Литургија услов за бољу оцјену

Родитељи ученика неких основних бањалучких школа пожалили су се ових дана путем друштвених мрежа да вјероучитељи који предају вјеронауку ученицима дијеле плусеве и минусе у зависности од тога да ли долазе у цркву на литургију, те да им од тога зависи и коначна оцјена из овог предмета.

Република Српска 16.03.2018 | 08:32
Литургија услов за бољу оцјену
"Заиста мислим да је ван сваке памети да дјеци оцјена зависи од доласка на литургију и да су родитељи обавезни да сваке недјеље дјецу возе у цркву. Ако они мисле да је то дјеци мотивација - онда се варају, јер тако само постижу контраефекат", пожалила се једна незадовољна мајка.

И док су неки родитељи били изненађени оваквим методама оцјењивања, други су тврдили да то није ништа ново, те да вјероучитељи одавно оцјењују на овакав начин.

"Сматрам да је апсурдно да се дјеци поред свих обавеза намеће и одлазак на литургију", стоји у једном од коментара незадовољних родитеља, али нису жељели именом и презименом да излазе у јавност како њихова дјеца не би имала додатне проблеме.

Славољуб Лукић, теолог и просвјетни савјетник за вјеронауку у Педагошком заводу РС, казао је да сви вјероучитељи у основној школи морају оцјењивати у складу са правилником о праћењу, вредновању и оцјењивању ученика.

"Богослужење не може да утиче на оцјену. Не може неко да казни ученика зато што он не долази у цркву на богослужење и то је апсолутно јасно", нагласио је Лукић.

Према његовим ријечима, постоје исходи учења, као и програм који је прописан и којег сви морају да се држе.

"Вредновање је широк појам и вјероучитељ може нпр. да награди некога за његово пристојно понашање, али не може нити једног ученика да казни за недолажење на црквену литургију", рекао је Лукић за "Независне".

Апеловао је на родитеље да уколико се њиховом дјетету деси овакав случај да се обрате Републичком педагошком заводу РС и њему, као просвјетном савјетнику за вјеронауку, како би овакве и сличне ситуације биле ријешене.

Мирослав Попржен, предсједник Актива директора основних школа бањалучке регије, рекао је да вјероучитељ нема право да дијели плусеве и минусе за долазак на литургију.

"Вјеронаука је предмет као и сви остали, а постоји правилник о оцјењивању којег сви морају да се држе", рекао је Попржен.

Дарија Мићић, директорица Основне школе "Бранко Радичевић" у Бањалуци, рекла је да одлазак на литургију не може ученицима утицати на оцјену.

"Сматрам да нема ништа лоше у томе да вјероучитељ позове ученике да дођу на литургију, али да им то не може утицати на оцјену", истакла је Мићићева.

Душан Мишљеновић, директор Основне школе "Георги Стојков Раковски" у Бањалуци, рекао је да није упознат с оваквим случајевима, те да их у школи у којој је он директор сигурно нема.

"Вјероучитељ нити може нити смије да на овакав начин оцјењује ученике. Одлазак на литургију не може улазити у оцјену ученицима", рекао је Мишљеновић.

(Независне новине)

Коментари / 19

Оставите коментар
Name

ЖИКА Ж

16.03.2018 08:19

ОДЛАЗАК У ЦРКВУ ЈЕ ПОД ЛУПОМ, АЛИ ОДЛАЗАК У МУЗЕЈ, ПОЗОРИШТЕ, БИБЛИОТЕКУ, КИНОТЕКУ, или било куда на излет (италија, шпанија, грчка, пољска) се мора и може и то уз велике паре да би разредници и поједини професори видјели пута без марке.

ОДГОВОРИТЕ
Name

мама

16.03.2018 11:29

Ове маме би радије водиле дјецу по Меркатору да сједе по кафицима да буду видјене тамо да се пуце показу гардеробу да буду фенси,болеснице.

Name

Небојша

16.03.2018 17:59

Ко жели у цркву,ко му брани. Ко не жели у цркву има пуно право на то. Вјера је ствар слободне воље појединца и нема везе са друштвеном заједницом.

Name

Багер

17.03.2018 15:06

Не разумем,ја сам у склопу предмета природе и друства одлазио у суму,било је обавезно и нико ме није питао хоцу ли или нецу а ста је спорно у оквиру веронауке ици у цркву,неце ли ваљда у дзамију ици

Name

Секуларна држава

16.03.2018 08:23

Одакле у секуларној држави вјеронаука у оквиру основног образовања? Цркве и остале вјерске заједнице требају да организују часове вјере, независно од државног школства.

ОДГОВОРИТЕ
Name

М. Н.

16.03.2018 13:30

Мој сестриц је у Свајцарској уцио вјеронауку. Ста фали Свајцарској.

