Велика шесторка ПЛ тражи још новца од ТВ права!

То кажу милијардери, а шта ће они што узимају мрвице? Бахатост или реалност, ипак доминације најјачих клубова у односу на остале клубове је брутална. . .

Фудбал 16.05.2018 | 23:10
Велика шесторка ПЛ тражи још новца од ТВ права!
За својих 26 година постојања Премијер лига је прошла пут од такмичарски најјаче до финансијски најмоћније лиге на свету. Толико моћне да јој Лига шампиона није ни до колена. Не каже се тек тако да клубови острвског елитног такмичења увек стављају успех у Премијер лиги испред било чега другог.

Управо због финансијске моћи какве нема нигде друго на свету, чак шест клубова, такозвани чланови „Велике шесторке“, ове сезоне пробили су баријеру с преко милијарду евра уновчених на име разних бонуса. Али, ни то их не задовољава. Емисари Манчестер јунајтеда, Арсенала, Челсија, Ливерпула и Тотенхема, однедавно и Евертон као „седмо прасе“ покренули су иницијативу да им се на основу већ успостављене моћи додели још већи део финансијског колача, односно да добију увећани постотак бонуса за телевизијска права.

У конкуренцији чак 49 клубова који су продефиловали Премијер лигом као таквом, тек седам их је успело да пређе замишљену цифру од 1.000.000.000 европских новчаница. Гледајући само владајућу шесторку који су током ових 26 година скројили највеће резултате, они представљају тек 12 одсто укупне „популације“, али заједно су присвојили готово 7.500.000.000 евра! Што је око 33 одсто суме која је уложена за разне бонусе међу свим учесницима енглеског шампионата. Што је, отприлике, нешто преко 22.500.000.000 евра!

Ако њима прикључимо још и Евертон, који је тек недавно ушао у друштво острвских милијардера са зарађених 1.087.200.000 евра, јасно је да се бројке драстично мењају.

Чињеница да најмоћнији клубови Енглеске траже још више новца довела је новинаре у забуну, због чега се поставило логично питање - шта да кажу они који добијају мање новца, или узимају само мрвице?

Овако - иза поменутих седам клубова налазе се Вест Хем и Њукасл који су у Премијер лиги остварили добит од преко 905.000.000 евра. Извори блиски једном клубу изван „Велике шесторке“ говори и о томе како новац није равномерно распоређен.

„Они су далеко испред свих осталих. То само показује зашто је једнак третман за све неопходан како би лигу учинио интересантном, јер то продаје такмичење као такво и даје на осећају неизвесности“.

Готово паралелно с објављивањем ових информација подударили су се и изводи са сајта Фоотбалл Леакс, који откривају да је, на пример, Манчестер јунајтед толико богат да Алексису Санчезу може да исплаћује преко 400.000 евра недељно, плус још око 85.000 евра бонуса за лојалност кад год истрчи на терен. Брутално!

Аутори текста о платама и бонусима у Премијер лиги говорили су и о Манчестер Ситију као предводнику новог таласа с посебном стратегијом.

„Сити има план да креира тим који ће на свакој позицији имати бар два ТОП играча. То Пепу Гвардиоли омогућава да резервисту плати преко 60.000.000 евра. А шеици из Абу Дабија одвели су целу причу још даље. Уколико наставе овим путем, само резервисти у Манчестер Ситију коштаће преко милијарду евра“.

Наводно, састанак између челника Премијер лиге и клубова по питању расподеле финансијских средстава за циклус 2019-2022 требало би да буде организован за најкасније месец дана, када ће бити позната даља динамика исплаћивања бонуса.

Намера водећих људи Арсенала, Челсија, Ливерпула, Манчестер Ситија, Манчестер јунајтеда и Тотенхема јесте да изврше реформу дистрибуције новца од страних телевизијских кућа, што је код осталих изазвало негодовање.

Видећемо ко ће на крају однети победу - Давид или Голијат...

Извор: моззартспорт

Коментари / 0

Оставите коментар