Мозак после 13. године не производи неуроне за памћење?

Најновије истраживање Универзитета Калифорнија у Сан Франциску показује да део људског мозга, који је важан за памћење и учење, престаје да производи нове ћелије око 13. године.

Здравље 13.03.2018 | 08:58
Мозак после 13. године не производи неуроне за памћење?
Откриће, које је објављено у часопису Нејчер, вероватно ће додатно заоштрити расправу о могућности лечења људског мозга путем такозване неурогенезе или стварања нових ћелија мозга односно неурона.

Раније се веровало да хипокампус код људи ствара неуроне и у одраслом добу, преноси Си-Ен-Ен.

 „Установили смо да је појава неурогенезе у хипокампусу код одраслих људи, изузетно редак феномен“, рекао је Артуро Алварез-Бајла, професор неурохирургије на Универзитету Калифорнија и један од аутора студије.

Према његовим речима, научници су на узорцима пронашли одређени број неурона за које су утврдили да су настали у узрасту до годину дана, као и оне настале између седме и 13. године. Међутим не и оне који су настали током одраслог доба

„Резултати истраживања указују на то да је хипокампус код човека у великој мери већ изграђен током развоја мозга фетуса“, истакао је Алварез-Бајла и додао да неки верују да процес неурогенезе може да подмлади мозак, али да за то још нема доказа.

РТС
фото:интернет

Коментари / 0

Оставите коментар