Прича - Шта ли ће бити: Русијо, мајко или куку мајко?!
Шта да очекујемо од Мундијала у Русији? Шта да очекујемо од “орлова”, али и од самог шампионата и његовог организатора?
Фудбал 08.03.2018 | 00:00
Оно што нико не жели јесте да се понове турнири из 2006. и 2010. године, иако смо на оба отишли на начин који се само пожелети може.
Србија (и Црна Гора) се у Немачку пласирала испред Шпаније, без пораза у 10 квалификационих утакмица и са само једним примљеним голом. А, вратила се оптерећена скандалима, ужасним резултатима, са три пораза и последњим местом од 32 екипе које су учествовале на Мундијалу. О том Светском првенству ни дан данас нико од учесника не жели отворено да говори, као да су тада у бази у Билербеку активирали “омерту”. Оно што јесте сигурно, све што је једна екипа могла да уради лоше на једном такмичењу, урадила је тада репрезентација државе која је мало пре тога престала да постоји.
Кумовске везе, уцене, саботаже, претње, поделе плена, враћање дугова, сујете, злобе… Свега је било у Немачкој 2006. године. Тако да је 32. место пласман који је могао и да се очекује.
Да се не понове шпијуни, поделе и "тесне" копачке
Србија је и у Јужну Африку отишла на сјајан начин. Навијачи су поново веровали у своју репрезентацију, Румунија је до ногу потучена у последњем мечу (5:0), а онда су уследиле уцене, поделе, сукоби и на крају опет дебакл. Није било баш 32, али јесте 23. место. А, након победе над Немцима (1:0), прве после 37 година, видели смо “отворен пут све до полуфинала”.
Али, да не буде да само српске играче на мундијалима спопадне “балкански синдром” од којег “комшији хоће да цркне крава”. Разних инфантилности било је и у време велике Југославије, па је Ивица Осим, селектор из 1990. са Светског првенства у Италији, оптужио репрезентативца Мирсада Баљића да га је шпијунирао и снимао разговоре диктафоном у корист новинара, а ове опет није волео јер је тврдио “да могу да посвађају и две Титове слике на зиду”… Онда је од њих као “поклон” добио текст у којем је оптужен да је током Мундијала за једно вече попио 12 флаша вискија.
Шта тек рећи за Светско првенство 1982… Играче су “жуљале” нове копачке, “жуљао” их је и селектор Миљан Миљанић, свлачионица је била као бојно поље, онда се празних пушака излазило на терен. Сукоби због лоших припрема, састава тима за СП, картања, довели су до тога да “један од фаворита” на Мундијалу заврши као тотални губитник. А, Југославија је у Шпанију отишла испред Италије, која је касније постала светски првак…
Да враћање кроз историју закључимо 1974, свађама због новца, неисплаћених премија, девизних клаузула и претње штрајковима…
То су ствари које не желимо да се понове у Русији 2018. године.
Нећемо о тактици...
Оно што нико не жели да се понови јесу и резултати, јер на последња три Шампионата Србија има само три победе, уз шест пораза и један реми. А, споменутих шест пораза је у последњих седам утакмица.
Србији, дакле, не треба чудо, те да победи Бразил, као што је то учинила против Немаца 2010. године, већ да у Русији буде конкурентна Швајцарској и Костарики и покуша да се пласира у други круг.
А, како ће екипа у јуну изгледати на терену зависи од много ствари: да ли је било добро мењати селектора који нас је одвео у Русију, како ће се снаћи нови селектор Младен Крстајић, које играче ће повести на Мундијал, да ли су најбољи и најспремнији, да ли су Мароко и Нигерија прави ривали за проверу форме или тактике, с обзиром на чињеницу да смо у групи са селекцијама из јужне и средње Америке, односно Европе. А, пре тога смо, додуше и пре сазнавања имена ривала у Русији, одмерили снаге са Кином и Јужном Корејом.
Наравно да није од пресудног значаја, али три месеца пре почетка такмичења није познато како изгледа опрема у којој ће играти “орлови” у Русији, што оставља утисак да се неке ствари поново раде у последњи час.
О тактици и игри Србије овог пута нећемо. Јер што би рекао селектор Младен Крстајића: “Тактику можете да научите из књига, али ако нема здраве атмосфере у тиму онда не може да се направи успех”.
Стадиони за Србију најспорнији
Шта можемо да очекујемо од самог Светског првенства и Русије као домаћина?
