Ванредно у Српцу због поплава
Водостај Саве код Српца у 12 часова износио је 998 центиметара - 58 центиметара изнад коте ванредне одбране од поплава. Недостаје само 26 центиметара да достигне рекордни ниво из 1974. године када је износио 1024 центиметра. Тада је у овој општини вода ушла у 520 кућа, а у 290 дубина воде је била више од једног метра.
Република Српска 21.03.2018 | 14:07
Пратећи и преживљавајући драматичну и грчевиту борбу становништва у поплављеним подручјима, пензионер Милош Милинчић из Бајинаца, присјетио се поруке још из античке Грчке, која гласи: „пун је сила свијет, ал’ ништа од човјека јаче није“.

И заиста на поплављеном подручју , на коме је и даље драматично, биљеже се бројни примјери ослањања људи једни на друге у борби против водене стихије. И у томе успјевају, без обзира на пружену друштвену помоћ, која није занемарљива. И не први пут. Из сваке невоље излазе још јачи и нормално настављају живот.
У угроженим домаћинствима највећа активност проводи се на склањању материјалних добара и стоке на безбједна мјеста, што је посебно евидентно на небрањеним подручјима у насељима Гај и Бајинци, па низводно до за сада најугроженије мјесне заједнице Кобаш.
„Вода је продрла у шталу, па смо били принудјени да уз помоћ пријатеља, у другом објекту подигнемо под за 50 центиметара и смјестимо дио стоке. Дио смо чамцима извезли на заштићено подручје“, каже Драгиша Требовац из Гаја.
„Данас сам прикрио сузе задовољства, када ми је Ненад Барашин из Српца набујалом Савом довезао чамац и ставио на располагање да лакше спашавам имовину“, каже Атиф Вехабовић . Пружена је и помоћ заплављеној Несиби Фатић из истог села којој је требала медицинска помоћ. Мјештани су се, углавном, самоорганизовали у евакуацији сточног фонда и спашавањем сточне хране и кућних ствари. На овом послу јуче су били ангажовани и припадници Јединице за спашавање на води и под водом Републичке управе Цивилне заштите.
Хуман гест данас је начинио и власник фирме „Мане комерц“ Манојло Татић из Српца, који је свим угроженим домаћинствима сонирао веће количине готове хране. На терену су и екипе Цивилне заштите Србац, ватрогасци, Полиција, комуналци и Црвени крст.
За сада је вода ушла у десетак кућа, петнаест је заплављено, а више од тридесет је у непосредној опасност од поплаве. Процјењује се да се под водом у непрањеном појасу налати преко двије хиљаде хектара обрадивих и других површина, а има и већи број парфцела на којима су засијане озиме културе.
(БН/С.К.)
Коментари / 11
Оставите коментарГрадиска
21.03.2018 13:192014 су примљене донације у виду агрегата и цамаца тако да се не сикирамо, цекамо само да неко донесе.
ОДГОВОРИТЕМико
21.03.2018 15:27Јуцер је Зеки обисла опстину и донијела ломоц из робних резерви РС.
Ре Мико
21.03.2018 16:32И сва склоништа су спремна...функционална и пуна хране, гардеробе, лијекова...ма свега има шта затреба.
007
21.03.2018 15:33Надат се да се неће поновити 2014.
ОДГОВОРИТЕДон
21.03.2018 16:31Једног дана ће се поновити, питање је само кад.
Врбас-Сава
21.03.2018 16:35@007: Вјерујем и ја да неће. Сава данас цијели дан опада од Јасеновца што је добар знак. Код Српца још увије помало расте и очекује се да ће током ноћи доћи до стагнације а онда и опадања. Мислим да је ова поплава последња опомена за надлежне, јер је инфраструктура лоша, а надлежне службе доста неорганизоване и дезорјентисане. Срећа конкретно за општину Србац је што је овог пута Врбас био рецимо мали, јер да је "побијеснио" како зна било би несагледивих последица. Из искуства знам да је свака следећа поплава већа и обилнија, овог пута Сава је рушила рекорде од када постоје мјерења. Резултат је то и климатских промјена и наше немарности по питању чишћења канала, бацања отпада у канале као и укупне бриге о објектима за заштиту, насипима и осталом. Тако да је за очекивати и чешће поплаве и веће количине воде. О овим стварима треба размишљати и одмах дјеловати, а не чекати неку следећу воду а да се ништа не уради. Та следећа воде за неке би можда могла бити и последња, јер пуцање одбрамбеног насипа под оволиком количином воде би неминовно довело до енормних разарања, огромних материјалних штета, а најгоре од свега што би велики број људи био и животно угрожен. Значи, изгурати ово поплаву како се зна и умије, сјести и направити добру анализу и одмах кренути на посао. Реконструкција критичних тачака, опремање и организовање надлежних служби, чишћење и уређење како водотока тако и одводних канала. И на крају, жестоке казне за загађиваче и људе који бацају отпад. Тренутно се може скупити најмање 10 камиона пластичних флаша које плутају водом. И то није Сава донијела како се зна и то десити, ово је отпад којег смо "ми бацили", а вода га је само подигла и носи га по нашим ораницама и двориштима.
Дон
21.03.2018 16:35Нађимо и два Бошњака у невољи, којима помажу комшије Срби (ко би други), па да читаоци имају осјећај како поново влада братство и јединство између Срба и Бошњака
ОДГОВОРИТЕДОXА
21.03.2018 16:36За то нам под хитно треба Руски центар да мозе помоци у оваквим ситуацијама видите ови са са Запада ниста не помазу...
ОДГОВОРИТЕПосавац
21.03.2018 17:19Запад је 2014 дао Босни,Србији и Хрватској милионе Еура за помоц и санацију одбрамбених насипа.А знамо гдје су паре нестале.
Дире Страитс
21.03.2018 17:47Само је Новак Ђоковић донирао комплетну награду за освојени турнир у Риму који се играо у вријеме поплава, мај 2014.године , нешто мало преко милион долара.
Јели
21.03.2018 19:12Зар јуце није био господин бијеле цизмице и зар није успио ријесити проблем са поплавама , или је морао ици за Сарајево ради поправке плафона или.....?
ОДГОВОРИТЕ