Прича: Ко је овај тип са ултрасима?
Инжењер, полиглота, играч за бетон лигу, стратег за Лигу шампиона! Доменико Тедеско овог викенда је прва тема немачког фудбала.
Фудбал 19.04.2018 | 00:00
“Седнеш за сто са тим људима, завршиш, одеш и онда ухватиш себе како размишлљаш о томе шта су рекли. Значи да су оставили утисак”, присећао се касније у интервјуу за Индепендент.
Тад је већ могао да се прави паметан. Погодио је. У тренутку када је изабрао навијачи нису били одушевљени. Ни данас, а камоли пре сезону, тешко да би га чак и они нешто зараженији фудбалски фанатици препознали на улици. А ево, 10 месеци касније, ето га на трибини са Шалкеовим ултрасима. Добром делу јавности ни сада не би прошло кроз главу. Изгледа као да им је другар. Уосталом, има само 32 године.
Доменико Тедеско.
Има и диплому из бизнис инжењеринга. Мастер из иновативног менаџмента. Имао је и само три месеца искуства у самосталном тренерском раду. Пре тога је радио у фудбалским академијама Штутгарта и Хофенхајма. Марта 2017. године, пре само 13 месеци дакле, први пут је добио место шефа стручног штаба у сениорском тиму. Ерцгебирбе Ауе је био на ивици испадања из Цвајте. У наредних 11 утакмциа Тедеско је освојио 20 бодова и тим је опстао.
Хајдел је експресно реаговао: 93 дана после запослења у Ауеу, Тедеско је промовисан у Шалкеовог шефа.
Сви су били изненађени. Јесте Тедеско био ђак генерације у чувеној тренерској школи “Хенес Вајсвилер” - на предавања је често ишао са Јулијаном Нагелсманом, садашњим стратегом Хофенхајма - али Хајдела то није интересовало. Али зато јесте запазио да Тедеско, Италијан који је као двогодишњак стигао у Немачку са родитељима, течно говори пет језика. Те да је радио на пројектном развоју у компанији Мерцедес. Хајдел је ис ам био у ауто индустрији. Додуше, само је продавао кола. Тедеско је ипак квалификовани инжењер. Можда делује небитно, али није.
“Тренери који су имали професионална искуства изван фудбала имају и другачију перспективу. Другачији начин на који се опходе према другим људима. То је изузетно важно. Ако ме питате шта је најважније за тренера, нећу рећи познавање фудбала. Увек кажем да је интелигенција изнад свега”, сматра Хајдел.
И заиста, да ли због тога што зна како функционише сурови свет бизниса или нечег другог, али Тедескосе у Гелзенкирхену није бојао изазова. Чим је дошао послао је капитена Бенедикта Хеведеса на позајмицу у Јувентус. Саопштио му је да му скида траку и да не може да му гарантује минуте. Хеведес, шампион света са Немачком, идол навијача Шалкеа у којем је провео 16 година, сам је решио да оде. Трака је уручена голману Ралфу Фарману.
Само једна од бројних промена. Увео је систем са тројицом штопера позади. Времешни Налдо је у његовом центру, бочно Матија Настасић - или у његовом одсуству 21-годишњи Тило Керер - те Бенжамин Стамбули, враћен у последњу линију из везног реда. Нешто назад је морао и Макс Мејер, сада централни везни, а не класична десетка, док је на његово место отишао непадач Франко Ди Санто кога су навијачи не тако давно исмевали. Уместо остарелог Клас-Јана Хунтелара указао је поверење Гвиду Бургшталеру, извукао најбоље из Данијела Калиђурија и Баштијана Очипке…
Само у победи над Нагелсмановим Хофенхајмом (2:1) три пута је мења формацију. Највећи подвиг је ипак извукао у првом судару са Борусијом из Дортмунда, још у новембру. Борусија је водила са 4:0 на полувремену. На крају је било 4:4.
“Идеш у свлачионицу, очекујеш тренера који урличе”, присећа се Налдо.
“А он је био миран. Рекао нам је да заборавимо прво полувреме. Да је све ово процесс учења. Рекао нам је да у другом полувремену морамо да победимо, како год, 1:0, 2:1. Није рекао: дајте четири гола. Не, само да морамо боље него у првом полувремену”.
Било је 4:4. Јуче у Гелзенкирхену 2:0 за Шалке. Очигледно да су у том процесу нешто заиста научили. Уосталом, Шалке се готово сигурно враћа у Лигу шампиона. Недостаје му пет бодова из наредна четири кола. Овим темпом, узеће 20 бодова више него лане.
А лане нико није знао ни ко је човек.
“Најбољи тренер са којим сам радио”, истиче Налдо, 35 година.
Три више има од Тедеска. Али чудо је то животно искуство.
Извор: моззартспорт
ФОТО: Ацтион Имагес
Коментари / 0
Оставите коментар