Мјештани Јање против насипа

Дом културе у Јањи: Скуп мјештана, али не поводом културног догађаја. Тема веома врућа – изградња дринског насипа. Представници Министарства пољопривреде и водопривреде су покушали да убиједе становнике да је ријеч о најбољем могућем рјешењу које ће штитити ове и будуће генерације. Али без ефекта.

Република Српска 27.04.2018 | 17:51
Мјештани Јање против насипа
2206 мјештана Јање ставило је свој потпис на петицију којом поручују да нису сагласни са трасом дринског насипа. То су јасно поручили и данас, не дозволивши представницима министарства ни да представе пројекат. Пројекат је кажу лош јер предвиђа да насип прође кроз најплодније њиве.

“Мислимо да траса не може да буде 2 км од Дрине. Сви су прихватили трасу уз саму обалу, уз обалоутврду и то је рјешење”, каже Џевад Шехић из Јање.

Онемогућени бурним реаговањем мјештана да било шта кажу у одбрану пројекта, представници министарства су приступили смиривању ситуације. Кажу нису дошли да намећу рјешења, већ да се договоре.

Закључено је да се још једном покуша постићи договор, ако не - Влада неће прибјегавати присилним методама, али од пројекта не одустаје.

Не одустајемо од тог пројекта сигурно. Ми ћемо искористити ову трасу у том дијелу низводно и заштитићемо дио од Орловог поља до Амајлија, урадићемо тај дио насипа и зашатитићемо град Бијељину, рекао је помоћник министра за водопривреду Чедомир Стојановић.

Изградња дринског насипа је један од најкомплекснијих пројеката у РС, нарочито због неријешених имовинских питања. Иако министарсво обећава да ће за изузету земљу мјештанима понудити у замјену најквалитетнију земљу у Семберији или адекватну новчану надокнаду, мјештани не пристају. Предложена траса насипа, поручују, угрожава њихов опстанак.

(БН)

Коментари / 11

Оставите коментар
Name

Бијели

27.04.2018 16:22

Цедо... Велики струцњак.... Ста је урадио у ПД Семберији

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

27.04.2018 17:44

Добро си. Многи су се још зачешљали.

Name

Са стране

27.04.2018 17:34

По овом питању треба да пресуди струка, а не некомпетентне особе.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Глобал зитизен

27.04.2018 18:10

Најкомпетентније особе су јањарци који ту зиве од памтивјека и ваљда људи знају куд им Дрина теце.

Name

Реалан

27.04.2018 18:18

Слазем се у потпуности са тобом да треба да пресуди струка,океј.Само ја се питам је ли нам је струка дорасла висини задатка,е па није.Та иста струка је направила страсило од пројекта на ријеци Јањи.Кроз центар Јање граде кинески зид висок два метра не осврцуци се на естетски изглед пројекта.То виде градани Јање а богами и није мали број градана који се не слазе са пројектом а нико их ниста није питао.Сада људи виде да су преварени на ријеци Јањи и нормално да се не слазу са понуденим пројектом тј цист апсурд од пројекта да се гради два километра од Дрине а кроз најплодније њиве у Семберији.

Name

Реалан

27.04.2018 19:26

Па то и јесте проблем сто Јањани најбоље знају куда траса дринског насипа треба да иде.Ма њих нико ниста није ни питао. На опстинској столици сједи лаик/полтрон из Јање тј председник мјесне заједнице Јања и он је једини сагласан и људи из пројекта мислисе ево све је океј.Та звијезда тврди да градани Јање са дванаестак хиљада становника не разумију пројекат тј нису упуцени.Он цува своју столицу и пар хиљада марака у падзе сваки мјесец.За договор увијек требају двије стране и увијек има ресење.

Name

Бице Куку

27.04.2018 20:16

Када буде сљедеца поплава бице ван крива власт!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мутивода

27.04.2018 20:26

Насип нека иде измедју Јање и Којциновца даље измедју Јање и Модрана и на крају измедју Јање и нове Јање до Рухотине Када их поплави нека се окупе у том дому и виде колико су паметни.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Глобал зитизен

27.04.2018 21:26

Сто не саградисте и ви себи дом културе јунаце.

