Вориорси демолирали Рокитсе - 41 разлике!
Голден Стејт Вориорси повели су у финалној серији Запада НБА плеј-офа против Хјустон Рокитса декласиравши ривала у трећем мечу 126:85. Тренер морао да изведе Карија да би га зауставио! Стефен Кари ушао је у трећу четвртину са 2 убачена шута из 10 покушаја у првом полувремену. А, онда. . . Хјустоне, сад имамо проблем! Запамтите - овако игра шампион! Речи нису потребне. . .
Кошарка 21.05.2018 | 12:45
Први меч серије у Оукленду обележио је Стефон Кари са 35 поена, погодивши пет тројки у дриректном дуелу са фаворитом за МВП признање Џејмсом Харденом.
Кари је посебно незаустављив био у трећем кварталу у којем је погодио свих седам шутева из игре и убацио 18 поена пославши јасну поруку гостима: "Ја сам овде газда!"
Победа са 41 поеном разлике је највећа у историји ове франшизе у плеј-офу, надмашили су досадашњи рекорд из далеке 1948. када су тадашњи Фладелфија Вориорси надиграли Сент Луис Бомберсе 85:46.
Карија је најбоље пратио Кевин Дурент са 25 поена уз по шест скокова и асистенција, док је Дрејмонд Грин имао 17 ухваћених лопти, уз десет поена и шест проигравања.
Вориорси су 16. пут у низу славили код куће у плеј-офу, надмашивши рекорд Чикаго Булса из периода април 1990. – мај 1991. од 15 тријумфа у низу.
Тим Стива Кера је жестоко мотивисао убедљив пораз у другом мечу у Хјустону 127:105, штавише, може се рећи да су Вориорси "полудели" одлучни да зауставе транзицију ривала и спрече отворене шутеве за три поена снажном одбраном.
Немоћне Рокитсе је у Калифорнији предводио Харден са 20 поена уз девет асистенција, док је Крис Пол додао 13 поена уз десет скокова. Овај тандем заједно је погодио само 12 од 32 шута из игре.
Четврти меч серије на програму је у уторак увече, такође у Оракл арени у Оукленду.
Највећа плеј-оф победа у историји клуба!
Да ли је потребно било шта више написати после овога? Хјустоне, ако досад можда и није било проблема, е, сад га има! Што би критичари рекли - Голден Стејт је оним поразом у другој утакмици пустио Хјустон да се понада. А онда га је смрвио прах и пепео! Шта се ово десило у Оукленду?! Голден Стејт не игра кошарку, он врши терор какав дуго није виђен у најјачој кошаркашкој лиги света. Ако је и било навијача Хјустона који су после оних 1:1 поверовали да постоји и трачак наде да се Џејмс Харден, Крис Пол и друштво укључе у озбиљнију борбу за титулу - сада тешко да их има. Актуелни владар НБА кошарке је у ноћи за нама одиграо - шампионски! А резултат све сам говори: 126:85.
Брутално...
За оне који можда нису обратили пажњу на почетку текста, поновићемо - ово је највећа победа Голден Стејта у доигравању икад виђена! И не само то. Ратници су поставили и рекорд НБА лиге по броју узастопних победа на свом терену и стигли до бројке од 16 рецки, чиме су претекли Чикаго Булсе из 1990. и 1991. године. Да не испадне да претерујемо, али тешко да било ко може да заустави овог џина на путу до шампионског прстена.
Била је ово утакмице која никако није могла да омане. Једноставно, Голден Стејт је био нашпанован до савршенства, а чак ни најбољи тим првог дела сезоне ту ништа није могао.
Двоструки најкориснији играч НБА лиге Стеф Кари експлодирао је толико да је коначно био на свом нивоу. Убацио је, веровали или не, својих првих 30+ поена у 2018. години. Момак који је пропустио чак 16 утакмица, као и комплетну прву рунду плеј-офа због истегнућа лигамената колена убацио је 35 поена (13/23 из игре). Од тога чак 26 поена у другом полувремену, односно 18 поена у трећој четвртини. Дошао је до тачке црвеног усијања...
Мада резултат вероватно многима говори да је утакмица била завршена практично у првој четвртини - није било тако.
Да, Голден Стејт је у раној фази трећег квартала отишао на 21 поен вишка, али је Хјустон некако успео да серијом 10:2 скрати минус на „само“ 13 поена. Био је то максимум Хјустона у овом мечу. Кари је онда убацио 10 поена заредом у мање од два минута, а док су сви у Оракл Арени трепнули владајући шампион имао је 28 поена предности!
Шутерска клиника Стефа Карија поново је радила и било је очигледно колико му је значило све ово. Публику је забавио својим чувеним плесом пошто је убацио далекометни хитац преко Џејмса Хардена, да би онда из свег гласа узвикнуо „Ово је моја, је...а кућа“ после једног препознатљивог продора до коша
Одушевио је чак и легендарног Реџија Милера, који је у живом програму националне телевизије додао:
„Ооо, није ваљда то урадио?!“
Шта се десило с Хјустоном? Ракете су одиграле најслабије полувреме ове сезоне, у којем су убациле само 43 поена. Било је јасно - напад је био у потпуном распаду. Само неколико дана пошто су убацили 127 поена играчи Хјустона шутирали су мање од 35 одсто из игре, те скупили више него скромних 4/15 за три поена. Џејмс Харден једва је имао 20 поена (7/16 из игре), те девет асистенција и пет скокова. Крис Пол је дописао 13 поена и 10 скокова, а исти број кошева имао је и Клинт Капела.
Код Голден Стејта 25 поена додао је Кевин Дурант, док је Андре Агуодала убацио 10 поена. Клеј Томпсон је скупио 13 кошева.
