ПЛ: Прегазили су га вријеме и Манчестер Сити… Професоре, вријеме је!

Венгерова немоћ, навијачка срамота – Сити опет разбио Арсенал! Фудбалери Манчестер Ситија други пут у свега четири дана убедљиво су победили Арсенал у Лондону.  Боље од тика-таке: Сити ради као сат! Будући шампион Премијер лиге поново је лако савладао "тобџије". Стадион је био полупразан. Није ово више игра Арсена Венгера…

Фудбал 01.03.2018 | 23:15
Након 3:0 у финалу Лига купа на Вемблију, "грађани" су разбили "тобџије" истим резултатом и на Емиратима у Премијер лиги.

Сити је погоцима двојице Силва, Бернарда и Давида, те Лероја Санеа који је био и асистент, лако тријумфовао у заосталом мечу 28. кола.

Меч пред полупразним трибинама је решен већ средином првог полувремена, Бернардо је донео 1:0 у 15. минуту, након додавања Санеа послао је прелеп ударац са ивице казненог простора под пречку.

Давид је дуплирао предност у 28, Кун Агуеро је после још једног сјајног продора Санеа сервирао погодак Шпанцу, да би Сане фантастичну партију крунисао поготком у 33, након центаршута Кајла Вокера.

Сити је до вођства дошао већ из првог шута, а до убедљивог победа са свега пет у оквир гола током 90 минута. "Грађанима" је посао у другом полувремену у одбрани предности олакшало и веома хладно време у Лондону уз снежну олују.

Арсенал је последњу шансу да се врати у меч пропустио у седмом минуту другог полувремена, Пјер-Емерик Обамејанг је промашио пенал, тачније, Едерсон је сјајно одбранио.

"Грађани" су могли славити још убедљивије, али је Петр Чех два пута сјајно реаговао након шутева Серхија Куна Агуера.

Плави тим из Манчестера је први клуб после 12 година који је три пута у сезони савладао Арсенал, јер је у првом дуелу на Етихаду било 3:1.

Сити је тако наставио пут ка титули, десет кола пре краја сезоне има 16 бодова више од првог пратиоца, градског ривала Јунајтеда.

С друге стране, Арсенал је све даље од Лиге шампиона, шести је са чек десет бодова заостатка за четвротопласираним градским ривалом Тотенхемом, а на -8 је и иза друго ривала из Лондона Челсија.

У наредном колу Сити дочекује управо Челси, док Арсенал гостује Брајтону.

Након Вемблија, Сити је понизио Арсенал и на полупразном Емирејтсу!

Арсен Венгер и његови фудбалери након лекције у Лига купу у недељу, нису ни у четвртак нашли одговор за сјајни Манчестер сити, који је у Лондону пружио представу достојну титуле и оставио Арсенал чак десет бодова из четвртопласираног Тотенхема:

Арсенал - Манчестер сити 0:3.

Тобџије су, за разлику од меча у финалу Лига купа, у утакмицу ушле са много више ентузијазма и жеље да избришу слабу представу коју су пружили за викенд. Изашли су "високо", добро бирали ситуације када да уђу у пресинг и нису дозвољавали гостима превише времена на лопти.

Али, екипа Пепа Гвардиоле је тај ентузијазам и полет веома брзо "угасила".

Сјајни Лирој Сане је направио прави "дар-мар" по левом крилу, дошао са лоптом на ивицу шеснаестерца и на другој страни пронашао Бернарда Силву, а омалени Португалац је одлично припремио ударац и левом ногом послао "кифлу" у даљи угао гола Петра Чеха за вођство "грађана".

Први гол Ситија је дошао практично ни из чега, али други је био омаж "тики-таки"!

Давид Силва је "отворио" Лироја Санеа на крилу, а Немац је свог сународника Шкодрана Мустафија оставио "у прашини" и у шеснаест метара понашао Серхија Агуреа који је лепо оставио лопту Давиду Силви, а Шпанац је немилосрдан и послао лопту у ближи угао.

Само пет минута касније након полуконтре у којој су комбиновали Агуеро, Де Брујне и на концу Кајл Вокер, погодак је постигао Лирој Сане за 3:0 на "смрзнутом" Емирејтсу.

