Прича: Мундијал 1958. године - Шведска...

Пелееееее!!! Немци опет кобни по Југословене. . .

Фудбал 18.05.2018 | 23:00
Прича: Мундијал 1958. године - Шведска...
Осам година после сламајућег пораза од Уругваја на препуној Маракани у Рио де Жанеиру, репрезентација Бразила коначно је постала првак света. 

Мундијал у Шведској остаће упамћен као такмичење на којем се у пуном сјају представио Едсон Арантес до Насцименто, познатији као Пеле.

Иако стар тек 17 година, постигао је три гола у полуфиналу и два у финалу, пруживши доминантну партију као ниједан фудбалер тог узраста, пре или после њега.

"Отац" светских првенстава Жил Риме преминуо је две и по године раније, тако да је пропустио да види још неке нове асове, попут Жиста Фонтена, Бобија Чарлтона и Ваве. Фонтен је са чак 13 голова на шест утакмица помогао Французима да се пласирају на треће место.

На почетку квалификација нашло се 55 националних тимова, а међу онима који су пропустили прилику да се пласирају на завршни турнир били су некадашњи шампиони, Италија и Уругвај, као и Белгија, Холандија, Швајцарска, Шпанија... Сва три дебитанта - СССР, Северна Ирска и Велс - пребродила су прву фазу и стигла до четвртфинала, али ту је њиховом учешћу био крај. 

Систем такмичења на самом СП био је прилично једноставан у поређењу са "чарламама" које је ФИФА сервирала четири године раније у Швајцарској. Из четири групе од по четири тима у четвртфинале су ишла по два најбоља, а "мајсторице" за друго место одигране су у групама 2 и 3, где су исти број бодова после три кола сакупили Чехословачка и Северна Ирска, односно СССР и Енглеска на другој и трећој позицији. 

Ирци су у доигравању за четвртфинале савладали Чехе резултатом 2:1, тек после продужетака (у оквиру групе било је 1:0), док су Совјети минималном победом - 1:0 - елиминисали Енглезе (у групи су играли нерешено 2:2).

Победници група постали су Савезна Република Немачка, Француска, домаћин Шведска и Бразил и сви су оправдали улогу фаворита у четвртфиналним дуелима. "Триколори" су победили Ирску са 4:0 уз два гола Фонтена, Немци су потврдили доминацију над репрезентацијом Југославије (1:0), а Швеђани, предводјени Гунаром Греном и Нилсом Лидхолмом, били су бољи од СССР - 2:0. 

У последњем четвртфиналном окршају, Велшани су изгубили од Бразила резултатом 1:0 и на не баш популаран начин ушли у фудбалску историју. Победоносни гол Пелеа у 66. минуту био је његов први на шампионатима света и он је са 17 година, седам месеци и 29 дана старости постао (и до данас остао) најмладји стрелац у историји СП. 

Када је црнопути младић једном осетио како је бити победник, више није било шанси да га било ко заустави. У полуфиналној победи над Француском (5:2) остварио је хет-трик између 52. и 75. минута утакмице, чиме је најавио нову егзибицију за финале против Шведске, која је резултатом 3:1 савладала СР Немачку. 

После разочарања из 1950. и 1954, био је ред да се најталентованија фудбалска нација планете нађе на месту које јој припада.

На стадиону Расунда у Стокхолму, 29. јуна се нашло 49.737 гледалаца, што је било за трећину више од званичног капацитета. Гол Лидхолма у трећем минуту изазвао је одушевљење на трибинама, али "кариоке" су шест минута касније изједначиле преко Ваве. Био је то почетак краја за Швеђане. 

Још једном Вава, а онда и Пеле, до полувремена су донели Бразилу водјство од 3:1. Марио Загало решио је све дилеме у 68. минуту, Агне Симонсон смањио је десет минута пре краја, да би Пеле ставио "тачку на и" тресући мрежу Карла Свенсона у последњим тренуцима утакмице.Један од шведских дефанзиваца изјавио је како је после петог поготка Бразилаца осетио потребу да аплаудира... 