Русија је као организатор константно била на удару бочних ветрова. Од првог дана оптуживана је да је била у дослуху са ФИФА и да је имала предност када се бирао домаћин Шампионата 2018. године.
Домаћин је у свом промотивном споту представио 16 стадиона, а имао је изграђен само један, па су се током градње појавили бројни проблеми, од којих су највећи били финансијски. Занимљиво је да су два стадиона на којима ће играти Србија изазвали контроверзе. Прво је саопштено да је објекат у Калињинграду (Србија – Швајцарска, 22. јун) најтежи за реконструкцију, уз онај у Волгограду, где је ископана неексплодирана муниција из времена Другог светског рата и опсаде тадашњег Стаљинграда.
Потом је руски министар спорта Виталиј Мутко рекао да су обустављени радови на изградњи стадиона у Самари (Костарика – Србија, 17. јун). Портал “Совјет спорт” је недавно објавио да “Космос арена” у Самари није безбедна, јер су уочени бројни пропусти приликом изградње. Много оваквих напада и оптужби било је и током градње стадиона у Јужној Африци или Бразилу, али је на крају све било спремно и безбедно до почетка турнира.
Путинова борба с тероризмом и хулиганима
Руски председник Владимир Путин обећао је да ће ово Светско првенство бити једно од најбољих, упркос бројним проблемима с којима се Русија суочава.
Терористи су претили да ће Мундијал бити једна од њихових мета, а Русију су притискали и са других страна отужујући је за корупцију, допинг спортиста уз подршку државе, хулиганизам, расизам, нетолеранцију према ЛГБТ популацији, анексију Крима, па чак и за систематско убијање паса у градовима где се граде стадиони и где ће се играти утакмице Светског првенства.
Уље на ватру доливали су филмови попут документарца “Руссиа'с Холиган Армy”, коју је емитовао ББЦ, а у којем један од хулигана тврди “да су нереде на Евру у Француској 2016. године организовале руске власти”, те “да су међу хулиганима били и припадици специјалних јединица”. Не може се, ипак, оспорити да Русија има озбиљан проблем са хулиганима и да ће морати да уложи много напора да би гости, међу којима ће бити много Енглеза, били што безбеднији током трајања Мундијала.
Зато ће сваку утакмицу на првенству обезбеђивати велики број полицајаца, оклопних возила, а уведене су високе новчане казне за учеснике сукоба у близини стадиона. Током Купа конфедерација испробан је нови систем за контролу и праћење хулигана. Навијачи ће имати “Фан ИД”, који ће помоћи полицији у идентификацији, али је питање колико ће то бити корисно када су у питању домаћи навијачи, који се сигурно неће “чекирати” као посетиоци Мундијала.
На утакмицама које су претходних година игране на теренима у Русији било је проблема са расизмом, а неки фудбалери попут Јаје Туреа, позвали су тамнопуте играче да бојкотују СП 2018. Проблем домаћина је у томе што ни званичници не могу да се сложе око дефиниције расизма, па док једни тврде “да је стање алармантно”, други мисле да “имитирање мајмунских крика не треба мешати са расизмом”.
"Бојкот" САД, претње Шпанији
На Првенству у Русији неће играти Сједињене Америчке Државе, први пут после 1986. године, а они који верују у теорије завере доживели су бламажу САД као намерно одустајање. Јер много је ствари требало да се поклопи да они не оду у Русију и све се поклопило. А, прва је била да изгубе од аутсајдера Тринидада и Тобага.
Мундијал у Русији могао је да буде обележен и још једним скандалом, а то је била претња ФИФА да избаци репрезентацију Шпаније због мешања политике у рад фудбаслког савеза. Шанса је, наравно, била на нивоу статистичке грешке, али је постојала и претња је била јавна.
Русија ће, ако ни по чему другом, бити упамћена по револуцији у фудбалу, односно увођењу видео технологије (ВАР). Прегледи ће помоћи судијама код спорних голова, казнених удараца, црвеног картона.
Од Србије као такмичара и Русије као организатора прво што сви очекују јесте да не буду на нивоу скандала, интрига и трачева. Све преко тога је чист ћар.
Група Е
Бразил
Швајцарска
Костарика
СРБИЈА
17. јун (14.00) Костарика – Србија
22. јун (20.00) Србија – Швајцарска
27. јун (20.00) Србија - Бразил
Извор: Б92
Коментари / 0
Оставите коментар