Name

Семберац

28.04.2018 18:55

Поштовани мјештани семберског Подриња: Семберија је врло угрожено подручје од поплава, 1, од ријеке Саве је заштићена са 26 км савског насипа, 2. од брдских вода које се сливају са Мајевице заштићена је Мајевичким и Главним ободним каналом, 3. од високих нивоа подземних вода и процједних вода заштићена је са три црпне станице поред ријеке Саве, 4. само од ријеке Дрине уопште није заштићена, сваки протицај на Дрини који је већи од 2.000 м3/с изазива поплаве, а на Дрини су реани протицаји и до 5.000 м3/с, значи једини начин да се Семберија у потпуности заштити од поплава је да се изгради Дрински насип, 5. постојеће акумулације у сливу ријеке Дрине не могу да заштите Семберију од поплава, чак и када се изграде и нове, 6. пројектовани насип је ширине 4 метра у круни али је у основи ширине око 20 метара, са небрањене стране је пројектован пошљунчани пут за одржавање насипа и прилазак пољпривредним парцелама, са брањене стране такодје је пројектован пошљунчани пут са одржавање насипа и дренажни канал тако да је потребна ширина појаса за изградњу насипа од 35-40 метара, дакле нема никаквих ауто-путева нити брзих цеста као што поједини неинформисани причају, 7. пројектовани насип се мора удаљити од основног корита 1-2 км, исто као што је већ удаљен изграђени дрински насип у Балатуну на лијевој обали или десни дрински насип у Србији низводно од Бадовинаца. Србијаводе почињу градити и узводно од Бадовинаца десни дрински насип који ће ићи све до Лешнице, а то значи да ће Семберија још чешће бити плављена од ријеке Дрине ако се не изгради насип и на лијевој обали. Предлози да се насип гради на ријечној обали су крајње бесмислени и долазе од незналица, јер на том мјесту би био порушен већ при наиласку прве велике воде. Насип се мора удрадити на пројектованој удаљености или се неће уопште ни радити то ће Вам сваки инжењер потврдити. Ширина корита ријеке Дрине при наиласку великих вода мора да буде неколико километара како мајор коритио послужило и као ретензија за прихват тих вода. 8. дакле одлука је на мјештанима насеља од Јање до Балатуа да одлуче хоће ли или неће да буду заштићени од поплава? Ако хоће онда се мора изградити пројектовани насип по пројектованој траси, сваки други предлог је тешко незнаје или зла намјера односно захтјев оних којима се откупљује земљиште за изградњу насипа да се насип помјери на комшијину њиву што је опет бесмислено. Некуда мора проћи и то баш по пројектованој траси јер се иста оптимизира још од далеке 1987. године када је Институт за Водопривреду ЈАрослав Черни дефинисао трасу приближну овој задњој пројектованој. ОДЛУКА ЈЕ НА ВАМА. САМО МОЛИМ АМАТЕРЕ ДА НЕ ПРИЧАЈУ КУДА ТРЕБА И КАКАВ НАСИП ПРОЈЕКТОВАТИ. С ПОШТОВАЊЕМ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Реални

28.04.2018 21:19

прво; Ти ниси семберац ти си један од ових из власти сто заговара ову првобитну варијанту тј пројекат који нема везе са Јањом.Пројекат је уствари застита града Бијељина а вас није брига ста це бити са Јањом,Којциновцем,Амајлијама и осталим селима око Бијељине.То показује и цињеница да градите утврдење корита ријеке Јања са 2 метра високим бетонским зидом,накарада од пројекта,брука и срамота. Друго: Цињеница да на састанку у Јањи један од ових за пројекат реце да це на крају урадити дрински насип од орловог поља па до Амајлија.Е ту се уклапа овај зид од 2 метра висине у центру Јање па до усца у Дрину и насип до Амајлија и ето град Бијељина је застицен а ви Јањани сто сте добили ругло у Јањи ко вас ј... битна је Бијељина.