Ф4 - Финале: Краљ скинуо Жељку ''Десиму''!
Обрадовић без "Ла Дециме", Реал је нови шампион Европе! Кошаркаши Реал Мадрида нови су прваци Европе, пошто су у финалу Фајнал фора Евролиге у Београду савладали Фенербахче са 85:80. Најбољи играч Евролиге одвео Реал до десете титуле првака Европе! "Пресудили" скок и кош Томпкинса! То може само гигант из Мадрида, Најтрофејнији европски стручњак свих времена ће своју десету европску титулу морати да потражи у Виторији. Драма пред финале и сезона из снова Жалгириса! Литвански тим претио да декласира ЦСКА у утакмици за треће место Фајнал-фора, али је резервиста Михаил Кулагин ушао са "краја" клупе и направио драму. На крају, ипак, тријумф "Шарасове" екипе!
Кошарка 20.05.2018 | 22:55
Тиме је актуелна генерација продужила рекорд Реала и спречила српског тренера Жељка Обрадовића да у својој земљи такође освоји 10. европски трофеј.
Његов колега на другој страни и ученик Пабло Ласо ће на свом конту уписати другу рецку, док се Лука Дончић, најбољи кошаркаш Европе, опростио на најбољи могући начин и као потпуно испуњен и са МВП признањем прелази у нову фазу каријере – НБА лигу.
Управо је споменути Дончић био један од двојице најефикаснијих играча победничког тима – меч је завршио са 15 поена (2-4 за два, 1-4 за три, 8-10 пенали), уз 3 скока и 4 асистенције. Међутим, без дилеме "икс фактор" за победника на овом мечу био је Фабијан Козер који је постигао 17 поена (1-3 за два, 3-3 за три, 6-8 пенали) и имао по 2 скока и асистенције.
Томпкинс је додао 10, уз веома важну "одбојку" у финишу, а одличну ролу под кошем је одрадио Таварес са 8 поена и 5 скокова.
На другој страни је блистао Николо Мели са 28 поена и 6 скокова, али није могао сам, пошто је једино двоцифрени учинак имао Бред Вонамејкер, али је он већину од својих 14 поена постигао у финишу сусрета.
Потпуно је изостао учинак Јана Веселог, Луиђија Датомеа и Бобија Диксона, који су збирно убацили 16 поена. Српски репрезентативци такође нису имали своје вече – Марко Гудурић је промашио сва три шута из игре, док је Никола Калинић завршио са 7 поена и 3 ухваћене лопте.
Утакмицу у Београдској арени боље је почео Фенербахче који је, претежно преко Калинића и Дувериолуа стизао до поена, док је на другој страни обично погађао Лука Дончић. Средином првог периода ситуација на паркету се преокренула – Дувериолу и Весели су добили по две личне грешке, код Реала су повукли резервисти Фернандес и Љуљ и тројкама донели преокрет.
Већ до краја четвртине је ‘Краљевски клуб’ дошао до предности, а онда сјајном серијом на старту друге деонице повећао на +8. Ипак, тада је на сцену ступио Николо Мели и са 11 поена одржао Фенер у егалу, а некако неприметно актуелни шампион је вратио вођство на своју страну.
У финишу полувремена разиграо се Слукас, додао неколико важних поена и екипа Жељка Обрадовића је на паузу отишла са минималном залихом.
Одмор је много више пријао шпанском представнику који је трећу деоницу отворио серијом 7:0. Тада су Ласови играчи дошли до предности и нису је испуштали захваљујући одличној реализацији напада. И даље је предњачио Козер, док је одличан допринос под кошем дао Таварес за нових +8.
Иако је већина навијача прижељкивала повратак прошлогодишњег шампиона у последњих 10 минута, он се није догодио. Средином четвртог квартала Веселом је свирана неспортска лична на Дончићу, Реал је убацио пет поена из тог напада и први пут дошао до двоцифрене предности. Успевао је да троши време и поред не баш ефикасног финиша и на крају кроз драму дође до великог тријумфа.
Дуел за треће место између Жалгириса и ЦСКА припао је литванском шампиону – 79:77.
Европа је у Београду добила новог владара!
Реал Мадрид освојио је у Штарк арени ДЕСЕТУ титулу шампиона Старог континента, прекинувши једногодишњу владавину Фенербахчеа и Жељка Обрадовића.
