Еколошка срамота: Отпад у Српцу

Са дивље депоније, која се налази поред одбрамбеног насипа само педесетак метара од ријеке Врбас код Српца, у вријеме поплава вода је разнијела тоне незаштићеног кабастог и другог отпада по ораницама, што представља потенцијалну опасност од еколошке катастрофе. Да ли се загађено земљиште може користити за производњу хране - питају се власници таквог земљишта!

Република Српска 18.04.2018 | 11:08
Еколошка срамота: Отпад у Српцу
Ненад Барашин из Српца каже да има три хектара земљишта на коме се налази разни отпад који је дошао са дивље депоније. „Нема шта нема, од пластичне амбалаже, дијелова намјештаја и кућанских апарата, до одјевних предмета и лешева животиња. Тражићу од општине да ми очисти њиву, јер је она крива што је дозволила коришћење дивље депоније која није обезбјеђена“, каже Барашин.

Иако је локална комунална, а потом и републичка инспекција, забранила одлагање смећа и комуналног отпада, мјештани Српца који живе у непосредној близини ове депоније тврде да србачки „Комуналац“ и даље повремено одлаже градско смеће, али и бројни несавјесни грађани и фирме без икаквих санкција. У току љета, на депонији често избија пожар, па се цијелим градом шири неподношљив смрад.



Директор КП „Комуналац“ Србац Богољуб Билановић каже да ово предузеће редовно одвози смеће на депонију у Рамиће, јер је и општина Србац суоснивач ове регионалне депоније.

„Само у марту одвезли смо на регионалну депонију у Рамиће 135 тона смећа. У ријетким приликама, када се радило о чистом бетонском отпаду, користимо поменуту депонију, јер не можемо издржати трошкове превоза таквог материјала у Рамиће који су удаљени 50 километара. Предузећу ДЕПОТ-у плаћамо 33 конвертибилне марке по тону отпада, тако да за прошлу годину дугујемо близу 15 хиљада марака“, каже директор србачког „Комуналца“ Богољуб Билановић. Он додаје да су дуговања смањена у односу на претходне године, али да ови издаци представљају велики проблем за скромне могућности овог колектива.



Према извјештају Комуналне полиције у Српцу, у прошлој години су поднесене 73 пријаве везане само за прикупљање и одлагање смећа на дивље депоније. „Ми се трудимо колико је могуће да спријечимо стварање дивљих депонија. Нажалост, пријаве и казне не дају жељени ефекат, јер увијек има несавјесних људи који бацају отпад свуда само да није код њихових кућа“, кажу у Комуналној полицији општине Србац.

А да се Српчани, заиста, мало интересују за љепши изглед животне и радне средине, најбоље показује лице овог града. Уређење зелених површина, цвијетњака ,одржавање парковског и украсног дрвећа пало је на плећа радника „Комуналца“. Док се у другим срединама у „априлу – мјесецу чистоће“ воде организоване акције заједно са комуналцима на ћишћењу и уређењу јавних површина, у Српцу је, бар засад, ова активност изостала, не само од грађана, већ и од бројних омладинских организација и удружења, па и ученика.



За најстарије житеље Српца остаје сјећање да је овај град седамдесетих година проглашен за најчистију и најздравију животну средину у бившој Босни и Херцеговини.

Извор: БН (Саво Кесер)

Коментари / 15

Оставите коментар
Name

Младјо

18.04.2018 09:33

Лазе директор Комуналца,6 камиона вози на локалну дивљу депонију а 1 камион на депонију у Рамице.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

18.04.2018 10:57

Лице народа!!

Name

Бобан

18.04.2018 09:37

Ста ради онај багер на депонији ако се тамо не вози отпад.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Узас

18.04.2018 19:16

Све пропада и урусава се. Отпад нисмо у стању водити како треба а камо ли несто паметније.

Name

Зивко

18.04.2018 09:41

Ако се отпад не одлазе на дивљу депонију због цега сваки дан пролазе камиони Комуналца кроз улицу.Неко мало лазе.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Врбас

18.04.2018 10:52

А директор некидан на скупштини рече да је предузеће пословало у плусу...сад се жали да је у минусу,па не може возити смеће...у сваком случају сви у Српцу знају да Комуналац довози смеће на дивљу депонију.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Семберко

18.04.2018 11:12

Иста а ако не и гора ствар је у Бијељини. Имају тзв еко депонију а кланички отпад се депонује изван ње. Од смрада не мож да се живи.

ОДГОВОРИТЕ
Name

управа комуналца

18.04.2018 11:32

Багер одржава пут за шљункару, а и ако прође који камион није власништво Комуналца већ приватних фирми.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре упком

18.04.2018 11:53

ЛАЗЕТЕ,тамо нема сљункаре,бар не дрзавне а приватне ви не одрзавате.А то да продје приватни камион и то лазете кад пролазе васи камиони.Бице слике камиона па це се видјети цији су.

Name

......................

18.04.2018 11:51

И јест и није србачка срамота ово смеће!!!Ал имају србчани и већу срамоту!!!Делегирали су велики број људи у институције правосуђа на свим нивоима ,а горе никад није било и не може бити!!!!И није проблем за ове млађе људе,рецимо да су дипломе стекли овако-онако,ал старе србачке перјанице .Ау адвокати, тужиоци, обдусмени, ау ....................................

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

18.04.2018 12:30

У праву си...посебно онај омбудсман...врхунски..знају инвалиди и породице погинулих које је заступао за нематеријалну штету...

Name

Србац црна рупа

18.04.2018 15:20

У свим сферама друштвеног живота. Мјесто из којег нормалан и ко може треба под хитно бјежати. Мјесто у којем владају кадрови са купљеним дипломама факултета,а средње школе једва завршили, и то трогодишње. Мјесто шпијуна и доушника, рођака и кумова. Мјесто без будућности.

ОДГОВОРИТЕ
Name

^^^^^

18.04.2018 19:19

Све то је пресликано на цијелу Републику Србску, зато људи и бјезе гдје год ко мозе. Овде висе зивота нема.

Name

БОРАЦ 2

20.04.2018 05:04

Глупост, Србац је први и најчистији град,али по броју купљених диплома- и то су ти добри кадрови.

Name

драган р.

19.04.2018 05:17

Зашто служе правосудне институције.

ОДГОВОРИТЕ