Словачка: Желимо независну истрагу

Десетине хиљада Словака изашле су на Трг Словачког народног устанка у Братислави и улице још 24 града широм Словачке.

Свијет 05.04.2018 | 22:10
Словачка: Желимо независну истрагу
Они након смене владе захтевају и смену шефа полиције и независну истрагу убиства новинара Јана Куцијака и његове веренице 21. фебруара.

Данашњи протести које је сазвала иницијатива За пристојну Словачку и студенти из иницијативе Није нам свеједно, мање су масовни него претходних недеља када су успели да сруше владу премијера Роберта Фица, а у Братислави се окупило према прорачуну Дењика Н максимално 45.000 људи.

Демонстранти су, међутим једнако бучни и Словаци поново у 25 градова широм земље и неколико у иностранству звецкају кључевима у рукама, као у данима Плишане револуције 1989. године тада као симбол да је комунистима одзвонило.

"Министар унутрашњих послова Томаш Друкер тврди да му је потребно месец дана да одлучи о новом шефу полиције. Уколико су политичари били у стању да створе нову владу за два дана, не схватамо како министар у року од неколико дана није у стању да нађе новог шефа полиције међу пристојним полицајцима", саопштили су организатори протеста За пристојну Словачку, ученица Каролина Фарска и Јурај Шелига зашто поново излазе на улице.

Протести су почели минутом ћутње за Јана Куцијака и његову вереницу Мартину Кушнирову који су и по признању словачке полиције убијени због тема италијанске мафије на истоку Словачке и корупције међу политичарима у Словачкој којима се тај млади истраживачки новинар бавио а сада су наставиле заједно да истражују његове словачке, немачке, швајцарске, италијанске и пољске колеге.

"Желимо да се афере на које је указао Јан истраже а не да се заташкају. Смена шефа полиције Тибора Гашпара је за то први корак. Желимо смену и деполитизацију избора шефа полиције", казали су данас на почетку митинга у Братислави Фарска и Шелига.

У маси су и транспаренти са фотографијама бившег премијера Роберта Фица и његовог министра унутрашњих послова Роберта Калињака који су штиклирани зеленим, да су поднели оставке уз фотографију шефа полиције, да остаје још он.

Маса је скандирала познате пароле са ранијих протеста "Доста је било СМЕР-а", "У затвор", "Срамота", "Није нам свеједно" и поново "Ванредни избори" а на транспарентим је и парафраза једне Фицове изјаве да када не функционише јавна кућа треба променити проститутке.

На транспарентима и на одећи Словаци масовно носе налепнице и беџеве АллфорЈан са силуетама Јана Куцијака и његове вереница Мартине.

У Кошицама на истоку Словачке демонстрантима су се придружили и словачки пољопривредници у протестној вожњи колоне неколико десетина трактора коју су трубљењем поздрављали остали возачи иако су унели хаос у поподневну саобраћајну гужву.

Убијени Куцијак у свом последњем, постхумно објављеном недовршеном чланку писао је о италијанској мафији Ндрангета која захвајујући везама са неким функционерима СМЕР-а и корупцији међу политичарима злоупотребљава европске дотације словачким фармерима.

Убиство Куцијака и његове веренице изазвало је у Словачкој највећу политичку кризу и најмасовније демонстрације од пада комуниста новембра 1989. године.

Због њих и под притиском словачког председника Андреја Киске који је стао уз демонстранте, после отезања на крају је 15. марта поднео оставку лидер словачких социјалиста из странке СМЕР, дугогодишњи премијер Роберт Фицо а са њим и цела влада.

Нову је формирао дотадашњи вицепремијер Петер Пелегрини уз смену трећине министара али поново као дотадашњу владајућу коалицију са Словачком народномстранком и странком словачких Мађара Мост Хид.

Извор: Бета

Коментари / 3

Оставите коментар
Name

Са

05.04.2018 23:04

Какве смо ми сви у БиХ пизде,само шутимо и трпимо.Гледај како се нормални људи дигну и траже своја права.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Игор

06.04.2018 07:16

Нама је добро.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јел нама добро?

06.04.2018 16:46

Протести су демократско право и треба их увијек користити против сваког ко не ради добро,било да се ради о влади,судству полицији...не треба им дати да дису.треба се борити за себе!Није ваљда једино рјесење подвити реп и побјеци!?Види се колико се власт код нас успаници кад су у питању и најмањи протести.Ста мислите ста би било да изадје педесет хиљада.Је ли могуце да ово у цијелој Европи мозе,само код нас не мозе.Има ли овде ико кап крви у себи

ОДГОВОРИТЕ