Фенербахче - Реал 80:85 (17:21, 23:17, 15:25, 25:22)
Позната шпанска песма "Како да те не волим..." ("Цомо но те воy а qуерер...") одзвањала је из Реаловог "ћошка" београдске дворане, док су кошаркаши у белим дресовима трчали један другом у загрљај.
"Краљевићи" су свргли браниоца титуле тимском игром и потврдили да су најбоља екипа у Европи. Фабијан Козер био је са 17 поена први стрелац новог првака и тројком је започео шампионски налет Мадриђана у првој четвртини (14:2). Надовезали су се Руди Фернаднез, Серхио Љуљ и Ентони Рендолф и узастопним тројкама неповратно одузели предност Фенербахчеу (17:25).
Вођство Реала до завршнице није "пребацивало" осам поена, али се и тада чинило чвршћим него што је математички било. Да тако буде побринуо се најбољ играч Евролиге, Лука Дончић, који је са само 19 година показао да је у стању да води екипу и у финалу, против тима најбољег европског тренера!
Словеначки бисер и званично најбољи играч Европе је у можда опроштајној евролигашкој утакмици постигао 15 поена, уз четири асистенције и три скока! У преломним тренуцима имао је велику помоћ високих играча, Валтера Тавареса и Треја Томпкинса, који су "хватали" офанзивне скокове, стварали Мадриђанима прилике и водили их ка победи.
Фенер се није предавао, заостатак од десет поена у последњем минуту свео је на само три, али је Томпкинс 18 секунди пре краја, после скока у нападу, постигао "преломни" кош, вредан титуле првака Европе. Прве за Реал од 2015!
Италијан Николо Мели водио је Обрадовићеву екипу, постигао чак 28 поена, али ни његова офанзивна рола није била довољна док је Фенер неуспешно "тражио" још једног шутера и промашивао важне зицере.
Никола Калинић је у свом трећем финалу постигао седам поена уз три скока, а Марко Гудурићје деби на Фајнал-фору завршио без постигнутог поена. Док су они са саиграчима у тегет дресовима одлазили у свлачионицу, Мадриђани су славили и цитираној песми додавали и наставак "... кад си шампион Европе ДЕСЕТИ пут".
По њој ће памтити овај мај у Београду и гламурозни Фајнал-фор у Штарк арени.
Неко би рекао да је апсолутно заслужено, а ми можемо да констатујемо - ово је само космичка правда због свега што је мадридски Реал проживео у овој пакленој сезони и током увода у исту! У борби Жељка Обрадовића и мадридског Реала за кошаркашку Десиму победу је однео тим који је ове вечери апсолутно више заслужио да буде на трону!
Тешке повреде Серхија Љуља и Огњена Кузмића, потом Густава Ајона, Ентонија Рендолфаи Факунда Кампаца, све кадровске муке током практично целе сезоне, а онда тежим путем, преко Панатинаикоса и ЦСКА до звезда! Реал Мадрид је у срцу Београда дошао до десете европске круне и тако постао први кошаркашки клуб у историји коме је тако нешто пошло за руком! Баш као што су урадиле и фудбалске колеге Краљевског клуба неколико година раније - 85:80 (21:17, 17:23, 25:15, 22:25).
Уочи почетка завршног турнира у Београду изгледало је да је Жељку Обрадовићу суђено да се у својој земљи, свом граду и пред готово 11.000 навијача Фенербахчеа окити десетим шампионским пехаром освајача Евролиге и тако постане човек са више континенталних трофеја од било ког клуба! Али, титула није отишла оном коме је намењено, већ оном коме је суђено. А то је, објективно, био Реал Мадрид!
Све је у Штарк Арени ишло на руку Краљевског клуба. Иако су били практично гости у гротлу које су направили фанатични навијачи сада већ свргнутог шампиона, играчи мадридског гиганта показали су да имају највеће срце! А Пабло Ласо да му је овај град заиста таличан. Реал Мадрид је Фенербахче добио противничким оружјем - страшном, организованом одбраном и системом у којем је сваки шраф имао своју стриктну улогу. Не каже се узалуд да напад добија утакмице, а одбране освајају трофеје. Тако је било и сада.
