Јокић убацио 35 поена, али Бјелица ће играти плеј-оф!

Кошаркаши Минесота Тимбервулвса победили су Денвер Нагетсе 112:106 после продужетка и пласирали се у плеј-оф после 14 година паузе! Минесота зауставила магичног Јокића у продужетку! Док је имао снаге, Јокић је вукао екипу Денвера у којој су се многи сакрили, али су га на крају "гардисти" Гибсон и Таунс довољно изморили да и сам промаши важне шутеве и. . . заврши сезону!

Кошарка 12.04.2018 | 09:30
Никола Јокић је предводио Нагетсе са 35 поена (14/25 из игре, 4/7 тројке) и десет скокова, али су га Вулвси зауставили у финишу четвртог периода и продужетку (2/8 у том периоду).

Тако ће Немања Бјелица (без поена, 0/4, два скока, три украдене за 11 минута) бити једини Србин у НБА плеј-офу ове сезоне.

Денвер је имао доста проблема у нападу током целог меча, али је захваљујући импресивној трећој четвртини Јокића (17 поена, три тројке), те серији Мареја у финишу меча изборио продужетак.

Међутим, Таж Гибсон је након 40 минута мучења са Србином коначно успео да га обузда, што је оставило Денвер без решења у нападу у продужетку, док су с друге стране Вулвси користили слободна бацања.

Предводио их је сјајни Џими Батлер са 31 поеном уз по пет скокова и асистенција, док је фантастичан окршај у рекету са Јокићем водио Карл-Ентони Таунс са 26 поена и 14 ухваћених лопти.

Јокић није имао достојну помоћ саиграча у нападу, тек су на моменте искакали повремено Вил Бартон који је завршио са 24 поена, осам скокова, пет асистенција, и Џамал Мареј (20п, по 6ск и ас), док је посебно подбацио Вилсон Чендлер који није постигао ниједан кош.

Јокић се мучио у рекету на старту меча, али је добро разигравао тим у првој четвртини, да би му прорадио шут у другом кварталу у којем убацује девет поена.

Минесота је после нешто бољег старта Денвера преузела контролу захваљујући тандему Батлер-Таунс, а чим је тренер Денвера Мелоун извео Јокића на два минута, распала се игра Нагетса и Вулвси беже на +10.

Србин успоставља доминацију у трећем периода, погађао је одакле је стигао, убацио и три узастопне тројке, укупно 17 поена и вратио меч у потпуни егал.

Вулвси тимском игром ипак вратили предност и контролисали ритам, повели су 99:91 три минута пре краја, када Јокић тројком покреће серију Нагетса 8:0 (три коша Мареја за 10:2) за изједначење 99:99.

Уследили су по кош Батлера и Мареја, након чега Денвер добром одбраном добија два напада за преокрет, први су упропастили, други не користи Јокић, да би Батлер промашио шут преко Милсепа за победу Вулвса.

Јокић хвата лопту и Данверу остају 4,4 секунде за победу. Лопта је ишла управо на Србина који покушава степ-беком да се ослободи Гибсона, али он успева да му украде лопту 1,6 секунди пре краја, али Вулвси организују лош напад па је уследио продужетак.

У додатних пет минута Гибсон је потпуно обуздао Јокића, али Мареј и Бартон преокрећу ипак резултат за Нагетсе, за прво вођство још од уводног квартала.

Међутим, Јокић је подбацио у последњем минуту, није имао решење за одбрану Гибстона, а након сјајног "флоутера" Тига за 107:106, Нагетси редају промашаје, да би у последњем минуту Батлер и Вигинс ставили тачку са "пенала" за коначних 112:106.

Вулвси ће у првом наступу у плеј-оф још од ере Кевина Гарнета као осми тим Запада играти са најбољом екипом конференције Хјустон Рокитсима.

Немања Бјелица иде у плеј-оф, Никола Јокић иде на одмор!

У првој елиминационој НБА утакмици пре старта плеј-офа после 21 године чекања, дивизијски ривали Минесота Тимбервулвси и Денвер Нагетси отишли су чак до продужетака, а у њему више енергије и мирноће имали су домаћи кошаркаши.

У Минеаполису, у утакмици коју би требало често премотавати - 112:106, 101:101!

Јокић је пружио још једну партију за поштовање, играма МВП стандарда у априлу одржавао је Денверове плеј-оф наде све до последње четвртине у сезони, а онда је и њему понестало снаге под невероватним притиском дефанзивне напасти Таџа Гибсона - што је значило и крај за цео тим.

Српски центар завршио је меч (и сезону) са 35 поена (10/18 за два, 4/7 за три), десет скокова, три асистенције и три изгубљене лопте, али његов позитиван +/- индекс од седам поена није значио и победу после 48, односно 53 минута кошарке у "Таргет центру".

У утакмици такве важности у којој се Вилсон Чендлер сакрио у подрум (0/3 за из игре, без поена за 48 минута на паркету), а Џамал Мареј (2/7 за три) и Вил Бартон (3/12 у првом полувремену) "укључили" тек у последњој деоници, Гибсон и Карл Ентони Таунс успели су да исфорсирају шест Јокићевих промашаја из последњих осам шутева и избегну елиминацију која им је све време "висила над главом".

