Бертомеу: Звезда у Еврокупу, Партизан - видјећемо!

Председник Евролиге верује да ће Будућност испунити све услове за наступ у том такмичењу. Клубови АБА лиге наредних година треба да траже пут до елите кроз Еврокуп, који ће имати већу проходност.  Бертомеу отворио карте: О Звезди, Партизану, Будућности, ширењу Евролиге, будућности кошарке, Фиби, финансијама и егзодусу Европљана у НБА. . .  Први човек Евролиге потпуно искрено. . .

Кошарка 21.05.2018 | 21:15
Бертомеу: Звезда у Еврокупу, Партизан - видјећемо!
Црвена звезда и Партизан у сезони 2013/14 су први и последњи пут истовремено били учесници Евролиге, а на јесен би могли заједно да представљају Србију и АБА лигу у Еврокупу. Исто тако, прилично је сигурно да Србија после много година неће имати евролигаша.

Председник и извршни директор Евролиге, Ђорди Бертомеу, у недељу је приредио традиционални "Фајнал фор" сусрет са новинарима одабраних медија, коме је присуствовао и МОНДО.

Том приликом је више од 90 минута одговарао на питања новинара, од којих се једно односило на "евростатус" клубова АБА лиге у наредној сезони.

"Моја прогноза је да ће Будућност испунити све постављене услове, који се тичу реконструкције дворане, финансија и унутрашње структуре клуба. Имали смо неколико квалитетних састанака са њима, они вредно раде и ако све буде у реду, како очекујемо да буде, они ће играти Евролигу, а Црвена звезда Еврокуп, у складу са њеним пласманом у АБА лиги".

Право наступа у Еврокупу из региона су спортским резултатом изборили још Цедевита и Морнар, док се Партизан кандидовао за једну од две специјалне позивнице.

Бертомеу није могао да се изјасни какве су шансе црно-белих да добију "вајлд кард".

"Учесници Еврокупа добијају се по пласману у домаћим лигама, а тренутно је скоро свуда у току плеј-оф, или ће ускоро почети. Сходно томе, не можемо да кажемо колико ће бити празних места, јер скоро сваке сезоне има клубова који стекну право учешћа пласманом, али не испуњавају друге стандарде да играју".

"Када све лиге буду готове, половином јуна, верујемо да ће бити јасније са колико позивница располажемо и који клубови би могли да их добију. Нема дилеме да је Партизан у кругу кандидата. Али, разговарати о томе сада, било би прерано".

Главни оперативац Евролиге Ед Скот додао је да ће предрегистрација клубова за Евролигу и Еврокуп трајати до краја маја, а на састанцима управа два такмичења ће средином јуна бити размотрене све пријаве. Списак учесника биће закључен 6. јула.

Простор бивше СФР Југославије, који обухвата шест земаља, својевремено је имао три гарантована места у Евролиги (прво су ишли шампиони, а онда најуспешнији клубови Србије, Хрватске и Словеније у свим такмичењима). Затим је АБА лига давала два тима, а сада само један.

"То је истина, али истина је да су и други региони губили места. Италија је имала четири тима у Евролиги, а сада има један, Грчка је имала четири, сада има два. То је одраз еволуције кошарке у тим земљама, а наши потези били су само реакција на нову реалност. Током економске кризе у Европи, неке земље су могле да понуде више од других и неки клубови су могли да понуде више од других. Тачно је да смо изгубили велике брендове са ових простора, као што су Цибона, Партизан и Олимпија, који су и даље присутни, али нису више на нивоу на коме су били. Ако се тај тренд промени, увек смо спремни да размотримо њихову позицију", прокоментарисао је Ђорди Бертомеу.

Он је ставио до знања да квота АБА лиге у перспективи неће бити увећана, али да ће бити више могућности за пласман у Евролигу на основу успеха у Еврокупу, одакле последњих година само шампион иде у елиту.

"Еволуција Евролиге у наредних пет до седам година више ће се базирати на дугорочним лиценцама и повећању броја клубова који ће из Еврокупа улазити у Евролигу, а мање на пласману у домаћим лигама. Мислим да је пут у Евролигу кроз Еврокуп, будућност клубова са ових простора".