Најефикаснији играч победничког тима био је Фабијен Козер са 15 поена, који је без сумње одиграо најбољу утакмицу ове сезоне и вероватно најупечатљивију у каријери, али је поново у првом плану био Лука Дончић, са истим бројем поена. Али, какву сезону има овај момак! После европског злата са Словенијом у Истанбулу, Лука је одиграо најбољу сезону досадашње каријере, ушао у најбољу петорку елитног такмичења, постао први играч у историји који је објединио награде за младу звезду у успону и МВП сезоне, а сада узео и европску клупску титулу!
Код Фенера страшну ролу имао је Николо Мели са 26 поена (6/9 за два, 4/6 за три), те шест скокова, али је ова утакмица открила много Фенерових проблема... Бред Ванамејкер је додао 12 поена, сви остали били су испод двоцифрене границе.
Фенербахче је лоше почео утакмицу и то се осетило од првог тренутка. Можда и превише нервозно у оба поља игре, одбрана није била нашпанована као за меч са Жалгирисом, што је довело до проблема већ у раној фази утакмице. После само минут и по Јан Весели је већ имао две личне грешке, недуго затим у проблем с фауловима ушао је и Ахмет Дувериолу, док је Џејсон Томпсонходао по ивици. То се Жељку Обрадовићу нимало није допало, као ни чињеница да је пушка била „закочена“ на другој половини терена.
Да није било расположеног Дувериолуа да унесе елемент изненађења у рекету, те Николе Калинића с два добра решења из тешких позиција, Реал би можда и прерано дошао до убедљивог вођства. Све је и водило у том смеру, понајвише када је почела Реалова рафална паљба! Готово идентично као против ЦСКА у полуфиналу пре два дана.
Када је Фабијен Козер отворио серију далекометних хитаца, Реал је почео да живи и гради предност управо на овом сегменту игре и тако донекле учинио да се заборави на тренутак када је Лука Дончић проклизао и ухватио се за скочни зглоб с болном гримасом на лицу. У тренутку се није знало колико је озбиљна повреда младог Словенца, који је сличан, али испоставило се знатно тежи пех имао и у финалу Евробаскета против Србије. После Француза наређали су се Фернандез, Љуљ, па у самом финишу четвртине и Рендолф, Реал је узео ствари у своје руке и истерао црвенило на лице најтрофејнијег европског стручњака свих времена. Краљевски клуб је на одмор отишао са предношћу од четири поена (21:17), а Фенербахче с главобољом, пошто је мало шта полазило од руке.
Жељко је био тога свестан, али је имао спремно решење - Никола Мелија. Ооо, какву је четвртину одиграо Италијан! Просто речено, имао је ролу која мења утакмицу. Бар је тако изгледало. Ушао је у своју шутерску зону одлични крилни центар, почео је отвореном тројком коју је погодио као од шале, а онда је наређао још осам поена и тако натерао саиграче да се коначно разбуде и крену у офанзиву која је донекле уродила плодом. Донекле, јер одбрана је на неколико минута профункционисала, али је проблем и даље био што је у нападу било премало расположених опција.
Костас Слукас се појављивао на моменте, као и Бред Ванамејкер који је притом истрпео и велике батине од играча Реала... Датоме и Весели нису дали екипи практично ништа (по два поена), а није се прославио ни Диксон. Мели је и даље био једина константа у игри Фенера.
Пабло Ласо је, да се тако изразимо, имао више јачих штихова у рукаву. Пре свега Фабијена Козера, који је поново био један од Реалових џокера. Против ЦСКА погодио је два велика шута у преломним тренуцима утакмице, а вечерас је одиграо једну од најбољих утакмица каријере. Не можда толико статистички, колико је свеукупни утисак био јак! А Реал је носио на својим леђима кад год није било другог решења у нападу и то је држало Краља у предности. Осим тога, Реалова одбрана је заиста у неколико наврата изгледала готово савршено. Као да је дух Фенера ушао у играче шпанског великана. Организовано, агресивно, до коске. И то је спутавало противника.
Реал је сваку пропуштену шансу Реала знао да искористи и претвори је у нову дозу поена, енергије и самопоуздања. Од Козера, преко Тавареса и Љуља, до Дончића и Рејеса, што је на осам минута пре краја утакмице донело великих 66:58. И, треба то поново истаћи, Фенербахче је дисао само зато што је Мели удисао живот! Премало за овакву утакмицу и за такмичење с оваквим противником! А, како је време пролазило, постајало је све очигледније да Фенер нема снаге да пробије оклоп Краља и укључи се озбиљније у борбу за титулу. Што због превише неискоришћених отворених шутева, много нервозе и премало идеје...
