Драги Леброне, посљедњи пут када ниси играо финале...

Леброн Џејмс је Велики, ако не и највећи уз Мајкла Џордана. Можда није такав уметник какав је велики МЈ био, питање је да ли ће у очима већинске, критички увек настројене јавности, бити у равни са Летећим Мајклом, или Кобијем Брајантом. То је тема за неке друге, много компликованије разговоре. Оно око чега морамо да се сагласимо сви јесте да му нема равног откако се појавио на великој сцени 2003. године, па чак и раније.

Кошарка 30.05.2018 | 22:45
Драги Леброне, посљедњи пут када ниси играо финале...
Леброн Џејмс. 

То вам је као прелаз фине границе између љубави и мржње. Мало га волиш, мало га мрзиш. Али мораш много да га поштујеш! 

Леброн Џејмс је поново човек кога воли цео свет. 

Сви се клањају Краљу Џејмсу због свега што је урадио током овогодишњег плеј-офа, а понајвише због терета који је на својим леђима изнео у финалној серији Истока и седме утакмице која је и даље у жаришту.

Кливленд је отишао у финале само и искључиво захваљујући мајсторству неприкосновеног владара светске кошарке, који је стигао до свог деветог финала у каријери, осмог заредом. Ово му је, нема ни трунке дилеме, вероватно и најтеже пало због специфичне тежине коју је ова цела Кливлендова сезона носила. С много турбуленција, успона и падова, кадровских промена. На крају свега Леброн је показао каква је заправо величина. Играчка и људска.

Леброн Џејмс је Велики, ако не и највећи уз Мајкла Џордана. Можда није такав уметник какав је велики МЈ био, питање је да ли ће у очима већинске, критички увек настројене јавности, бити у равни са Летећим Мајклом, илиКобијем Брајантом. То је тема за неке друге, много компликованије разговоре. Оно око чега морамо да се сагласимо сви јесте да му у нема равног откако се појавио на великој сцени 2003. године, па чак и раније.

То није субјективна констатација аутора текста, нити неких врснијих познавалаца кошарке, то је просто чињеница. Чињеница коју Леброн Џејмс изнова и изнова потврђује и ма колико га људи волели, више или мање, то је једина, суштинска реалност.

Његове бројке су изванредне у сваком погледу и кошарци је подарио оно што је изван ове, или било које друге ере.

Само у овогодишњем плеј-офу досад је скупио 55 одсто укупних поена Кливленда кроз реализације и асистенције! Сам је убацио 612 поена! Подељено на 18 утакмица то је просек од равно 34 поена! Десет пута је имао 30+ поена, од тога седам пута је убацио 40+ поена и само једном мање од 20 кошева.

У времену шесте и седме утакмице, одигране у размаку од само 48 часова, Леброн је на клупи провео свега један минут и педесет и четири секунде (114 секунди) од могућих 96 минута.

Седма утакмица финала против Бостона била је његова стота (бројевима: 100) ове сезоне! У њој је одиграо свих 48 минута, без секунда одмора, и исту је завршио са 35 поена, 15 скокова и девет асистенција. Последњи пут је целу утакмицу у плеј-офу одиграо још давне 2006. године, у четвртом мечу против Детроита. Тада је имао 21 годину. Последњи играчи који су одиграли једну целу утакмицу у доигравању били су Џими Батлер с 23 и Кевин Дурант с 24 године.

Ове сезоне Леброн је скупио готово нестварних 3.700+ минута досад, а тек га чека финале против Голден Стејта или Хјустона уз минимум још четири окршаја.

За човека у 33. години живота, који игра своју петнаесту сезону у каријери, то је страшно велики напор. Ово му је, извукли су то педантни статистичари, прва сезона у којој је Леброн одиграо све лигашке утакмице. У својој петнаестој сезони Леброн Џејмс бележи 15 одсто више минута од другог играча лиге у том параметру. Леброн их има 3.768, а Џру Холидеј 3.276 минута.

Велико финале још није ни почело, а он је одиграо идентичан број утакмица (18) као у целом прошлогодишњем доигравању, уз готово исти број минута (743 сада, 744 прошле године). Са гарантоване још четири утакмице, биће ово његов трећи плеј-оф у којем ће учествовати у 20+ утакмица (по 23 у 2012. и 2013. години).

Сада долази оно најневероватније. Прошло је тачно 2.092 дана откакоЛеброн Џејмс последњи пут није био учесник великог финала. Дакле, још од оне чувене седме утакмице финала 2010. године, када су Коби Брајант иПау Гасол заједнички победили Бостон Селтиксе са све Рејем Аленом, Кевином Гарнетом, Полом Пирсом, Рашидом Валасом и Ражоном Рондому тиму. Од тада се одиграла 41 утакмица у финалима и сваки пут играо јеЛеброн Џејмс!

Својим деветим финалом стао је раме уз раме са Филаделфијом и Голден Стејтом (још се чека расплет на Западу), а испред су само Лос Анђелес Лејкерси (31) и Бостон Селтикси (21).

За крај, да вас упутимо у то шта се све десило од последње утакмице финала плеј-офа у којој није играоЛеброн Џејмс. Дерик Роуз још није постао МВП, Крис Пол је још био у Њу Орлеансу, Кајри Ирвинг је још ишао у средњу школу, Коби Брајант је изашао из своје последње шампионске сезоне, а Стеф Кари и Џејмс Харден су тек завршавали своје руки сезоне. Последњи пут када Леброн Џејмс није играо у великом финалу, пазите сада, чак 78 одсто данашњих играча у НБА није играло у такмичењу! За оне модерне генерације - друштвена мрежа Инстаграм још није била измишљена, а иПад се тек појавио на тржишту. Фудбалски свет је тек чуо за Нејмара, Шпанија је освојила Мундијал у Јужној Африци, српски кошаркаши претрпели су вероватно највећу крађу у новијој историји игре под обручима против Турске у полуфиналу, док су Новак Ђоковић и друштво освојили једину Дејвис куп титулу за Србију као самосталну државу...

И после нека неко каже да није Велики...



Извор: моззартспорт

Фото: Ацтион Имагес

Коментари / 0

Оставите коментар