У разговорима који су трајали преко сат и по времена дугогодишњи алфа и омега елитног клупског такмичења био је на располагању припадницима медија и отворен за све теме и питања. Бертомеу је ставио све карте на сто и говорио о свим актуелним стварима у европској кошарци, а између осталог - о Звезди, Партизану, Будућности, ширењу Евролиге, будућности кошарке, Фиби, финансијама и егзодусу Европљана у НБА.

Бертомеу је изнео своје запажање на тему - зашто је изабрана Виторија као наредни домаћин Фајнал фора Евролиге. Он је рекао да је ВТБ Арена у Москви била интересантна Евролиги, али да челници елитног такмичења нису желели да ризикују и изаберу Москву у тренутку када дворана није саграђена до краја. Истакао је да ће Москва дефинитивно бити домаћин у будућности, као и Атина, те оценио да је време да се та два града поново врате на карту завршних турнира. 

Шпански кошаркашки администратор говорио је понајвише о сукобу Евролиге и Фибе, а за почетак је говорио о првој сезони са репрезентативним терминима усред сезоне.

"ФИБА прозори као концепт не могу да функционишу на добар начин и никада неће функционисати. Такмичења репрезентација би требало да буду врло важна и ако их организујете у терминима када не могу да се одазову најбољи играчи, онда то није у реду и тиме се умањује потенцијал националних тимова. Наша дужност је да публици понудимо најбољи производ, а овај пројекат од почетка није био добар, јер се знало да су НБА играчи ван приче, док су евролигашки играчи одлучили да остану у клубовима. Не кажем да одзив навијача у неким земљама није био добар, али могао би да буде још бољи".

Како је откривено, Евролига је Фиби понудила три модела, али да су сви предлози глатко одбијени. Први је био да се репрезентативне утакмице одиграју у јуну и јулу, други да мечеви буду играни у септембру, док је трећи доносио поделу утакмица на оне одигране на почетку (јун-јул) и на крају лета (септембар). Бертомеу је открио да је последњи састанак са руководством Фибе трајало свега 40 минута, зато што из светске куће кошарке нису били расположени за разговоре. 

"То значи да су вероватно они на потезу, да они изнесу модел који би одговарао свима. Ми смо им на располагању, спремни смо да саслушамо сваки предлог и простудирамо сваки модел. Што се тиче Евролиге, следеће сезоне ће све остати исто, а играчи ће имати слободу да се одазову националним тимовима. Ко буде желео да остане са клубом, тај ће и остати".

ФИБА је, у међувремену, предложила Евролиги да помери утакмице за по један дан уназад, што значи да би се играло и уторком чак и када нису седмице са дуплим програмом. Бертомеу уверава да то није проблем, већ...

"Није питање да ли ће се играти уторком, четвртком или суботом, већ је ствар у томе да репрезентације заслужују да играју у најјачим саставима, а овако не играју ни НБА, ни евролигашки играчи. Уз то бисмо прихватањем тог предлога изложили играче великим напорима и ризику, играли би и по седам утакмица за десетак дана, уз додатни напор који проистиче из путовања".

Како је поручено, Евролига не планира да пребаци своје утакмице ни на дан викенда, а Бертомеу уверава да никада није била тема расправе то да се игра викендом и да су национална такмичења важна као концепт. Шпанац је објаснио да би померање утакмица за викенд највише, негативно утицало на национална такмичења и да зато такав предлог неће ући у програм Борда Евролиге у скоријој будућности. Додаје и да је систем такмичења Еврокупа такав да је омогућио да се направи календар тако да се не судара са календаром Фибе. И то је, како наглашава Бертомеу - само зато што је то жеља Евролиге.

"ФИБА је својим квалификацијама ушла у термине Евролиге, није било обрнуто".

Бертомеу је изнео и своје виђење ширења календара Евролиге. Како је познато, од сезоне 2019/20 елитно такмичење имаће 18 чланова, а вишегодшњи уговори иду Немачкој и Француској. Бајерн је сигуран учесник Евролиге, што је Бертомеу и потврдио током разговора с новинарима, али је додао и да још није извесно да ли ће у Француској уговор добити Асвел чији је власник НБА звезда Тони Паркер. 

