Откривена Драженова тајна - потписао за Барсу, па отишао у Реал!
Корупцијом кроз Гвоздену завесу до кошаркашког маестра! Како је пропао Петровићев трансфер у каталонског гиганта, иако му је Мирко Новосел већ све "средио".
Кошарка 01.05.2018 | 20:30
Наиме, ту је наведено да је Петровић, идол навијача Реала из Мадрида, потписао је 1986. године уговор са Барселоном, а две године касније постао је играч краљевског клуба. У емисији су цитирани одломци из књиге "Од непријатеља до идола" у којој је описан трансфер из Цибоне у Реал који је променио историју шпанске кошарке.
У књизи је наведено да је Мирко Новосел, тадашњи тренер Цибоне, у договору са агентом Хозеом Антониом Аризагом успео да пробије "гвоздену завјесу" и да од комунистичких власти Југославије издејствује дозволу да Петровић може да напусти земљу.
За оне млађе читаоце, у то време важило је правило да само спортисти са 28 година и завршеном војском могу да наставе каријеру у иностранству.
"Била је то корупција на највишем нивоу", рекао је Аризага.
Он и Новосел, тврди се даље, средили су папире и Петровић је потписао предуговор са Барселоном, али је коначан трансфер спречио тадашњи тренер Блаугране Аито Гарсија Ренесес.
"Одбио сам да потпишем Дражена Петровића, јер нисам желео да плаћамо некога две године, а да он не игра за нас. За мене, Петровић није било симбол спортског духа", казао је Ренесес.
Агент као агент, Аризабага је онда покуцао на сасвим друга врата.
"Позвао сам Рамона Мендозу, тада председника Реала и питао га: 'Хоћеш ли да ти доведем Дражена Петровића'. Његов одговор био је: 'Зезаш ме? Када?'. Два дана касније Дражен је потписао за Реал", открио је Аризабага.
Петровићева мадридска каријера трајала је само једну сезону, пошто је у лето 1989. године отишао у Портланд. У дресу Реала освојио је Куп Сапорте, односно тадашњи Куп победника купова.
"Причали смо много пута, рекао ми је да је желео да се једног дана врати у Реал", казао је Аризабага.
Петровић, 28-годишњак, погинуо је у саобраћајној несрећи у Немачкој, 7. јуна 1993. године.
Извор: моззартспорт
Коментари / 1
Оставите коментарПоследњи кинески цар
01.05.2018 18:56Страшно ми је жао овог човјека. Жао ми је јер је могао бити не један од најбољих играча него најбољи и свих времена. Имао сам прилику да га неколико пута гледам уживо у загребачком Дому спортова као играча Цибоне у тадашњем првенству Југославије али и у тадашњем Купу европских шампиона. Заиста је био кошаркашки Моззарт. Капа и поштовање до пода.
ОДГОВОРИТЕ