Власт у Српској није задовољила

Центри цивилних иницијатива су саопштили да су рад парламента и владе Српске најлошији у овом мандату.   Томе су, како наводе, допринијели политички сукоби у Републици Српској који трају од почетка овог скупштинског сазива. Подаци кажу да је ово једина година 
 

Република Српска 27.02.2018 | 18:03
Власт у Српској није задовољила
Политички сукоби, кашњења, нетранспарентност, наставак задужења, лоши резултати. Све су то резултати рада парламента и владе Српске у 2017.години, поручују из Центра цивилних иницијатива.

Парламент је остварио најлошији резултат у прошлој години када је одржано само 10 сједница у 36 дана засједања.  

„НСРС је у 2017 години усвојила свега 42 закона што је за 15 мање него у претходној години. Најлошији реузлтат у актуелном мандату остварен је и у реализацији програма рада гдје је рализовано тек 46% од планираног, реализација планираних закона је још лошија, усвојено је свега 33% програмом рада планираних закона“, каже Жељко Нинковић из ЦЦИ.

Примједбе се односе и на неодржавање посебних, тематских сједница о стању у привреди, корупцији и о свим животним проблемима грађана и локалних заједница у цјелини. Скоро двије трећине посланика професионализовало је свој статус за обављање посланичке дужности и прима редовну мјесечну плату што највише оптерећују буџет Парламента.

„Највећи дио буџета НСРС одлази на расходе и лична примања запослених 65% или 6 587 500 марака од 10 141 100 марака колико износи пројектовани буџет НСРС за 2018 годину. Грантови посланичким клубовима су планирани у висини од 500 000 КМ што је добар примјер да у буџету постоји доста простора за уштеде и пренамјене у сврхе од којих ће грађани  имати много више користи“, тврди Нинковић.

Број закона утврђених на Влади прошле године најмањи је у посљедњих 7 година, само 56 закона. Можада је разлог томе, кажу у ЦЦИ, то што је Влада Српске у претходној години константно задуживала буџет Српске.

„Економски аналитичари упозоравају да смо добили још један буџет који има намјену само да исфинансира отплату кредита и плате радника јавног сектора који представљају  гласачку машинерију а све остало је упитно. Нема ни јасних развојних циљева који желе да се остваре буџетом ни дефинисаних средстава за њихово остваривење а нема ни значајних издвајања за науку“, истиче Ана Лучић из ЦЦИ.

Опозиција тврди да коначно долазимо до стадијума истине, а то је да Народна скупштина више нема епитет наводно најбољег парламента. Неадекватна реакција власти на извјештаје главне службе за ревизију говори да су институције РС дотакле дно.

„Сматрам да све ово што смо говорили у опозицији у прошлом временском периоду да смо били у праву, а да ови резултати за нас нису било какво изненађење а вјерујем да нису изненађење ни за грађане РС. Народној скупштини се мора вратити дигнитет што ова власт и овај режим не могу“, каже Адам Шукало, посланик ПДП-а у НСРС.

И влада и парламент Српске морају се у свом раду фокусирати на кључне проблеме грађана и њихово рјешавање, а престати давати свој допринос дизању тензија у земљи. Не смије се дозволити да предизборна кампања блокира рад институција и да се ускостраначки и интереси појединаца у власти поставе изнад интереса грађана, закључено је у истраживању Центара цивилних иницијатива. 



БН телевизија

Коментари / 4

Оставите коментар
Name

професор

27.02.2018 17:27

Како да се влада фокусира на проблеме градјана када јој фокус лези на крадји и прикривању трагова пљацке? Влада се налази на једној веома ниској моралној степеници, а најбоље за све нас би била њена суспензија прије избора.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ста Би Рекли ,

28.02.2018 22:18

Колико је народ задовољан, кад вец није власт..

Name

007

27.02.2018 19:06

Ова констатација изгледа да се односи на околину,а ни тамо није мед и млијеко.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ни

27.02.2018 20:50

Па народ види да власт није задовољила али ста ви предлазете као независни да се промени лако је реци незадовољава треба покренути народ да је смијени.

ОДГОВОРИТЕ