Историјске промјене у ЛШ, "вјечити" ће тешко до елите!
УЕФА је потврдила да ће од наредне сезоне бити измена у формату Лиге шампиона и Лиге Европе, чија је суштина да "велики" клубови имају предност над "малим". Нови систем квалификација: Пет кључних промена, само шест места у елити, малим клубовима јасна смерница - Лига Европе! Формат групне фазе неће бити промењен, али се уводи нова сатница мечева за оба такмичења, а то су термини 18. 55 и 21. 00.
Фудбал 27.02.2018 | 21:45
То значи да ће српски шампион имати јако тежак пут до елите, кроз четири квалификациона кола, али ће имати могућност да у случају елиминације у било којој рунди настави такмичење у квалификацијама за Лигу Европе.
Групна фаза Лиге Европе даје 17 директних улазница, а новост је да ће, као и Лига шампиона, имати стазу шампиона (тимова елиминисани из ЛШ) и пратилаца у квалификацијама.
Следећа сезона у квалификацијама за Лигу шампиона стартује 26. јуна утакмицама у прелиминарној рунди, а Лига Европе два дана касније.
УЕФА је и званично објавила нови систем такмичења у Лиги шампиона и Лиги Европе, који ће важити од наредне сезоне (2018/2019) и бити на снази три сезоне. Јасан је закључак да су челници европске куће фудбала пружили неку врсту услуге најбогатијим клубовима и најјачим лигама на Старом континенту, обезбедивши велики број директних места у Лиги шампиона, али су са друге стране омогућили нешто лакши пут такозваним мањим клубовима до Лиге Европе.
Направљено пет кључних промена. Укупно 26 тимова обезбеђује директан пласман у Лигу шампиона. Ту су највећи бенефит добила четири најјача шампионата Енглеске, Италије, Немачке и Шпаније, која имају по четири директна учесника. Француска и Русија су добила по два директна места, а Португалија, Украјина, Белгија и Турска по једно. У укупан збир директних учесника елитног такмичења урачунати су и освајачи Лиге шампиона и Лиге Европе. Преосталих шест места биће обезбеђено кроз квалификацје.
То јасно показује колико ће српском шампиону бити тешко да се домогне „фудбалских звезда“, али квалификације за Лигу шампиона имају и одређене олакшице. Сваки тим који буде елиминисан у било којој рунди квалификација за елитно такмичење добиће нову шансу и такмичење наставити у квалификацијама за Лигу Европе.
У другом по квалитету клупском такмичењу на Старом континенту директно место у Лиги Европе има 17 клубова. Од тога по два из Шпаније, Немачке, Енглеске, Италије и Француске, односно по један из Русије, Португалије, Украјине, Белорусије, Турске, Чешке и Швајцарске. Преостало 31 место заузеће 10 клубова елиминисаних у плеј-офу Лиге шампиона, односно 21 тим из плеј-офа Лиге Европе.
Лига шампиона и Лига Европе имаће своје претквалификације. У елинтом такмичењу ће бити одигран такозвани мини-нокаут турнир, док ће у Лиги Европе бити примењен класичан систем на две утакмице. Полуфинале прелеминарне рунде квалификација за ЛШ биће одигран 26. јуна, а финале 29, док ће први меч Прелиминарне рунде квалификација за Лигу Европе бити одигран 28. јуна, а реванш 5. јула. Први меч првог кола квалификација за Лигу шампиона иугра се 10. и 11. јула, а први меч прве рунде квалификација за Лигу Европе 12. јула. Тада ће своје мечеве играти и српски представници.
Формат групне фазе неће бити промењен, али се уводи нова сатница мечева за оба такмичења, а то су термини 18.55 и 21.00.
КАЛЕНДАР ТАКМИЧЕЊА:
ЛИГА ШАМПИОНА:
26. јун: Прелиминарна рунда - полуфинале.
29. јун: Прелиминарна рунда – финале.
10/11 јул: Прво коло квалификација, први меч.
17/18 јул: Прво коло квалификација, други меч.
24/25 јул: Друго коло квалификација, први меч.
31. јул/1. август: Друго коло квалификација, други меч.
7/8. август: Треће коло квалификација, први меч.
14. август: Треће коло квалификација, други меч.
21/22. август: плеј-оф, први меч.
28/29. август: плеј-оф, други меч.
18/19. септембар: групна фаза, прво коло.
2/3. октобар: групна фаза, друго коло.
23/24. октобар: групна фаза, треће коло.
6/7. новембар: групна фаза, четврто коло.
27/28. новембар: групна фаза, пето коло.
11/12. децембар: групна фаза, шесто коло.
12/13/19/20. фебруар: осмина финала, први меч.
5/6/12/13. март: осмина финала, други меч.
9/10. април: четвртфинале, први меч.
16/17. април: четвртфинале, други меч.
30. април/1. мај: полуфинале, први меч.
7/8. мај: полуфинале, други меч.
1. јун: финале - Стадион Метрополитано (Мадрид)
ЛИГА ЕВРОПЕ:
28. јун: Прелиминарна фаза, први меч.
5. јул: Прелиминарна фаза, други меч.
12. јул: Прво коло квалификација, први меч.
19. јул: Прво коло квалификација, други меч.
26. јул: Друго коло квалификација, први меч.
2. август: Друго коло квалификација, други меч.
9. август: Треће коло квалификација, први меч.
16. август: Треће коло квалификација, други меч.
23. август: плеј-оф, први меч.
30. август: плеј-оф, други меч.
20. септембар: групна фаза, прво коло.
4. октобар: групна фаза, друго коло.
25. октобар: групна фаза, треће коло.
8. новембар: групна фаза, четврто коло.
29. новембар: групна фаза, пето коло.
13. децембар: групна фаза, шесто коло.
14. фебруар: 1/16 финала, први меч.
21. фебруар: 1/16 финала, други меч.
7. март: осмина финала, први меч.
14. март: осмина финала, други меч.
11. април: четвртфинале, први меч.
18. април: четврфинале, други меч.
2. мај: полуфинале, први меч.
9. мај: полуфинале, први меч.
Финале, 29. мај: Олимпијски стадион (Баку)
* Суперкуп Европе биће одигран 15. августа у Талину.
Извор: Б92/моззартспорт
Коментари / 0
Оставите коментар