Name

Срб

16.03.2018 08:55

Боље да се уче да буду старлете, глумци, пјевачи...црква ће их покварити, могла би од кога направити честита и поштена човјека... На крају кад забасају у алкохолизам, наркоманију, разне секте, душевне поремећаје...онда трчи у цркву...али онда у већини случајева буде касно...али на крају крајева и Господ наш Исус Xристос је рекао ко хоће да иде за мном, није рекао да се мора ићи за њим...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Xx

16.03.2018 09:11

Слазем се требају дјеца иц у цркву а та мајка сто се буни мрско јој устат недјељом рано па да води своје дијете госпођа оце спава до подне

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

16.03.2018 10:57

Можеш да се слажеш и водиш своју дјецу, а и њих до 18 година. Остале пусти да раде по свом увјерењу. А о оним "назови вјерницима" који су најгласнији и другима дијеле лекције, а далеко су од оног што религија проповједа (не кради, не убијај, помози, одреци се, буди скроман) не треба трошити вријеме и ријечи.

Name

Петyр Баелисх

16.03.2018 09:29

То је тако било увијек, свуда и прије 20 година.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мило

16.03.2018 13:25

Свака цаст вјероуцитељу то је прави потез

ОДГОВОРИТЕ
Name

куку нама са нама

16.03.2018 13:37

Па зар се ми не дигисмо на орузје 92,бас зато сто нам је тамо неко бранио да исповједамо вјеру православну...и гле сад цуда..сад нама мрско ици у богомољу,осим да будемо видјени..Е ЗАТО ЈЕ НАСЕ КУКАВНО СРПСТВО ОДАВНО УГАСЕНО И МЕНИ НИКАД ВИСЕ НЕБИ ПАЛО НА ПАМЕТ ДА ГИНЕМ ЗА ЊЕГА..ЈА САМ У ДУСИ ОНО СТО САМ,А ВАС ЕТО ТАМО У СРБББСКОЈ ДРЖАВИ,ПА СРБУЈТЕ...ЈА ИДЕМ ЗА ОНИМ КО БУДЕ НУДИО ПРОСПЕРИТЕТ

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мило

16.03.2018 15:43

Брате зар даде вјеру за вецеру и ја сам 4 годинр ратово али зато да идем у цркву и није ми зао.

Name

куку нама са нама

16.03.2018 19:43

Мој Мило,моје мило...ништа ја нисам дао,погрешно си протумачио..ја сам пушку остављао пред вратим па у спаљену цркву улазио да се помолим,још тада,а камоли сад.БРАТЕ МОЈ БОЛИ ТО ШТО ЗА БИТНЕ ДАНЕ,ЦРКВЕНЕ НАРАВНО,НЕМОЖЕШ ПРИЋИ ОД ОПШТИНСКЕ АДМИНИСТРАЦИЈЕ У ЦРКВУ,ДОК У ОСТАЛЕ ЛИТУРГИЈСКЕ ДАНЕ НЕМА НИКОГА ОД ЊИХ,А БОГМЕ НИ ОД СРБА..ОД 10-ак ХИЉАДА ЉУДИ У ОПШТИНИ,У ЦРКВУ ИХ РЕДОВНО ДОЛАЗИ 50-ак СТАЛНИХ ВЈЕРНИКА...И ЈЕЛИ ТО ТО,НИЈЕ...А ЗА СЛАВУ СЕ НЕЗНА КУД ЋЕ СЕ ОД БИЈЕСА...ЈА МОЈ МИЛО МОГУ СЕ БОГУ МОЛИТИ И ХРИСТА ПОМИЊАТИ У ДУШИ И У СРЕД ТЕХЕРАНА; ДА МИ НИКО НИШТА НЕМОЖЕ..НАРАВНО УКОЛИКО БИ У ТЕХЕРАНУ ИМАО НОРМАЛАН РАДНИ ДАН И ЖИВОТ ДОСТОЈАН ЧОВЈЕКА;А НЕ ДА СЕ СВЕ ВРТИ ОКО ПОЗИЦИЈЕ И ОПОЗИЦИЈЕ И ЊИХОВЕ БОРБЕ КО ЋЕ БИТИ НА ЧЕЛУ,КАКО БИ ШТО ВИШЕ ОГЛОДАО И ОВО МАЛО ШТО ЈЕ ОСТАЛО ОД ОВЕ НЕСРЕТНЕ РС.

Name

Небојша

16.03.2018 17:54

Религија ниста добро не доноси друштву. То се доказује стално. Ево сад смо сви религиозни и шта нам је ту предност?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Има тога..

16.03.2018 18:16

Јес јес..., и дрога се транспортује..

Name

Атеиста

16.03.2018 18:19

Религију и вјеронаук сјавити у цркве/џамије. И да тамо остану. Дефинитивно и заувијек, на вијек вијекова. Коме треба наћи ће.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Инсајдер

16.03.2018 18:23

Није до вјероучитеља. Није ни до свештенства. До владика је. Они су ти који траже, хоће да су цркве пуне и препуне, ризнице да пресипају. Па инсистирају, притишћу и пријете, условљавају, милости немају.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Сваста

17.03.2018 07:30

Господе Бозе,помози и оваквим родитељима.

ОДГОВОРИТЕ