Опомена за све - Грчкој пријети фудбалски армагедон!

Пред грчким фудбалом су судбоносни дани, ФИФА разматра могућност суспензије ФС Грчке из свих међународних токова због константног насиља на стадионима.

Фудбал 21.03.2018 | 23:45
Опомена за све - Грчкој пријети фудбалски армагедон!
У свега десетак дана насиље је ескалирало у грчкој Суперлиги и то у кључним мечевима домаће Суперлиге, оба пута у Солуну у дуелима домаћег ПАОК са конкурентима у борби за титулу, атинским тимовима Олимпијакосом и АЕК-ом.

Први меч са црвено-белима из Пиреја није ни почео јер су гости одбили да изађу на терен након што су навијачи ПАОК погодили у главу тренера Олимпијакоса Оскара Гарсију.

ФС Грчке је утакмицу регистровао службеним резултатом 3:0 у корист Олимпијакоса и одузео ПАОК-у додатна три бода која су гурунла АЕК у први план у борби за титулу.

Међутим, на запрепашћење атинских клубова ФСГ је прихватио жалбу ПАОК и мање од 20 часова пре новог дербија и судара солунских црно-белих са АЕК, буквално усред ноћи уочи меча, вратили су клубу са Тумбе три бода, па је разика између два тима уместо пет била само два бода.

Утакмица је почела без проблема, трајала тако 90 минута, а онда је настао потпуни хаос. ПАОК је повео у надокнади времена, главни судија је признао гол, па га поништио, па га наводно опет признао након консултације са помоћним.

Међутим, већ је подигао буру, власник клуба Иван Савидис је утрчао на терен са својим обезбеђењем, све са пиштољем задентим за појасом и претио му да се неће извући.

Фудбалери АЕК су напустили терен, а потом одбили да се врате и заврше меч. Сада се чека нова одлука Дисциплинске комисије ФС Грчке, док је у међувремену Влада суспендовала национални шампионат.

Док клубови чекају одлуку о регистровању утакмице и евентуалним казнама, сви заједно стрепе од одлуке ФИФА коју је делегат задужен за грчки фудбал Херберт Хубел обавестио о инцидентима у Суперлиги, а потом и грчку фудбалску јавност да "Грекзит" није немогућ сценарио и да се грчки фудбал налази на ивици амбиса.

Грчке страхове је додатно повећао портпарол ФИФА који је истакао да услед константне борбе са феноменом насиља на и ван терена Грчка "флертује" са потпуном изолацијом.

Уколико се то догоди, грчки фудбал би се вратио неколико година уназад, многи клубови би се суочили са гашењем, они који би преживели период изопштења би пали на маргину, а жестоко би била погођена и репрезентација. Како је један локални новинар рекао, Грчка би се вратила у "камено дома" у фудбалском смислу.

Фудбалске консеквенце

1. Ниједна национална селекција, било ког узраста и пола, неће моћи да учествује у међународним такмичењима. То зачи да сениорска репрезентација неће наступити у квалификацијама за Европско првенство 2020, нити у Лиги нација.

2. Ниједан клуб неће имати право наступа у Лиги шампиона или Лиги Европе, без обзира да ли ће првенство да се настави и екипе на основу досадашњег система изборе своје место у једном од такмичења.

То ће жестоко погодити клубове јер без наступа у Европи ће остати без значајног финансијског капитала, а најбољи играчи ће тражити да пређу у друге клубове како не би наступали у Европи.

3. Неће бити дозвољене званичне пријатељске утакмице, у или ван државе, што ће значити потпуну фудбалску изолацију Грчке. То ће директно утицати на припреме репрезентације, њену иуграност и развој националног тима, а без квалитетних тестова биће значајно мање конкурентна у званичним утакмицама једном кад ФИФА опет дозволи Грчкој да наступа на међународној сцени.

4. Биће забрањени трансфери домаћих и страних фудбалера у и из Грчке, с обзиром да ФС Грчке неће имати међународно признање као фудбалски савез. Сваки страни фудбалер са активним уговором у Грчкој имаће право да се жали ФИФА и добије раскид сарадње.

Економске консеквенце

Све претходно наведено ће ће затворити доток новца преко спонзорских и других финансијских уговора, па ће једина награда у домаћем шампионату бити трофеј. С тога ће се клубови суочити са великим финансијским проблемима, јер ће изгубити новац од ТВ права и наступа у европским такмичењима, који им је помагао да функционишу.

Примера ради, на основу саопштења УЕФА од прошлог октобра, грчки клубови који су наступили у групној фази Лиге Европе прошле сезоне (Олимпијакос, Панатинаикос, ПАОК), зарадили су око 20.000.000 евра.

Тачније, Олимпијакос је од овог европског такмичења приходовао 7,6 милиона евра, ПАОК 6,6, а ПАО 4,3 милиона. У међувремену, АЕК и ПАС Јанина су добили од 1-1,5 милиона захваљујући учешћу у квалификацијама. То је новац који су клубови зарадили само на основу наступа.

На основу примера из претходних сезона, грчки шампион је у случају пласмана у групну фазу Лиге шампиона могао да заради око 30 милиона евра од утакмица, продатих карата, спонзора. У случају да се и други тим квалификује у групну фазу елитног такмичења, клубови би могли да зараде више од 40 милиона евра.

С друге стране, клуб који се пласира у групну фазу Лиге Европе, као што је то учинио АЕК ове сезоне, једини представник Грчке у ЛЕ, зарадиће око 10 милиона евра. У случају да се још неки клуб квалификује у групну фазу, приходи грчког фудбала додатно расту. Само за наступ у квалификацијама клубови могу да зараде 300-500 хиљада евра по утакмици.

Што се тиче прихода Фудбалског савеза, Грчка добија годишње 5 милиона евра од УЕФА и ФИФА, док је укупан промет између 20-22 милиона на основу европских прихода, спонзора, али и кажњавања клубова. Укупно гледано, годишњи приход је око 10 милиона евра.

Осим такмичења и финансија, грчки фудбал ће се у случају изолације сучити и са административним проблемима.

Пре свега:
* Немогућност учешћа, подношења предлога и гласања на конгресима УЕФА и ФИФА
* Неће имати право предлагања кандидата за председника УЕФА и ФИФА, као и чланова комитета европске и светске федерације
* Неће имати право наступа у развојним пограмима ФИФА

Извор: Б92

Коментари / 0

Оставите коментар