Поплављене куће, евакуација у току
Принуђени смо да дјецу из Гашнице у школу у Врбашку превозимо трактором, јер је све око нас поплављено, а школа ради па ђаци морају некако на наставу, каже Александар Бјеловук, мјештанин села Гашница, које је једно од најугроженијих мјеста у поплавама које су задесиле општину Градишка.
Република Српска 21.03.2018 | 21:03
Како је рекао, угрожено је све, почевши од кућа, земљишта, њива до усјева.
"Мјештани се сами организују и помажу једни другима, а као помоћ смо добили неколико флаша воде и неколико врећа пијеска. Према Градишци не можемо ни прећи", тврди Бјеловук.
Гашница је, како каже, пуна старијих лица којима је неопходна помоћ.

Драгана Стевић, секретар Општинске организације Црвеног крста, рекла је Срни да свакодневно становништву Гашнице довозе воду за пиће и храну, као и остале потрепштине.
Рајна Солдат, предсједник Актива директора основних школа подручја општине Градишка, истакла је да подручна ОШ "Младен Стојановић" у Врбашкој ради због дјеце која су у прилици да иду на наставу.
"Дјеца која долазе из поплављених подручја не морају доћи у школу и нико не смије казнити дијете које је из поплављеног подручја што није дошло на наставу", рекла је Солдатова.
Миладин Бранковић, директор подручне ОШ "Младен Стојановић" у Врбашкој, казао је да већина ученика који иду у ту школу није из поплављених подручја, те да због тога школа ради и није проглашено ванредно стање.
"Већи дио Врбашке је у брду и мањи дио ученика је у поплављеним подручјима", појаснио је Бранковић.

Зоран Аџић, начелник општине Градишка, рекао је да ванредно стање у Градишци није проглашено јер за то, како тврди, нема потребе.
"Ванредно стање се проглашава када дође до пуцања насипа и када се види да ће вода излити или има угрожених људских живота. Ситуација на подручју Градишке је у потпуности под контролом и нема потребе да се шири паника", истакао је Аџић.
Он је додао да се дешава да поједине општине увече прогласе ванредно стање, а ујутро га прекину, те да не види сврху тога.
Далибор Шврака, предсједник МЗ Бистрица, каже да је у овој МЗ заплављено 11 домаћинстава, од којих су три куће поплављене, а једна породица евакуисана.
Илија Грбић, предсједник МЗ Врбашка, рекао је да је у овом селу поплављено седам домаћинстава. Он је навео да је једна породица евакуисана и да су мјештани сложно помогли угроженима да склоне намјештај и евакуишу стоку.
Домаћинство Милана Лајића из Врбашке је пети дан под водом. Он каже да ниво воде у кући износи око 30 центиметара и да је 2014. године био у сличној ситуацији.
Слободан Кнежевић, шеф Одсјека цивилне заштите Градишка, каже да је водостај Саве у Градишци у порасту те да прелази све раније мјерне вриједности, а износи 883 цм.
"Најугроженије су небрањене зоне у Врбашкој, Бистрици и Гашници, гдје је извршена евакуација два старија лица, а поплављено је тридесетак домаћинстава" истакао је Кнежевић за "Независне".