"Кад се у сезони 2019/20 прошири на 18 клубова, биће више недеља са по два кола Евролиге, јер не желимо да улазимо у термине домаћих шампионата. Те сезоне ући ће Бајерн 100 одсто и један француски клуб. Још није дефинитивно одлучено који, али радимо на реализацији плана са Асвелом и Тонијем Паркером. Немачка је приоритет, јер је то тржиште спремно да подржи два евролигашка клуба. Са Бајерном ћемо добити велики бренд и тржиште. Али нећемо мењати систем, јер како тренутно посматрамо, двоструки бод-систем је кључ успеха нашег такмичења. Бар у наредне четири године ће остати овако, а то значи још следеће сезоне и онда од 2019. до 2022, што ће бити нови трогодишњи циклус. Зато нема говора о повећању броја клубова са 18 на 20 или 24, као што неки тврде да би требало, јер би онда морао да се мења цео систем такмичења".

Ту долазимо до јако важне ставке. Питали смо првог човека Евролиге да ли би у будућности АБА лига могла да добије још једно место у елити, а одговор сигурно неће задовољити клубове из бивше Југославије. Наиме, Бертомеу је поручио да ће се после ширења Евролиге на 18 клубова ићи с моделом да више тимова из Еврокупа добије проходност ка Евролиги, али све у оквиру граница да је максимални број тимова 18. Признао је Бертомеу да је тешко наћи савршен систем. Када је уводила нови формат такмичења, Евролига је желела публици да понуди могућност да види све тимове на броју, да током сезоне сви играју у кружном систему по два пута. Додао је да је потребно бар три године да би се у целини сагледало како функционише систем и да ли је он прави. Каже да је задовољан бројкама које су дошле до челника Евролиге после друге сезоне, али наглашава да треба размишљати како да се побољша квалитет путовања, како тренери да што боље располажу играчима које имају.

Бертомеу се такође осврнуо и на покретање играчког синдиката, који би у будућности требало да имали важан глас у доношењу највећих одлука.

"Како лига расте, морамо да улазимо детаљније у многе теме. Играчи и тренери су главни актери ове лиге. Пошто играчи нису имали тело које би их заступало, ми смо до сада једном годишње правили састанке с капитенима, на којима смо их обавештавали о свим важним питањима. Немамо шта да кријемо".

Српски новинари су потом Ђордију поставили два најбитнија питања - да ли постоји бар минимална шанса да Црвена звезда игра Евролигу и каква је шанса да Партизан заигра у Еврокупу?

"Моја прогноза је да ће Будућност испунити све постављене услове, који се тичу реконструкције дворане, финансија и унутрашње структуре клуба. Имали смо неколико квалитетних састанака са њима, они вредно раде и ако све буде у реду, како очекујемо да буде, они ће играти Евролигу, а Црвена звезда Еврокуп, у складу са њеним пласманом у АБА лиги", каже Бертомеу, на шта се надовезао се Ед Скот, дугогодишњи шеф кошаркашких операција у Евролиги.

"Предрегистрација за све клубове Евролиге и Еврокупа је до краја маја, а до средине јуна ће се састати Бордови Евролиге и Еврокупа и размотрити све пријаве".

Што се Партизана тиче, речено је следеће:

"Учесници Еврокупа добијају се по пласману у домаћим лигама, а тренутно је скоро свуда у току плеј-оф, или ће ускоро почети. Сходно томе, прерано је рећи колико ће бити празних места, јер скоро сваке сезоне има клубова који стекну право учешћа пласманом, али не испуњавају друге стандарде да играју. Верујемо да ћемо јаснију слику имати средином јуна, када ће све лиге бити готове, да ћемо тада знати са колико wилд цардова располажемо и који клубови би могли да их добију. Нема дилеме да је Партизан у кругу кандидата. Али разговарати о томе данас, било би прерано".

Уследила је констатација припадника седме силе да је простор некадашње Југославије некада имао три евролигаша, па два, па сада један...

"И други региони су губили клубове, Италија је имала четири тима, сада има један, Грчка је имала четири, сада има два. То је одраз еволуције кошарке у тим земљама, а наши потези били су само реакција на нову реалност. Током економске кризе у Европи, неке земље су могле да понуде више од других и неки клубови су могли да понуде више од других. Тачно је да смо изгубили велике брендове са ових простора, као што су Цибона, Партизан и Олимпија, који су и даље присутни, али нису више на нивоу на коме су били. Ако се тај тренд промени, увек смо спремни да размотримо њихову позицију".