Тројком Џефа Тига на 4:26 до краја, "вукови" су повели 99:91, али је Јокић одмах вратио тројку, а Мареј погодио за два, па за три што је меч увело у егал на уласку у последњи минут – 101:101.

Последњи напад имали су Нагетси, који су тражили Јокићеву изолацију, али је Гибсон одиграо мудру одбрану, усмерио нашег аса у "слепу улицу" одакле прва звезда гостујућег састава није успела да реши ствар, а деконцентрисани ветеран Џамал Крафорд добио таман толико времена да покуша и промаши немогућ шут за три поена.

У продужетку, Бартон је погодио тројку уз истек времена за 103:104 (што је било прво вођство Денвера од средине прве четвртине), међутим уследио је Јокићев "аир балл", Тигов "флоутер" и Минесотин бег у плеј-оф серију са најбољим тимом лиге ове сезоне, Хјустон Рокетсима, након што је Ендри Вигинс убацио оба пенала за 110:106 на свега 15 секунди пре краја.

У серији од шест победа, између осталог и над Тимбервулвсима прошле недеље од 100:96, Јокић је бележио просечно 23,8 поена, 12,8 скокова, 8,6 асистенција, 1,4 блокаду, 1,8 украдених лопти, до краја треће четвртине доминирао је са 12 од 17 убачених шутева из игре, међутим на крају су му "гардисти" тренера Тома Тибодоа одузели довољно енергије да зауставе цео тим Нагетса у ком је испод свих очекивања играо и Пол Милсап (3/8 из игре, 10 поена).

Ако свему додамо и 4/10 Гарија Хериса са клупе, као и један шут на кош Мејсона Пламлија, јасно је колико је овај млади тим тренера Мајкла Малоуна подлегао притиску у утакмици која би франшизи из Колорада донела први пласман у плеј-оф после пет сезона.

С друге стране, Минесота је прекинула најдужи низ без пласмана у плеј-оф у целој НБА лиги, дуг 14 година! Таунс је имао осам година када су Тимбервулвси последњи пут ушли у елиминације, а претходне вечери помогао је да се то догоди са 12 од 19 погодака из игре за 16 поена и 14 скокова.

Тимбервулвси су дуго ове сезоне били трећи на Западу, али су умало елиминисани након што се лидер тима, Џими Батлер повредио и морао да оперише менискус. Ипак, новајлија из Чикаго Булса вратио се на паркет управо после пораза у Колораду од 100:96 и у великој мери помогао екипи да не доживи фијаско. Јутрос је убацио 10 од 21 шута за 31 поен, пет скокова и пет асистенција. Тиг је убацио три тројке за 17 поена и седам асистенција, Вигинс такође три тројке за 18 поена и пет асистенција, па се слаба игра клупе (Дерик Роуз два, Џамал Крафорд два, Горђи Дијенг пет, Немања Бјелица нула) није осетила на крају.

Бјелица је играо 11 минута и промашио свих шест шутева, али имао и два скока и три украдене лопте за "плус 7" с њим на паркету.

Да су победили, Нагетси би у првој рунди играли са другопласираним тимом Запада, шампионима Голден Стејт Вориорсима, који не би могли да рачунају на повређеног Стефена Карија и који су у великој кризи форме у овом делу сезоне.

Овако...

Плеј-оф почиње 14. априла.

НБА, меч за плеј-оф:
Минесота – Денвер 112:106 (29:26, 33:28, 24:27, 15:20, 11:5)
Таргет центар, Минеаполис 19.356

Минесота: Гибсон 8 (6ск), Вигинс 18, Таунс 26 (14ск), Тиг 17 (7ас), Батлер 31; Бјелица, Дијенг 5, Олдрич, Џонс 3, Брукс, Роуз 2, Џорџс-Хант, Крофорд 2;

Денвер: Милсеп 10 (7ск), Чендлер, Бартон 24 (8ск, 5ас), Јокић 35 (10ск), Мареј 20 (6ск, 6ас); Лајлес 3, Артур, Џеферсон, Пламли, Д. Херис 4, Бизли, Крег, Г. Херис 10

/Коли-Стајн 22, 11 ск, 4 ас - Грин 31, 2 ск/

Исток: Торонто 59-23, Бостон 55-27, Филаделфија 52-30, Кливленд 50-32, Индијана 48-34, Мајами 44-38, Милвоки 44-38, Вашингтон 43-39, Детроит 39-43, Шарлот 36-46, Њујорк 29-53, Бруклин 28-54, Чикаго 27-55, Орландо 25-57, Атланта 24-58.

Запад: Хјустон 65-17, Голден Стејт 58-24, Портланд 49-33, Оклахома 48-34, Јута 48-34, Њу Орлеанс 48-34, Сан Антонио 47-35, Минесота 47-35, Денвер 46-36, Л. А. Клиперс 42-40, Л. А. Лејкерс 35-47, Сакраменто 27-55, Далас 24-58, Мемфис 22-60, Финикс 21-61.

Извор: Б92/мондо.рс