу, повели, па после опет „лопту под кључ“. Дуго година нико неће имати прави механизам за одбрану... Уз Шпанију на високо су пуцали Бразилци с Каком, те Аргентинци с Месијем и Марадоном на клупи. Прве је избацила Холандија (1:2), друге понизила Немачка (0:4). И једнима и другима крај је био у четвртфиналу. Финале пре финала представљао је окршај Шпаније и Немачке у полуфиналу. Фурија је добила са 1:0. Далеко је отишао Уругвај, испао тек у бици за финале са Холанђанима – 2:3. Лабудова песма Дијега Форлана и наговештај великих каријера Единсона Каванија и Луиса Суареза, тада 23-годишњака.

ФИНАЛЕ – туча. Холанђани, готово инфериорни, покушали су грубостима до лопте. Све то резултирало је с девет жутих картона момцима у наранџастом и једним црвеним. На другој страни четири опомене за Шпанце. Укупно, за 120 минута игре, близу 50 фаулова?! Фудбала је ту најмање било... Судио је Хауард Веб. Одлука је пала у 116. минуту. Андрес Инијеста обезбедио је Шпанији за сада једини светски трон, а себи место међу бесмртнима...

СРБИЈА (по први пут на Мундијалу под тим именом, с Радомиром Антићем на клупи) направила је прави подвиг победом над Немачком у групи (1:0), али у мечу одлуке против Аустралије све је бачено у воду. Кенгури нас добијају са 2:1 и шаљу кући. Уз Немце, из наше групе даље је прошла Гана...



АКО НИСТЕ ЗНАЛИ...

* По први пут се на једном СП догодило да будући шампион изгуби прву утакмицу, Шпанија од Швајцарске (0:1).

* Први пут се догодило и да домаћин не успе да прође прву фазу такмичења.

* Шпанија је уз Бразил постала једина земља која је ван свог континента узела титулу, четири године касније то ће поћи за руком и Немцима.

* Први пут од Аргентине 1978. у финалу су се нашле селекције које никада нису биле прваци света (Шпанија и Холандија).

* Холандија је у Јужној Африци изгубила своје треће финале Мундијала, колико и Аргентина. Само Немачка има више неуспеха у финалима, четири.

* Финалисти претходног Светског купа, Италија и Француска, нису успеле да прођу групну фазу такмичења.

* Још један пример константног опадања квалитета на завршним смотрама: Бразил је 1970. у Мексику постао шампион постигавши 22 гола, док је Шпанији у Јужној Африци за исти подухват било потребно свега осам.

* Првенство у Јужној Африци обележиле су и трубе зване вувузеле, препознатљиве по иритантном звуку који је „убијао“ бубне опне. Тај реквизит сметао је и самим актерима, па је у Бразилу, на срећу, забрањен.

* Френк Лампард постигао је чист гол против Немачке у осмини финала, али судије нису виделе да је лопта прешла гол-аут линију. Између осталог, и тај погодак допринео је увођењу видео технологије на СП.

* Нови Зеланд једини је непоражени тим на овом шампионату (три ремија у групи), али ипак није успео да прође групу.

* Само шест од 13 европских репрезентација успело је изађе из групе у Јужној Африци, што је рекордно лош учинак тимова са Старог континента још од Мексика 1986.

* На мечу Немачка – Гана ударио је брат на брата. Кевин Принс Боатенг играо је за Гану, а Џером Боатенг за Немачку.

ФАКТИ

Број учесника: 32
Број утакмица: 64
Постигнуто голова: 145
Голова по мечу: 2,27
Најбољи стрелац: Томас Милер, Дијего Форлан, Весли Снајдер, Давид Виља (по пет голова)
Најбољи играч: Дијего Форлан, Уругвај
Укупна посета: 3.178.856
Посета по мечу: 49.670

Извор: моззартспорт

Коментари / 0

Оставите коментар