Свједочио: Берић желио да ме убије

Грешком и пуком срећом сам данас жив! Ненад Берић је желио да ме убије јер нисам могао да му вратим 30 000 КМ које сам од њега узео како би ми “средио” ослобађајућу пресуду за сексуално узнемиравање ученица! Ово је испричао Спасо Шакота, бивши професор Технолошке школе у Бањалуци, у Окружном суду у овом граду, гдје је испитан као свједок тужилаштва на суђењу Ненаду Берићу и Александру Савићу.

Република Српска 05.03.2018 | 16:37
Свједочио: Берић желио да ме убије
Берића оптужница терети за подстрекавање на убиство Шакоте и недозвољено посједовање бомби, док се Савић терети за покушај Шакотиног убиства. У оптужници се наводи да је Савић 3. октобра прошле године на точкове Шакотиног Мерцедеса подметнуо четири бомбе М52 које му је дао Берић. Када је професор кренуо у рикверц бомбе су се активирале.

Усљед екплозије рањени су Шакота и пролазник Илија Јокић, а били су угрожени животи још девет особа, међу којима и двоје дјеце, које су се затекле у згради код Ребровачког моста у Бањалуци. Више гелера оштетило је излог на пословном простору “Еко колор”, оштећен је бутин “Донела”, те стан на првом спрату. Експлозија је оштетила и зграду, пословне просторе у којима су “Фирена” и “Еко колор”, као и возила “шкода октавија”, “голф 2” и “рено клио”. Дошло је и до пожара у коме су изгорјели Шакотин “мерцедес”, “рено еспаце”, “мерцедес”, “фолксваген туран”, “мазда 6” и “пежо боксер”.

У свом исказу Шакота је испричао да је наивно вјеровао Берићу у његову веома убједљиву причу. Када је схватио да је све лаж и обмана тражио је своје паре назад, а онда су како тврди кренули да га убију, вјероватно како се за то никада не би сазнало.

У судници је рекао да га је Савић позвао телефоном и тражио састанак, наводећи да зна човјека који може да му помогне с његовим проблемом, односно оптужницом за сексуално узнемиравање ученица. Када су се састали Берић му се представио као човјек који познаје предсједнике Окружног и Основног суда у Бањалуци, шефицу кривичног одјељења Окружног суда, као и многе судије. Практично га је убиједио да му може средити ослобођајућу пресуду и рекао да ће га то коштати 30 000 КМ.

''Пустио ми је снимак његовог разговора са женом, која је причала екавицом, и која је говорила да то може ријешити. Рекао ми је да се ради шефу кривичног одјељења бањалучког Окружног суда и ја сам повјеровао'', прича Шакота.

Појаснио је да је Берићу у више наврата уплатио укупно 30 000 КМ. Ипак и поред тога Окружни суд је његов предмет вратио на ново суђење Основном суду и тада је почео да сумња да га Берић лаже и обмањује. Тражио је паре назад, али га је Берић убиједио да је таква процедура, те да ће све средити са предсједник Основног суда. Више пута су се састајали, а Шакота је са свиме упознао Берићеву мајку и супругу. Тражио је и да му овај да потврду да је узео новац, али му је овај тада из џепа извадио два бунта новчаница и рекао му:

“Ма какве потврде, ја радим много озбиљније ствари од овог твог”. Дјеловао му је увјерљиво па је одлучио да се још стрпи. Прича се развлачила мјесецима и каже да га је Берић један дан позвао сав сретан тврдећи да је све средио са предсједником Основног суда. Када су се састали дао му је још новца и то након што га је Савић увјерио да је Берић био код предсједника суда, тврдећи да је ишао с њим и сједио испред врата од канцеларије.

Међутим, неколико дана након тога Шакота добијао позив за суђење. Рочиште је одгођено због дојаве о бомби и суђење је помјерено за 14 дана. Међутим и сљедеће рочиште је помјерено јер је у суд дојављена бомба. Шакота каже да је посумњао да иза дојава стоји Берић, али то никада није доказано нити су те дојаве до данас расвијетљене.

У међувремену Шакоти је заказано ново суђење, а пет дана прије тога његовог адвоката је позвала “жена која прича екавицом”. Рекла му је да неколико сати прије суђења заједно са Шакотом дође на састанак код предсједника суда. Шакота каже да је тада помислио да ће његов случај ипак бити ријешен, како је и договорио са Берићем. Ујутро када је кренуо на састанак, сјео је у аутомобил, кренуо у рикверц и тада је дошло до експлозије.

''Крећем и чујем да нешто крцну. Видим ивичњак је метар и по од мене и нема шансе да сам га закачио. Поново нешто крцну и тада одјекну експлозија. Шајба се сасу и истрчавам из аута. Поново се чује дум, дум, три или четири експлозије ни сам више не знам. У паници трчим и склањам се у кафић. Видим народ бјежи и тада на нози осјетим да ми тече крв. Одмах ми је било јасно да Берић стоји иза тога. Долазе хитна помоћ и полиција и ја инсистирам да ме воде на суд да видим шта ће бити и да се и сам увјерим да Берић ништа није средио'', каже Шакота који је тај дан осуђен на шест мјесеци затвора.

На питање тужиоца Шакота је негирао да је Берићу платио да му постави бомбе на ауто, што ће очигледно бити стратегија одбране у наставку суђења.

Браниоце оптужених је интересовало како то да је Шакота кренуо у рикверц прије него што је упалио ауто, али је он то негирао. Одбрану је занимало и зашто је Шакота уопште дао толики новац Берићу, те зашто није пријавио полицији цијели случај. Он каже да то није учинио због тајности, тврдећи да није био свјестан да тиме чини теже кривично дјело од оног за које је већ био оптужен.

Полицајац куповао пасош?

Током свједочења Спасо Шакота је испричао да је и његов зет, иначе полицајац Предраг Предић имао проблем са Ненадом Берић.

Наиме, полицајац је Берићу платио 2 500 евра да му среди добијање хрватског пасоша, да би отишао у иностранство да ради.

Међутим, и њега је Берић завлачио, али му је послије много муке и перипетија ипак вратио новац.

Шакота каже да је због тога мислио да ће и њему вратити паре.

Извор: Српска Цафе

Коментари / 7

Оставите коментар
Name

Велике паре

05.03.2018 16:07

Откуд једном професору физицког васпитања 30.000 км.Под условом да нема неку фирму.А кад је вец преварио његовог родјака полицајца и једва му вратио паре морао је знати да таква лабилна лицност не мозе бити познавалац предсједника судова

ОДГОВОРИТЕ
Name

007

05.03.2018 16:09

Па ово нема ни у филмовима.који интересантни ликови

ОДГОВОРИТЕ
Name

Чуј

05.03.2018 16:21

Знаћи све се може "СРЕДИТИ" ако је цифра висока. Донеси новац и не брини. То је правда, то је судство, то је држава. Гдје ми живимо браћо моја мила?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Рашо

05.03.2018 16:41

Па профа и такви све могу средити од посла па надаље ....

Name

Ацо

05.03.2018 16:55

Па добро ста је овдје средјено...апсолутно ниста

Name

Никола незнановиц.

05.03.2018 16:59

То Додик и Лукац и тајкуни све раде и убијају којим смета ко и Вуциц у србији и Косову.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Диф-аперион

05.03.2018 23:16

Сто откуд профу фв 30 миља. Као да је то не знам ста. Па има их и са висе кеса.

ОДГОВОРИТЕ