Прича: Рома, Лацио... Знате ли још неки клуб из Рима?
Град од 4,3 милиона људи има толико клубова да их можете избројати на прсте једне руке. Познати новинар Ђанлука Ди Марцио за МОНДО објашњава због чега.
Фудбал 11.05.2018 | 22:30
Нема љубитеља фудбала који није чуо за Рому и Лацио.
Ипак, да ли сте се икад запитали постоји ли у Вјечном граду још неки клуб?
Покушајте да се сјетите - сигурни смо да нећете успјети.
Зашто?
Зато што у престоници Италије, осим свима нам познатих Роме и Лација, постоје још само ТРИ активна клуба!
У тзв. "лигама петице", главни градови, осим прволигаша, имају и бројне друголигаше.
Тако нпр. Лондон, осим пет клубова који наступају у највишем рангу - Премијер лиги (Арсенал, Челси, Кристал Палас, Тотенхем и Вест Хем), у Чемпионшипу има и четири друголигаша (Брентфорд, Фулам, Квинс Парк Ренџерс, Милвол). Рачунајући и женске клубове, престоница Велике Британије броји око 200 клубова.
Када се погледа стање у Њемачкој, Шпанији и Француској, у Берлину их је 60-ак, Мадрид их има 36, а Париз 15 клубова.
Дакле, много више него Рим.
Невјероватно звучи чињеница да у граду, који према посљедњем попису из 2017. године има око 2,8 милиона становника, рачунајући и околину 4,3 милиона, и који се простире на 1.285 квадратних километара, егзистира толико клубова да их можете избројати на прсте једне руке.
То су петолигаши А.С.Д. Астреа и Расинг Рома, те Лодиђани, који се од сезоне 2011/12. окренуо само раду с млађим категоријама и не посједује сениорску селекцију. Такође, ту је и женски клуб РЕС Рома.
У жељи да сазнамо зашто је то тако, контактирали смо једног од најпознатијих и најутицајнијих италијанских спортских новинара Ђанлуку Ди Марција (Гианлуца Ди Марзио), који је пристао да за МОНДО да своје мишљење о овом, можемо га слободно назвати, феномену.
"Постојао је још један клуб, Лодиђани, у којем је играо Лука Тони. Играли су на стадиону 'Фламинио', али нису имали навијаче. Такође, посјета је била изузетно скромна, па су практично 'нестали' 2011. године", рекао је на Ди Марцио.
Управо примјер малог Лодиђана открива зашто град попут Рима има тако мало фудбалских колектива.
"Мислим да је разлог томе чињеница да у Риму не постоји спортска култура изван Роме и Лација. Дјеца подржавају Рому или Лацио и то је породична ствар. Такође, не постоје различите градске зоне, као што је то случај рецимо у Лондону, које би биле у стању да формирају клуб, а самим тим и привуку навијаче", појаснио је Ди Марцио.
За наше услове, заиста, незамисливо.
У Србији, нпр. Суперлигу неријетко називају "трамвај" лигом, због великог броја клубова из Београда, па је у поређењу с тим Рим заиста специфичан.
Римљани су, на неки начин, и кроз спорт, односно фудбал, жељели да сачувају ову врсту својеврсне традиције.
Почетком 20. вијека у Риму је постојало осам клубова, али они нису били у стању да се такмиче са далеко богатијим и моћнијим сјевером Апенина.
Тако су клубови Алба, Фортитудо и Роман, у жељи да постану конкурентни, одлучили да се удруже, па је 1927. године њиховим фузионисањем настала Рома.
Лацио није желио да приступи овом "савезу" и наставио је свој пут самостално.
Скоро вијек касније, ситуација је, дакле, и даље врло слична.
Рома и Лацио једини су професионални клубови у граду на Тибру, а вриједи споменути и пар клубова који су недавно били активни, али су престали с радом. То су четвртолигаши Атлетико Рома (раније Циско Рома) и Фидене.
Средином прошлог вијека активан је био и клуб М.А.Т.Е.Р, који је с радом престао крајем Другог свјетског рата.
БАЊАЛУКА
Град Бањалука са својих 185.000 становника има више од 10 регистрованих клубова: Борац, Жељезничар, БСК, Лауш, Напријед, Крајина, Врбас, Омладинац, Рекреативо, Џаја, ОФК Бањалука 2017...
Извор: мондо.ба
Коментари / 0
Оставите коментар