Правопис постао изборни предмет
Ортографија (правопис) је изборни предмет на Катедри за српски језик и књижевност Филолошког факултета Универзитета у Бањалуци, потврђено је на овом факултету, а то је, сматра више професора, грешка и недостатак у наставном плану и програму јер би требало да буде обавезан предмет.
Република Српска 12.04.2018 | 09:28
"Десио се велики промашај приликом прављења наставног плана и програма. Направљен је превид на рачун ортографије и убачени су други предмети за које је сматрано да су важнији од ње, али то се показало као бумеранг", рекао нам је Драгољуб Козомара, професор на Филолошком факултету.
Сматра да би ортографија требало да буде уврштена међу обавезне предмете и да се изучава на првим годинама студија.
Мијана Кубурић-Мацура, шеф Катедре за српски језик и књижевност, каже да би студенти свих факултета требало да се описмене до уписа на факултет.
"Српски језик се изучава и у основној и средњој школи па је логично да очекујемо да на факултет уписујемо писмене студенте, али то није случај", рекла је она.
Нагласила је да је било размишљања о томе да ортографија на Катедри за српски језик и књижевност буде изучавана као обавезан предмет, те да се српски језик као помоћни предмет уведе макар на, како каже, све наставничке смјерове на факултетима, ако не на све факултете.
"Све ово подразумијева дужи процес и није нешто што се може завршити преко ноћи јер то захтијева измјену плана и програма и поновно лиценцирање студијског програма", појаснила је Кубурић-Мацура.
Истакла је да и када се ортографија понуди као изборни предмет то не штети њеном статусу, те да је битно да она постоји.
Навела је да је ортографија регистрована на списку изборних предмета на Катедри за српски језик и књижевност, али да тренутно није понуђена студентима као један од изборних предмета, што ће наредне године свакако опет бити урађено.
"Студенти србистике имају прилику да савладају ортографију на другим језичким предметима, којих је 50 одсто на овом одсјеку", каже Кубурић-Мацура.
Мирјана Влајисављевић, редовни професор на Катедри за српски језик и књижевност Филолошког факултета, истакла је да професори на овом одсјеку очекују да студенти који уписују српски језик и књижевност долазе писмени.
"Знања и учења никад није доста, али ми већ на првим годинама студија имамо веома високе критеријуме приликом оцјењивања студената и ригорозни смо према правописним грешкама", казала је Влајисављевићева.
Она сматра да је неопходно увести српски језик на наставничке смјерове других факултета.
Александра Савић, предсједница Удружења лектора РС, казала је да се важност придаје неким другим предметима, а правописним и правоговорним предметима мало пажње.
"Кад студенти изађу с факултета, тај поступак покаже своје право лице и тада се види колика грешка је направљена што предмети попут ортографије имају такав статус", упозорила је Савићева.
Анђелика Томић, професор српског језика и књижевности и бивши студент Филолошког факултета, рекла је да често буде шокирана непознавањем правописних норми у свим сегментима друштва.
Она сматра да би ортографија требало да буде обавезан предмет на србистици.
Извор: НН
Коментари / 10
Оставите коментарМа да
12.04.2018 07:50Српски изборни а вјеронаука у средње.Страсно,мада ко нам води републику,васерски забављац и саторски пјевац то уопсте не треба да нам буде цудно,па ми корстимо Магњификову пјесму уз филма као химну,стојимо и пјевамо је.Ма људи ово је на дјелу поново комунистицки циркус.Ја висе никада за ову власт не гласам.А оне који ми казу сви су исти сматрам тек ненормалним.Ова опозиција тј.СДС је увијек на истом курсу и овог пута це имати мој глас.
ОДГОВОРИТЕТачно
12.04.2018 08:33Ник не каже да је правопис несто што не треба да долази из основне и средње школе,ал је битно да они будући ,сврсени академци и будући професори и наставници,који ће предавати дјеци касније морају бити пуно пуно писменији него само то што ће понијети из тих година основног и средњег образовања.Управо из разлога будућих генерација.Ал с обзиром ко су и какви су први људи републике гдје предсједник пјева под саторима ниста висе није цудно.
читај
12.04.2018 08:43Лијепо је што запјениш на сваку вијест али још би љепше било и да прочиташ текст који коментаришеш. Дакле, није српски језик изборни предмет већ - ортографија (правопис). Можда нећеш вјеровати али - није то баш исто. А сад настави са оним због чека си и свратио, за кога ћеш гласати и тако то...
Ал стварно'
12.04.2018 09:39Јеси ли ти процитао,наравно да је правопис?О томе и писе...
Читај
12.04.2018 12:32Одговор је био за @Ма да, вама свака част.
Лажно Име
12.04.2018 08:30Све може бити изборни предмет осим: економије и свега што би водило бољем и квалитетнијем живот :)
ОДГОВОРИТЕрахатлокум
12.04.2018 11:34На Филолошком факултету је проблем на појединим одсјецима тај што су наштанцали масу доктора наука, који су прије стицања те титуле били ангажовани у својству асистента. Не знам шта се дешава, каква су правила када магистар/мастер добије звање доктора наука, али је видљиво да је већина њих добила своје предмете, а при томе су многи, претходно обавезни предмети, постали изборни, вјероватно како би предавачи испунили норму. Наравно, студенти иду линијом мањег отпора, па бирају да слушају предмете код предавача који мање гњаве и имају блаже критеријуме. Осјетио сам то на својој кожи.
ОДГОВОРИТЕМ.Н.
12.04.2018 12:29Правопис би требало увести као обавезан предмет на свим факултетима као сто је некад била одбрана и застита.
ОДГОВОРИТЕЦовјек Са Образом
12.04.2018 16:46Професор Козомора је један велики господини, као и велики струцњак у својој области, али ста вриједи кад неке Зорице, Сање и јос неки, коло воде.
ОДГОВОРИТЕДа има уписне политике
13.04.2018 17:41И планирања, овај а и многи други факултети не би радили бар још 10 година. Овако, у РС факултети постоје због “професора” да примају Плате до пензије и даље. А критериј оцјењивања нула. Гимназија обезвриједјена, сведена на ниво вртића. Од уценика се тражи цртање и бојење карата из географије??’!! Глупост. На милион становника (један мањи еуропски град) два државна факултета??!! Плус приватни. Није ни чудо сто вам неписмени уче дјецу.
ОДГОВОРИТЕ