Највећи купци српског оружја

Америчка компанија "Локид Мартин", која је и највећи свјетски произвођач, имала је раст продаје од 11 одсто захваљујући повећању испоруке ловаца Ф-35, навела је Радио-Телевизија Србије (РТС).

Србија 26.03.2018 | 10:59
Највећи купци српског оружја
Прошле године, српска намјенска индустрија уговорила је извоз од скоро 888 милиона долара, а више од пола робе иде у Сједињене Америчке Државе.

"То је око три пута више него што смо имали 2013. године и тај тренд се наставља и показатељи за први квартал ове године такође говоре о расту. Интензивно је улагање у поправљање технологија тих предузећа, Влада Србије је издвојила значајна средства прошле године и та инвестиција се интензивно имплементира", рекао је помоћник министра одбране за материјалне ресурсе Ненад Милорадовић.

Међу највећим увозницима наоружања и војне опреме из Србије су и Саудијска Арабија, Бугарска, Вијетнам, Кипар, Уједињени Арапски Емирати.

Један од најзначајнијих послова је развој ракетног система ''Алас'' у сарадњи са Уједињеним Арапским Емиратима, вриједан 230 милиона евра.

У њега је укључен и ваљевски "Крушик" који извози 95 одсто производње, пренио је РТС.

"Крушик има уговорених извозних послова у вредности од 240 милиона долара и пуну упосленост капацитета до 2020. године. Да би све те послове реализовали у уговореним роковима, имамо 1.703 новозапослених радника у посљедње четири године", објашњава генерални директор ХК "Крушик" Ваљево Младен Петковић.

У 12 предузећа одбрамбене индустрије која су у државном власништву, запослено је 12.000 радника, а највише се извози муниција.

"Србија је уважен и кредибилан партнер на међународном плану и о томе најбоље сведочи чињеница да је, по истраживању публикације и организације ''Смол армс сервис'', Србија сврстана на треће место по транспарентности у извозу малог и лаког наоружања у свету, одмах иза Немацке и Швајцарске", истакла је начелник одељења у Министарству трговине за извоз и увоз наоружања и војне опреме Јасмина Роскић.

Када је ријеч о увозу, на првом мјесту је Русија са 85 милиона долара, а слиједе Белгија и Босна и Херцеговина, пренијела је РТС.

Извор: Тањуг

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

Даре

26.03.2018 14:21

Е јбга па како намјенску индустрију одрзава САД. Засто онда форсирамо Русију ако уведу санкције мозе Србија затворити фабрике

ОДГОВОРИТЕ