Та генерација бразилских фудбалера постала је прва и последња ваневропска репрезентација која се на тлу "старог континента" окитила титулом првака. 

ЈУГОСЛАВИЈА - Немци као зла коб...

Југославија је релативно лако пребродила квалификације, пошто је са Грчком и Румунијом ремизирала на гостујућим теренима (0:0, односно 1:1), а убедљиво их савладала на тадашњем стадиону ЈНА у Београду (4:1, односно 2:0). 

У Шведску је отишао потпуно нови тим, пошто је време послало у историју чувене фудбалере који су на Олимпијским играма 1948, 1952. и 1956. освојили три сребрне медаље. Из легендарне екипе остали су само голман Беара, Црнковић, Зебец и Бошков, са претходног СП у Швајцарској био је ту Милош Милутиновић, а нову генерацију мајстора предводили су Драгослав Шекуларац и Тодор Тоза Веселиновић, касније селектор репрезентације која се обрукала на ЕП у Француској 1984. године. 

Жреб је плаве сместио у групу 2, где су резултатом 3:2 савладали великог ривала Француску, али зато ремизирали са објективно слабијим селекцијама Шкотске (1:1) и Парагваја (3:3, примивши гол у 90. минуту). "Триколори" су пораз у директном окршају са Југославијом компензовали победама над осталим противницима. Захваљујући импресивном тријумфу над Парагвајцима (7:3) драстично су поправили укупну гол-разлику и захваљујући предности у том елементу заузели прво место у групи. 

Плавима су се киксеви из прве фазе обили о главу већ у четвртфиналу. Уместо да се као победници групе састану са Северном Ирском, морали су да изађу на црту немачким "панцерима", који су у Шведској бранили трон запоседнут четири године раније. 

Исто као у Швајцарској, када је било 2:0 за Немце, пресудио нам је Хелмут Ран. Његов гол у 12. минуту испоставио се пресудним, Југословени су оптуживали арбитра да је признао погодак постигнут из офсајда, али од тога, наравно, није било користи. 

Селектор: Александар Тирнанић.

Играчи: Владимир Беара 3 (наступа) / 0 (голова), Србољуб Кривокућа 1/0, Томислав Црнковић 4/0, Добросав Крстић 4/0, Бранко Зебец 4/0, Василије Шијаковић 2/0, Новак Томић 2/0, Тодор Веселиновић 4/3, Вујадин Бошков 4/0, Драгослав Шекуларац 3/0, Александар Петаковић 4/2, Здравко Рајков 4/1, Милош Милутиновић 3/0, Радивоје Огњановић 2/1.

РЕЗУЛТАТИ ПЛАВИХ

Прва фаза

Југославија - Шкотска 1:1 (Петаковић 13 - Мареј 48)

Југославија - Француска 3:2 (Петаковић 16, Веселиновић 63, 87 - Фонтен 4, 85)

Југославија - Парагвај 3:3 (Огњановић 12, Веселиновић 29, Рајков 74 - Пароди 21, Агуеро 49, Ромеро 90)

Четвртфинале

Југославија - СР Немачка 0:1 (Ран 12)

- РЕЗУЛТАТИ -

ПОЛУФИНАЛЕ

Шведска - СР Немачка 3:1

Бразил - Француска 5:2 

ЗА ТРЕЋЕ МЕСТО

Француска - СР Немачка 6:3

ФИНАЛЕ

Бразил - Шведска 5:2

КОНАЧАН ПЛАСМАН

1. Бразил, 2. Шведска, 3. Француска, 4. СР Немачка
--------------------------------------------------------------

Утакмица са највише голова: Француска - Парагвај 7:3 (прва фаза)

Укупно голова на турниру: 126

Просек голова по утакмици: 3,60

Најбољи стрелац: Жист Фонтен (Француска) - 13

Највише голова на утакмици: Жист Фонтен (Француска) - 4 

Највећа посета: 50.000 (Бразил - СССР, прва фаза)

Укупна посета: 832.078

Просечна посета: 23.773 

Дебитовали: СССР, Северна Ирска, Велс.

Извор: мондо.рс

Коментари / 0

Оставите коментар