Бертомеу тврди да ће се еволуција Евролиге у наредних пет до седам година више базирати на дугорочним лиценцама и повећању броја клубова који ће из Еврокупа улазити у Евролигу, а мање на пласману у домаћим лигама. Мисли да је пут у Евролигу кроз Еврокуп - будућност клубова са ових простора. Такође, откривено је и да су за Еврокуп у сезони 2018/19 остављена два места за АЕК и Монако, шампиона и пораженог финалисту Фибине Лиге шампиона. 

"ФИБА је хтела место у Евролиги, а то нисмо могли да јој дамо, јер морамо да штитимо квалитет такмичења. Овом понудом покушавамо да направимо бољу структуру такмичења и верујемо да је ово добра идеја. Али, ако најбољи клубови Лиге шампиона буду желели тамо да остану, ми ћемо бити срећни, јер смо увек за слободно одлучивање".

Поручио је да је презадовољан организацијом и свим детаљима везаним за Фајнал фор у Београду, као и да је Евролига добила одређене бројке у одређеним сегментима какви никада досад нису виђени. Пре свега, ту се мисли на посећеност фан зона. 

Говорило се и о наградном фонду Еврокупа, који никада јавно није откривен као у случају Евролиге, док је ФИБА изнела податак да је освајач Лиге шампиона добио милион евра. 

"Сви клубови знају које су награде. Важно је рећи да ми никада не субвенционирамо такмичење, јер мислимо да је то неодрживо. Освајач Евролиге ће осим новчаних премија зарађених током сезоне добити и чек на милион евра, а такав износ награде проистекао је из укупног износа новца који успевамо да направимо за клубове. Не одвајамо за награде више него што можемо, а ако неко жели, слободно нека то ради. Важно је рећи да је ово прва сезона централизованог маркетинга и да се налазимо на почетку процеса. Верујемо да ће у будућности и за клубове Еврокупа бити више новца", истиче Бертомеу, а у причу се укључује и Ед Скот:

"Еврокуп зарађује четири милиона евра од медијских права, спонзора и других прихода. Један милион одлази на трошкове судија и званичника, два милиона се равномерно дистрибуирају учесницима кроз спортски пул, сразмерно оствареним резултатима, док се милион евра дели кроз тржишни пул - клубови који доносе у такмичење велике ТВ уговоре из својих земаља, међу собом деле тај један милион. У просеку сваки клуб може да рачуна на 125.000 евра, али у пракси се премије разликују у односу на наведене параметре".

На констатацију новинара да је све већи број европских играча који одлазе у НБА, Бертомеу узвраћа:

"Не верујем да је Европа у опасности. НБА лига одувек је имала огроман економски потенцијал, који јој даје могућност да покупи за себе најбоље што постоји у свету. ФИБА и савези све ово време не раде ништа да се заштите и ми ту не можемо ништа. На нама је да омогућимо нашим клубовима да наставе да развијају таленте и да наставе са избацивањем нових асова. Сада је ту Дончић, али много пре њега су били овде и одлазили у НБА Дражен Петровић, Волков, Дивац, Сабонис... Ни онда ми нисмо могли да се такмичимо са НБА, иако су плаћали мање него сада. Наша реалност је да је кошаркашко тржиште постало глобално. НБА воли да буде глобална, али процес је двосмеран. Лука иде, неко ће се вратити. Швед је отишао, били су наслови у медијима исти као сада око Луке, па се он вратио. Не можемо да се жалимо на ситуацију. Евролига је све боља из године у годину и радимо све што је у нашој моћи да је унапредимо".

Ед Скот тврди да је на почетку века било 22 одсто интернационалних играча у НБА, а последњих година тај проценат варира између 24 и 26 одсто. 

И Бертомеу је дао своје виђење на увек популарну тему - Фајнал фор или плеј-оф?

"Сећате се првог нашег финала, Виртус - Таукерамика 2001. Влада Станковић каже да су то биле неке од најбољих утакмица које је гледао. Али то финале се тицало само та два града, Виторије и Болоње, нико други није обраћао пажњу. Научили смо лекцију и нисмо поновили ту грешку. Фајнал фор је прави начин да се заврши евролигашка сезона, прати се у десетинама земаља".

Извор: мондо.рс/моззартспорт

Коментари / 0

Оставите коментар