Победник је, практично решен средином четвртине после тројке Џејсија Керола којом је Реал отишао на прву двоцифрену разлику на мечу (71:61). Мада је Жељко затражио минут одмора како би својим пуленима покушао да унесе последњу дозу адреналина, није вредело. Све оно што смо писали потврдило се у последњим тренуцима, када је после два Козерова промашаја с пенала Мели направио велику грешку у грађењу Треја Томпкинса (можда био и фаулиран), што је Реалу омогућило да дође до победе...
Десима је отишла у руке бољег такмаца, а то је ове мајске вечери био мадридски Реал.
РЕАЛ МАДРИД - ФЕНЕРБАХЧЕ 85:80 (21:17, 17:23, 25:12, 22:25)
Судије: Ламоника (Италија), Рижик (Украјина) и Латишевс (Летонија). Гледалаца: 16.697
РЕАЛ: Козер 17 (3/3 за три), Рендолф 3, Фернандез 5 (5 ск), Дончић 15, Рејес 6, Кампацо, Ајон 4, Керол 9, Таварес 8 (5 ск), Љуљ 5, Томпкинс 10 (5 ск), Тејлор 3.
ФЕНЕРБАХЧЕ: Томпсон, Мели 28 (4/6 за три, 6 ск), Махмутоглу, Вонамејкер 14 (5 ск, 5 ас), Слукас 7, Нанели, Гудурић, Весели 3 (5 ск), Калинић 7, Диксон 7, Дувериоглу 8, Датоме 6.
Жалгирис освојио бронзу у лудој завршници! Кошаркаши Жалгириса савладали су ЦСКА Москву у борби за треће место фајнал-фора Евролиге у Београду са 79:77.
Жалгирис је успео да превлада у, по многима мечу без превише значаја, превођен српским плејмејкером Василијем Мицићем који је меч завршио са 15 поена.
Литванска екипа је готово цео меч водила, а током друге, треће и пола четврте четвртине имали су убедљиву предност, а највише и +23 почетком последњег квартала.
Меч је занимљивим учинио Михаил Кулагин, који се није ни видео до четврте четвртине, али ту креће његов шоу. Он са три тројке и једним погођеним бацањем враћа своју екипу у резултатски егал.
ЦСКА је све време последње деонице покушавао да агресивном одбраном и пресингом смањи предност, али се Жалгирис добро држао. Онда одједном следи сијасет изгубљених лопти екипе из Каунаса, а прво Фридзон, а онда Кулагин преузимају ствари у своје руке.
При резултату 79:77 за Литванце Мицић је покушао да буде херој своје екипе, али није успео да погоди полагање и ЦСКА је имао шансу за продужетак, можда и тријумф. Кулагин наскаче са отприлике десет метара и не погађа ни обруч, а лопта пада у руке Дејвису, који бива фаулиран.
С обзиром да је на сату било још само 2.7 секунди, а Дејвис је промашио прво бацање, он одлучује да промаши и друго, али лопта се без контакта са играчима одбија у аут, па Нандо Де Коло има више времена да смисли коме ће додати лопту за потенцијални шут за победу.
Итудис није имао тајм-аут, па је све спало на играче, Франзуц додаје Антонову, који са нешто више од пола терена, у недостатку бољих опција, не погађа ни обруч, али додуше није био ни далеко.
Сем већ поменутог Мицића који је имао 15 поена, исто толико је имао и Јанкунас, док је један мање додао Едгарас Улановас.
Код губитника најефикаснији био је Михаил Кулагин са 14, Кори Хигинс, који је опет 'полудео' у првој деоници, али онда нестао у остатку меча, је имао 12, док је амерички центар Отело Хантер меч завршио са 14 поена и осам скокова.
Драма пред финале и сезона из снова Жалгириса! Литвански тим претио да декласира ЦСКА у утакмици за треће место Фајнал-фора, али је резервиста Михаил Кулагин ушао са "краја" клупе и направио драму. На крају, ипак, тријумф "Шарасове" екипе!
ЦСКА је дошао на завршни турнир Евролиге у Београду као најбољи тим лигашког дела, а из Штарк арене одлази без победе!