Следећа утакмица игра се у ноћи између уторка и среде од три часа после поноћи по средњеевропском времену, а домаћин је Голден Стејт. Први тим који дође до четири тријумфа - иде у велико финале.
Тренер Хјустон Рокетса, Мајк Д'Антони, означио је Стефена Карија као примарну мету у прве две утакмице серије финала Запада и тражио од својих бекова да користе сваку прилику да га нападну "1 на 1".
На отварању "блокбастер" серије у Тексасу, између два најбоља тима ове сезоне, то није дало резултате јер је "пола" екипе подлегло притиску и одиграло испод свих очекивања, али је у другом мечу домаћин успео да избаци некадашњег двоструког МВП-а из ритма и поравна скор пред селидбу у Оукленд.
Тамо, у распродатој "Оракл арени", његов колега Стив Кер узвратио је истом мером, напао једног од најслабијих дефанзиваца лиге Џејмса Хардена са свих страна и приредио ривалу један од најтежих плеј-оф пораза у историји за вођство од 2:1 у серији – 126:85.
Шампиони су решили "Браду" у седам од првих 11 акција, након чега је Д'Антони донекле кориговао одбрану и почео да шаље помоћ свом најбољем нападачу, али је тада већ било касно. Рачунајући од финиша друге четвртине, Голден Стејт је буквално "газио" ривала до средине треће четвртине када је направио 29 разлике (серија 36:15).
Кер и Д'Антони тада су већ почели да повлаче најбоље играче са паркета, а резервисти се нису зауставили до максималних 41 разлике пред крај дуела.
"Заправо, играли смо мекано. То не можете да урадите против ових момака", рекао је Д'Антони.
Лидер екипе Вориорса, Кари, имао је успона и падова од повратка из априлске повреде колена, међутим рано јутрос по нашем времену подсетио је и Хјустон, али и ривале са Истока, шта може да им се догоди ако уђе у зону. Иако му је требало 15-ак минута да пронађе ритам (убацио је 2 од првих 10 шутева на утакмици), када се то догодило навијачи су се лако присетили времена када су му скандирали: "МВП, МВП".
До тренутка када је Кер рекао: "Добро, доста је", Кари је убацио 11 од 12 шутева укључујући и четири тројке у низу, за 35 поена, шест скокова и 24 поена с њим у плусу. Кевин Дурент, као и много пута пре тога, није имао проблем да се повуче у други план када би Карија или Клеја Томпсона кренуо шут, па је после 37 и 38 поена убачених у "Тојота центру" овог пута био други стрелац екипе са 25 поена, шест скокова и шест асистенција.
Томпсон није био при шуту, убацио је 6 од 14 покушаја и стао на 13 поена, а извештај са меча "ратника" без помињања "поглавице" Драјмонда Грина није комплетан: 10 поена, 17 скокова, 6 асистенција, украдена лопта, блокада, "плус 26" за 37 минута.
"Када смо у транзицији и кад пронађемо отворену позицију за шут, очигледно да постоји тај осећај код публике да препозна тренутак и зачује се бука као да нешто долази, нарочито у овој дворани", рекао је Кари, упитан за предност коју Вориорси имају пред својом публиком.
Она је током сезона научила како дише Керов тим, схватила коју кошарку њихови љубимци желе да играју и играју, па су се временом синхронизовали кошаркаши на терену и навијачи на трибинама. Иако је то и даље далеко од атмосфере на појединим европским паркетима, нема дилеме око тога да Вориорси имају озбиљну подршку у "Ораклу" и да је ривалима тешко да се ту снађу када лопте крену да цепају мрежице са свих удаљености.
"То је цоол моменат. Тражио сам га током првог полувремена, имао сам много могућности, али нисам успео да погодим. У трећој се све отворило... Радим те ствари већ неко време, нећу дозволити да ме две утакмице без шута избаце из такта", рекао је Кари.
Харденов учинак од 20 поена (7/16 из игре), пет скокова, девет асистенција и четири изгубљене лопте остао је у сенци безличног издања целог тима, мада се и његов наступ мора посматрати кроз 19 поена заостатка стечених за "Брадиних" 33 минута на паркету. Ништа бољи, али ни лошији, није био Крис Пол који је шутирао 5/16 из игре, имао 13 поена, 10 скокова, 4 асистенције и био 18 поена у минусу.
Двоцифрени код Д'Антонија били су само још Клинт Капела са 13 поена и осам скокова, као и Ерик Гордон са 11 поена али уз шут 4/13 и 33 поена у минусу са њим за 31 минут у игри.
"Неко ме је питао: 'Је л' тешко у Ораклу?' Одговорио сам да јесте, јер Вориорси играју овде. Постоји очигледна енергија између њих и навијача, када погоде две или три тројке одмах осетите нешто у ваздуху, нешто што помаже домаћем тиму. Морате да покушате да искључите навијаче што је више могуће", рекао је Д'Антони, свакако свестан да после "брејка" у првом мечу у Тексасу неће моћи у велико финале без победе у Оукленду.
Четврта утакмица је на истом месту у ноћи између уторка и среде.
Резултати:
недеља на понедељак
(2) Голден Стејт - (1) Хјустон 126:85, у серији 2:1
/Кари 35, Дурент 25, 6 ск, 6 ас - Харден 20, 9 ас, Пол 13, 10 ск/
понедељак на уторак
(4) Кливленд - (2) Бостон 2.30, у серији 1:2
уторак на среду
(2) Голден Стејт - (1) Хјустон 3.00, у серији 2:1
Извор: Б92/мондо.рс/моззартспорт
Коментари / 0
Оставите коментар