Навео је да су два чамца цивилне заштите на тим подручјима, те да је саобраћај према Козарској Дубици затворен.
И док је у Српцу и Градишци на снази ванредна одбрана од поплава, на низводном дијелу ријеке Саве од Брода, Шамца и Бијељине на снази је редовна одбрана од поплава.
Како је наведено, кота ванредне одбране од поплава је у Градишци премашена за 153 центиметра, у Српцу за 53 центиметра, а специјализоване јединице Цивилне заштите с пумпама великог капацитета, ангажоване су у Српцу и Градишци.
На подручју горњег тока ријеке Саве у РС прошла је, како су рекли у "Водама Српске", велика опасност од поплава.
Ниво Саве код Брчког порастао је у посљедња 24 часа двадесетак центиметара, а заплављено је шест кућа и неколико дворишта.
Усљед обилнијих кишних падавина претходних дана, у Херцеговачко-неретванском кантону дошло је до пораста водостаја ријека јадранског слива.
Иако водостај Сане опада, на подручју Приједора активна су четири клизишта, а у Костајници шест клизишта.
Због обилних падавина у Требињу и даље је поплављен локали пут Струјићи - Орашје у Поповом пољу, па мјештани Орашја користе алтернативне правце.
(Независне новине)
Коментари / 18
Оставите коментарРадник
21.03.2018 20:05Просто је невјероватно да се из прошлости не извлаче никакве поуке. Ал добро обратите се баји, има на хацијенди код њега мјеста.
ОДГОВОРИТЕYу
21.03.2018 20:46Па из прослости уопсте неизвлаците никакве поуке, мозда је то грпни деменс...
ре
21.03.2018 21:31То је небрањено подручје без насипа јер је цеста ту насип а ти људи имају куће до саве и сваке године им плаве њиве,а поука што ће им куће ту.
Замало први
21.03.2018 21:35Зовите Крћмара, Бојића и Дуњића.
Насип
22.03.2018 00:59Какав Самардзија такав СДС, какав Донциц такав ПДП. Срамота!
Зитељ!!!
22.03.2018 05:13Да је којим слуцајем друга опција на власти, ови црвени би вец протествовало да се уведе ванредно стање!!! Ова данасња опозиција у Градисци исто да и не постоји, једини Донциц сто смије и нема пардона ни према коме , а ово остало сљам зиви!!! Сијетите се само на Сењаку кад су подземне воде усле у подруме, одма су протести били пред Опстином, на целу са Микицком, а данас куце под водом а нацелник казе нису људски зивоти!!! Бозе мој драги који лицемјери и кретени!!!
Градишка
23.03.2018 17:29Човјек каже: а додатни страх нам ствара сјећање на поплаве из 2014. године. Је ли то она година, Дончићу, кад си ти и твоји били на власти ? Ха хаааааааааа
усе насе и подасе
21.03.2018 20:42Најбоље би било да позовемо великог бају
ОДГОВОРИТЕборо
21.03.2018 22:00Што , да направи још један фонд .
Велики додини
21.03.2018 20:44Хуманитарна помоц стизе из Ниса, србска цаст.
ОДГОВОРИТЕнеко
21.03.2018 21:01Док год се глупи срби свадјају због глупости нема нам спаса. Дебили бајкери, дебили ескери, највеци дебили српска цаст су у етару а поплаве, глад, бијела куга, абнормално сиромаство су теме о којима нико не говори. Свадја измедју фасиста (снсди сдс) је храна гладном народу. Изумиремо ко народ, патимо се у највецим мумака. Е мој народе.
ОДГОВОРИТЕНеко
21.03.2018 22:12Нас менталитет , хебе нам се за поплавама јадни 6 коментара. Вазно но је да су нам Досли Русси, Французи , Турци итд, то је табу тема. А то сто је обицан цовјек изгубио и оно мало сто има равно нам је до мора Залосно , Јадни јлуди који морају да се боре са поплавама ослонути на сами себа. Залосно.
Наук
21.03.2018 23:25Гледај гдје је ријека, одмах плац купуј и кућу прави што ближе ријеци, па послије лелечи на сваку кап кише!
ОДГОВОРИТЕРе
21.03.2018 23:45А јос и без дозволе градња куца или дозвола преко странацки веза.
поплава
22.03.2018 05:55Да они извлаце закљуцке из прослих поплава и да раде несто да недојде до поплава стаби они крали из народне сиротиње и какоби кукали и добивали од народне заједнице помоц за поплављене негоје боље за њија да ниста не дирају овако кадасе даси народ саље хуманитарну помоц они краду за себе и своје послуснике.
ОДГОВОРИТЕдзоо
22.03.2018 06:19Ста нас брига битнај је октомбар.А ви гласове дајте.Србовање наставитр,док Вуциц предаје Косово.После долази наплата за све сто је нас драги председник урадио и пљуво по свету.
ОДГОВОРИТЕНажалост
22.03.2018 06:44Нема спаса. Ни на видику. Ако нас поплаве не потопе и подаве, поскапаћемо од суше и жеге. Таки је то народ, така је то водопривреда, затрављени и зачепљени канали, таки су насипи и рупе у насипу, таки шљунак. Пљачка невиђена у водопривредној дјелатности. Подсјећају на робне резерве. Није добро, нити ће бити. Нису изгледи.
ОДГОВОРИТЕГрадишка
23.03.2018 17:26У вријеме покојног Тите та подручја проглашена небрањеним. Али не можеш људе истјерати, хоће да живе ту и тачка.
ОДГОВОРИТЕ