Предложени буџет већи за 87 милиона

Влада Републике Српске усвојила је данас предложени ребаланс овогодишњег републичког буџета по хитном поступку од 3. 424. 000. 000 КМ, који је за 87 милиона КМ већи од планираног буџета за ову годину, рекао је министар финансија Српске Зоран Тегелтија.

Република Српска 03.05.2018 | 12:46
Предложени буџет већи за 87 милиона
Тегелтија је на конференцији за новинаре у Бањалуци након сједнице Владе рекао да основ за ребаланс буџета представља раст изворних прихода од 74 милиона КМ, од чега 55,3 милиона КМ чине порески приходи, а 18,4 милиона КМ непорески приходи.

"Од 55,3 милиона КМ пореских прихода, 19,3 милиона КМ односи се на порез на доходак и добит, 16,2 милиона КМ односи се на индиректне порезе и 19,4 милиона КМ на доприносе за пензијско и инвалидско осигурање. Има још одређених прихода", прецизирао је Тегелтија.

Према његовим ријечима, Влада је ове године раније почела ребаланс буџета због тога што су приходи већи од планираних, као и да би сви пројекти могли бити реализовани на вријеме.

"Највећи дио ребаланса буџета, односно раста прихода, од око 56 милиона КМ биће намијењен за капитална улагања, од чега 11 милиона КМ за пољопривреду, а 45,3 милиона КМ за капитална улагања унутар буџета, о чему ће Влада доносити појединачне одлуке. Десет милиона КМ планирано је за Фонд пензијског и инвалидског осигурања, 12 милиона КМ за Универзитетски клинички центар Републике Српске, те 8,7 милиона КМ за додатне трошкове превоза који су настали као посљедица одлуке Уставног суда", навео је Тегелтија.

Он је нагласио да је опредјељење Владе да вишак текућих прихода буде усмјераван на отплату јавног дуга, а један одсто БДП-а из буџета за капитална улагања.

"У буџету имамо готово 99 милиона КМ на тој позицији, а процјена Завода за статистику је да је око 9.990.000.000 КМ наш БДП у прошлој години", рекао је Тегелтија.

Он је навео да су данас по хитном поступку усвојени и Приједлог закона о измјенама Закона о извршењу буџета Републике Српске за ову годину, те Приједлог одлуке о измјени одлука о дугорочном задужењу Српске према којем се мијења структура задужености и њен износ са 470 милиона на 540 милиона КМ.

"Ове године немамо емисију трезорских записа и одлучили смо да са њима не идемо до краја године, јер немамо потешкоћа у вези са ликвидношћу. Сматрамо да је много боље да наше задужење из краткорочног преусмјеримо у дугорочно", појаснио је Тегелтија.

Он је истакао да се размишља о повећању плата и пензија у овој години, али да ребалансом нису планирана средства за повећање плата.

"Буџетом су планирана средства за повећање пензија од два одсто, које иде са априлском пензијом. Са десет милиона КМ који су ребалансом планирани за Фонд пензијско-инвалидског осигурања ствара се претпоставка да се може помоћи пензионерима", каже Тегелтија.

Извор: Срна

Коментари / 27

Оставите коментар
Name

ЦРНИ

03.05.2018 10:54

Е ЦРН ТИ И БАЛАНС И ЕБАЛАНС И ЗАКОНИ И УСВАЈАЊА, СВЕ САМИ ДОНОСИТЕ УСВАЈАТЕ УКИДАТЕ ПУНИТЕ СВОЈЕ ДЗЕПОВЕ А НАС КАЗЊАВАТЕ БЕЗ КРИВИЦНОГ ДЈЕЛА...БАР МУ СЛИКУ НЕ ПОСТАВЉАЈТЕ,АКО СА ЗЛОМ ЗИВИМО,НЕ МОРАМО ЗЛО СВАКИ ДАН ОЦИМА ДА ГЛЕДАМО.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

03.05.2018 11:32

Таско Нациц министар финансија

Name

Министре,

03.05.2018 14:47

Нека банда врати опљацкано;и јос це те бити у огромном плусу.

Name

Види

04.05.2018 16:45

Му уста, крокодилска, црни тегелтија смањи уста још кашика за толила уста није направљена.

Name

судија

03.05.2018 10:58

Ово је први ребаланс повећан буђет за 80 мил.км до краја год. још задужења 200-300-мил км а 2020 нече бити пара ни за пензије ни за плате.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

03.05.2018 11:31

Боту,,а како је било кад је Сдс био са тим пензијама

Name

Ре Ре

03.05.2018 12:23

Ја не могу вјеровати да појединци као овај Ре пореди садашње људе из СДС и оне који су некад били , ти који су некад били су сада у Снсд -у или Днс или их нема нигдје, овај садашњи СДС је странка која се бори против криминала и корупције и на томе ће истрајати , сада су нови људи , честити , поштени и народ ће их подржати , а ви лопови из садашње власти одговарацете пред овим народом кад- тад или ваше породице јер сте уништили 99 посто људи у Републици Српској

Name

Неко

03.05.2018 12:57

Е мој ре ре ти си оличење зашто су Срби на самом дну по свему. Лицемјерна љига без стида и срама. Ајде ти мени рећи искрено кад овако нешто напишеш да ли ти буде мука, оно мало повратис у себи?

Name

ре рере

03.05.2018 13:02

Он (ре) се тад није ни родио, секта га научила шта да лупета.