И у утакмици за треће место, екипа Димитриса Итудиса имала је мање енергије, концентрације и воље да се бори од противника, а мотивисани Литванци, који су на Ф4 дошли са етикетом "аутсајдера", још једном су потврдили колико су незгодан ривал
Тим тренера Јасикевичијуса је у меч за треће место "ушао" као да је финале, па ће се из Србије кући вратити насмејано пошто се победом на фајнал фору наградио у сезони за памћење.
Предност Жалгириса, који је имао фантастичну подршку својих навијача од петка до недеље, била је у једном тренутку веома убедљива, деловало је да ће ЦСКА бити и понижен, али је Кулагин са три тројке само ублажио пораз. На крају:
ЦСКА - ЖАЛГИРИС 77:79 (19:22, 16:19, 13:28, 29:10)
Екипа Шарунаса Јасикевичијуса савладала је у "загревању" за финале фаворита из Москве, поништила све добро што је руски тим урадио до Београда и на Фајнал-фору још једном апсолутно потврдила да јој је и било место међу четири најбоља.
Василије Мицић, српски плејмејкер, био је један од лидера Жалгириса, постигао је 15 поена и водио је жестоку борбу са Серхијом Родригезом. Нервозни и немоћни "армејци" на моменте су прелазили границу фер-плеја, па је центар Кајл Хајнс у завршници треће четвртине неспортски, раменом ударио Мицића и бацио га на паркет.
И тај гест и тај тренутак показали су немоћ фаворита. Док су се Московљани гледали и свађали са арбитрима, а Мицић користио "казнена" слободна бацања, на семафору је посао резултат 42:63! Жалгирис је "млео" руски тим и у трећој четрвтини га "одувао" са паркета (13:28) после егал полувремена (35:41).
До краја тог квартала разлика је константно била већа од 20 поена, а катастрофални Вил Клајбурн поново је разочарао и својим контраритмом више штетио Итудисовој екипи него што јој је помагао. Јанкунас, Тупан, Пангос и Мицић погађали су на једној страни, док су Кори Хигинс и Отело Хантер у тим тренуцима неуспешно задржавали потоп свог тима.
Виктор Рад је пред финиш тројкама покренуо фаворита, довео га до "минус 15", а онда је Кевин Пангос хицем из даљине пет минута пре краја (за 59:77) додатно приближио Жалгирис трећем месту. Али, Михаил Кулагин се није предавао, а са њим ни ЦСКА!
Резервиста Московљана постигао је у последња три минута седам поена, заједно са Фридзоном приближио екипу на само "минус 5" (73:78), па погодио тројку за само три разлике - 76:79! Жалгирис је потпуно стао, а ЦСКА је грешком Пенгоса 34 секунди пре краја имао шансу да преокрене!
Ипак, Нандо Де Коло је погрешио на извођењу лопте, а Василије Мицић потом ипак није поенима завршио леп продор, као што ни Кулагин није дао "херојску" тројку за победу. Где га је Итудис држао до завршнице?
У последњих 40 минута сезоне, навијачи Жалгириса потрошили су много живаца, али су и уживали у крају феноменалне године "Шарасовог" тима, док је директор ЦСКА Андреј Ватутин у првом реду крај терена вероватно већ размишљао о "резовима" које ће направити овог лета.
Неке је вероватно већ и направио!
Овај меч био је увод у оно главно - велико финале Евролиге, Фенербахче - Реал Мадрид!
ЦСКА: Де Коло 5п (1/8), Рад 7п, Фридзон 5п, Родригез 9п, 3ас, Клајбурн 2п (1/6), 3ск, Хигинс 12п, Кулагин 14п, Хријапа 3п, Хајнс 6п, 3ск, 3ас, Хантер 14п, 8ск.
ЖАЛГИРИС: Дејвис 2п, 4ск, Пенгос 9п, 4ас, Тупан 6п, 4ск, Удрих 2п, 2ас, 2ск, Јанкунас 15п, 5ск, Милакнис 3п, 3ск, Мицић 15п, 4ск, 4ас, 4изг, Вајт 4п, 7ск, Кавалијаускас 9п, 5ск, Улановас 14п.
Извор: Б92/мондо.рс/моззартспорт
Коментари / 0
Оставите коментар