Тужну ноћ за домаће навијаче још тужнијом је учинио Пјер Емерик Обамејанг у уводним минутима другог полувремена. Хенрик Миктаријан је оборен у шеснаестерцу, а ударац Габонца са беле тачке је одлично прочитао Едерсон и школски одбранио.

Арсен Венгер је само одмахнуо главом, а остао је сјајан податак: Голмани Ситија су ове сезоне одбранили 11 од 19 пенала у свим такмичењима!

Манчестер сити ради као сат!

Човек који је некада жарио и палио Премијер лигом, донео јој најлепши фудбал који је икад видела, променио је из корена и натерао Енглезе да опет уче фудбал из почетка - вечерас је дефинитивно поражен. Резултатски од Манчестер Ситија (0:3), али још важније и болније - поражен је као човек којег је прегазило време.

Арсен Венгер још замишља да се трка са путничким возовима, а константно га ударају брзи. Вечерас га је ударио онај најбржи. Гвардиолин. И послао га у пензију…

Све осим напуштања клупе Арсенала на крају сезоне би било себично од стране Арсена Венгера. Дао је Арсеналу све, одбио због њега Реал Мадрид и ко зна кога још. Живео је за Арсенал 20 и кусур година, променио му ДНК, исписао најславније странице у историји клуба, али је негде скренуо погрешно… И остао да живи у тој историји одбијајући да прихвати садашњост. Не гледајући у будућност. Професор више не може да предаје, његови уџбеници су застарели и прашњави. Стигле су неке млађе и модерније колеге који су то знање одавно сажвакали и оплеменили га. Пеп Гвардиола је први међу њима.

И није случајно што се сва немоћ Венгера и Арсенала тако кристално огледала вечерас пред полупразним трибинама Емирата против тима који је нека верзија оних Арсенових Непобедивих. Оно што су некад игралиАнри, Бергкамп, Вијера, Пирес и компанија, данас на сличан начин али много брже играју Гвардиолине перлеСане, Силва један, Силва други, Агуеро, Де Брујне…

Начин на који је лака коњица Пепа Гвардиоле за 18 минута масакрирала немоћни Арсенал је можда био најбоља порука Венгеру да послао почне са распремањем канцеларије и неким достојнаственим опроштајем у мају. Лерој Сане је као некада Анри правио слаломе кроз одбрану Арсенала која није могла ни ласом да га ухвати. Де Брујне је пасовима секао одбрану као некад Вијера, Бернарду и Давиду Силви се лопта лепила за ногу као некада Бергкампу, Агуеро је пробијао као Љунгберг... Била су то ремек дела фудбалске једноставности коју је некада Венгер проносио Острвом као први апостол тог јеванђеља о лепом фудбалу.

Први пут у историји Премијер лиге, Арсенал је на свом терену примио три гола за полувреме! Венгер је немоћно гледао са клупе, није више ни устајао и у једном тренутку је само тужно оборио главу и замислио се. Полупразне трибине су негодовале и салвама звиждука рекле шта мисле. Свима је све јасно. И Венгеру је од вечерас. Арсенал је у року од неколико дана добио две болне лекције од Манчестер Ситија и видео колико је заправо далеко од трофеја на Острву. Чак и промашени пенал Обамејана у другом полувремену - који би донео трачак наде - илуструје да нада више не станује на Емиратима. Могло је да буде и бруталније. Али као и да се Пеп Гвардиола на крају сажалио на човека који попут њега није само тренер, већ и револуционар који је мењао фудбал. Манчестер Сити у другом полувремену као да је спустио гас не желећи да додатно понижава човека који не припада овом данашњем фудбалу.

Сезона је практично готова за Арсенал што се тиче Премијер лиге. Са осам бодова мање од петопласираног Челсија и 10 мање од Тотенхема који је на позицији за Лигу шампиона, Арсенал је своје завршио. Остаје му још та Лига Европе да проба на мала врата до Лиге шампиона, али ни то не делује вероватно. Не због конкуренције, не због пробуђеног Милана који га чека у четвртак, већ због самог Арсенала и унутрашњих демона Арсена Венгера са којима се није изборио.

Арсеналу је потребна потпуна реконструкција. Почевши од Арсена Венгера. Није ово више његова шољица чаја... Не иде да га памте по овоме. Заслужио је боље. А заслужио је и Арсенал да више не буде његов талац.