Велика побједа обичних људи!

Арапи, Кинези, тајкуни и олигарси - фудбал није за вас! Немачка слави! И читав светски фудбал би требало да слави. . .

Фудбал 25.03.2018 | 00:00
Велика побједа обичних људи!
Велика победа фудбала у Немачкој! Велики тријумф обичних људи са трибина који на утакмице иду јер воле ту чаробну игру!

Пред данашњи састанак председништва ДФЛ-а у Франкфурту, група која је потписала петицију "50+1 мора да остане", предала је првом човеку лиге Рајнхарду Раубелу списак потписника дуг око 30 метара. Раубелсе само смешкао. Али смешкао се док је то гледао и представник Бајерна Карл Хајнц Румениге, чије клуб локомотива иницијативе за укидање тог правила. 

Четири сата касније, када је гласање завршено, Румениге је био смкнут као ретко када. Навијачи широм Немачке могли су да се опусте и радују. Јер суштина свега је да клубови настављају да функционишу као и до сада: инвеститор је ту да доноси новац; нема неконтролисаног уноса капитала; навијач остаје мали акционар; и напослетку, можда и најважније - улазнице остају јефтине и свима доступне. 

Од 34 присутна професионална клуба (Бундеслига и Цвајта), 18 је било против укидања правила 50+1, четири клуба била су за укидање, девет је било уздржаних, три нису учествовала у гласању... Највише пажње, очекивано привукли су ставови Бајерна и Дортмунда. Баварци су категорички били за укидање, Дортмунд против. Гледајући искључиво соптвене и краткорочне интересе, оваква расподела снага нама можда делује зачуђујућа, јер да би свргли Бајерн са трона осталима треба финансијска подршка са стране коју тренутно немају, а опет, Милионери гласају против уплива капитала. С друге стране, гигант из Минхена се у оваквим условима осећа доста комфорно јер нико не може да угрози, а гласа за укидање тог система. 

Суштина је, наравно, да и једни и други размишљају дугорочно. У Бајерну су свесни да је разлика у квалитету између најјачих лига и Бундеслиге све већа (ТВ права и зарада од улазница неупоредиво су на страни, рецимо Премијер лиге), те да већ сада све теже успевају да ангажују највеће звезде с којима се може до највреднијих трофеја; док су у Дортмунду свесни да без 80.000 људи на трибинама то није исти клуб. 

У најкраћем, правило 50+1 подразумева да инвеститори у Немачкој могу имати већински део у власништву клуба, али то им не гарантује већину у управљачким телима, осим у случају ако су финансирали исти клуб 20 или више година и тако "кључно допринели развоју клуба".  

Занимљиво да је Санкт Паули клуб који је први покренуо иницијативу да правило 50+1 опстане.

“Подржавамо стирктно поштовање овог правила без икаквог изузетака. Правило 50+1 омогућава право клупским члановима да дају последњу реч. А у њему су дубоко урезани историјски, културни и друштвени корени. Правило 50+1 је коначни знак стоп за све који икада помисле да могу да комерцијализују ову игру. Опстанак овог правила није правно већ спортско-политичко питање. Посебно смо изиритирани зато што су главни заговарачи укидања правила они клубови који имају директну корист од тренутног стања. Нема ако, нема али - 50+1 мора да опстане!”, гласило је саопштење Санкт Паулија. 

Генерални директор овог клуба Андреас Ретиг потом је објаснио шта у пракси то значи.

“Правило 50+1 спречава да неконтролисани токови новца уђу у фудбалску игру. Наводно повећање конкурентности (Бајернова теза) које се наводи као циљ укидања овог правила није достижно за клубове који већ послују у складу са економском рационалношћу. Олигарси, тајкуни, арапске земље и кинеске компаније не поштују економске разлоге. То је такмичење у којем не можете да победите. Правило 50+1 је спортска и политичка чињеница коју немачки клубови желе, и то не само у складу са законом. Оно омогућава учешће навијача у руковођењу клубом и емоционално повезивање између навијача. И тако мора да остане”, поручио је Ретиг.

Подсетимо, од овог правила изузети су само фабрички клубови Волфзбург и Леверкузен, као Хофенхајм, чији је власник Дитмар Хоп дочекао да после огромних улагања (100.000.000 уложио само у нови стадион) добије одређена већа права у управљању клубом.

Већина немачких медија готово да је прославила овакву одлуку руководства ДФЛ-а. Доминирају наслови као што је "Победа фудбала" и констатације у текстовима да је разум победио, те да су немачки навијачи хероји јер су спречили отуђивање клубова од њих самих. Каже се још и да ће "немачка остати једна од последњих земаља у модерном свету која је успела да сачува навијачку културу и заштити навијаче као важне, неизоставне чиниоце у игри званој фудбал".

Свака част, Немци. Колико год било тешко овако нешто изрећи...

Извор: моззартспорт

Фото: Ацтион Имагес

Коментари / 0

Оставите коментар