Name

харе

03.05.2018 11:49

Која је ово банда мајко мила, поцели су као у продавници цјене није 10КМ него 9,99КМ.Јебуцкају у мозак право, морам признати јаки су фолиранти у секуди су способни заварати и обманути.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Предводник

03.05.2018 12:18

Зоран Тегелтија , лопов , хоштаплер , криминалац, предводник хоботнице која покраде све и уништи све у Републици Српској, ово што он ради заједно са Жељком Цвијановиц је највећа издаја коју неко може да уради, Зоран Тегелтија је сахранио Републику Српску, он и његови Мркоњичани морају зато одговарати пред народом и добити доживотну робију , док се то не уради нема Републике Српске !

ОДГОВОРИТЕ
Name

Неко

03.05.2018 13:10

1000% исправно речено. Али на који начин да се додје до тога што ти кажеш? Изборима тешко. Шта нам онда остаје?

Name

У праву си

03.05.2018 16:02

Тегелтија је вођа највећег криминала у РС, Додик несмије да писне од њега. Он све спроводи, ради, манипулише, купује, продаје.... Највеће зло овог народа. Пола Б. Луке је његово, све ексклузивне локације. Сад купује још једно осигурање у центру града. Кратко - гад.

Name

Познавалац прилика

03.05.2018 12:22

Какав је то врли економоста, мјесто да тих 87 милиона, ако их нису измислили што је врло вјероватно, искористи тако да се држава ове године мање задужи за тих 87, он врши ребаланс и повећава потрошњу. Чисто зајебавање затуцаног народа. Није он џаба магистрирао и докторирао на универзитету Браћа Карић, ужас.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Познавалац прилика

03.05.2018 13:37

Заборавио сам, обожавају ребаланс, што већи буџет, већа улагања али у њихов џеп путем капиталних нвестиција.

Name

Ин

03.05.2018 15:22

За неко. Изборима пријатељу да . Уцинити све да сто мање украду дијаспору уппзорити на крадју посебно јер код мас се цекају гласови из оностранства и броје мјесец дана док менамјесте побједу.

Name

ккк

03.05.2018 12:43

Све це их Предсједник Додик смијенити , свјестан је да су се превисе осилили и да је потребно урадити смјене . Долазе нови , паметни и постени људи који це урадити висе него све досадасње владе заједно. Предсједник Додик зна и мозе повести народ ка конацној побједи!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Крајина

03.05.2018 13:01

Кога ће Додик смијенити кад је Тегелтија јачи од Додика!? Ко има паре тај има моћ. Невјероватно, шта ради мркоњицки клан на челу са овом сподобом. Гдје год су какви милиони и преваре у питању, ту су и они. Баш су се осилили. Гади ми се мој Мркоњиц кад знам кога је све изњедрио. Куд Каја, Тегелтија и Кесиц прођу, ту трава више не ниче. Не знају двије реченице саставити, ал су зато мултимиллионери. Поган!

Name

Ин

03.05.2018 15:24

Еее прави си ккк кога це баја смијемити кад је и он криминалац заједно са њима.

Name

Јадник

03.05.2018 13:04

Муками буде кад неко пореди власт СДС И садасњу пдв Телеком клирински дуг задузења по разним основама а да неприцамо о томе да сви тадасњи СДС подрзавају садасњу власт.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Браво

03.05.2018 13:16

Зоране укопао си Мркоњић, а сад ће укопати и Републику Српску!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Витез Истине

03.05.2018 13:50

Тегетлија је на целу клана финансијског криминалног који постоји у РС. Преко својих људи Антоница,Дјурдјевица,Каје из Мг Минда итд пере огромне паре из будзета,намјеста тендере и јос бројне малверзације. Сада је поставио Радукица за ревизора да би извјестаји били попеглани. У Мин Финансија упропастио је стање и односе измедју људи,доводеци неуке на главне позиције,од татиних синова до постављања љубавнице за помоцника министра док постени радници који раде десетак година су тамо мобинговани и деградирани. Нема гдје га нема од ИТ фирми које извлаце новац из Владе и будзета,до радара које је хтио да ували народу заједно са Лукацом...па цак и до електропривреде јер су он и Ковацевиц у талу преко зетова Кесеровица који су многе фирме бацили у стецај под њиховим налогом. Огроман је криминал уплетен. НАЈГОРИ МИНИСТАР ФИНАНСИЈА ОД ПОСТАНКА РС. ЗАДУЗИО ЈЕ НАС СВЕ ДО ВРАТА. Доци це дан кад це и његова свијеца да догори. ОПАМЕТИ СЕ НАРОДЕ И СРУСИ У ОКТОБРУ БАНДИТСКУ ВЛАСТ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

@ Коста

03.05.2018 15:23

Неце,овакви су себи обезбиједили резервне полозаје у Србији.

Name

Заза

03.05.2018 14:51

Сотона.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ин

03.05.2018 15:16

Види овог криминалца Алкапоне је мала маца за њега . А та капитална улагања су улагања у твој дзеп и дзеп твојих сарадника. Смеце једно теби је мјесто иза ресетака. Гори си од куге. Где ти је десна рука Кајо?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ин

03.05.2018 15:16

Види овог криминалца Алкапоне је мала маца за њега . А та капитална улагања су улагања у твој дзеп и дзеп твојих сарадника. Смеце једно теби је мјесто иза ресетака. Гори си од куге. Где ти је десна рука Кајо?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Рале

03.05.2018 16:32

Класична мафија...

ОДГОВОРИТЕ