СП: Хрвати су добили неког у кошарци!

Коцкасти против Холанђана уписали тек први тријумф у квалификацијама за СП! Хрватска после доста муке победила Холандију! Кошаркакша репрезентација Хрватске остварила је прву победу у квалификацијама за Светско првенство, пошто је са 82:78 победила Холандију.  Хрватска се извукла, није 0-4, али није ни +7! Холандија је имала вођство у последњој четвртини у Задру, али није нанела комшијама и четврти пораз у исто толико мечева квалификација. Ипак, Хрватска неће бити изнад наранџастих ако екипе буду имале исти скор.

Кошарка 26.02.2018 | 23:15
Изабраници Ивице Скелина поново су играли са доста осцилација, али су у завршници четвртине ипак успели да се реванширају гостима за пораз у првом "прозору".

"Коцкасти" су одлично отворили меч и после првих десет минута игре имали су +15, 25:23.

Хрватска је наставила са добром игром, међурим у трећој деоници десио се велики пад у игри домаће селекције. Холандија је овај период игре добила са 26:15 и тиме се апсолутно вратила у меч.

Најважније поене на мечу постигли су Жељко Шакић и Карло Уљаревић, који су на пет минута до краја постигли тројке за 76:69.

Хрватска се ту одлепила и на крају је дошла до заслужене победе.

Најефикаснији у победничком саставу био је Жељко Шакић са 22 поена, док је 17 убацио Филип Крушлин. У пораженом саставу Ван дер Марс је убацио 18, односно Франке 12.

Репрезентација Црне Горе поражена је на гостовању од Шпаније са 79:67. "Црвена фурија" оправдала је улогу фаворита, а екипу је предводио Пабло Агилар са 16 поена.

Код гостију Зоран Николић је постигао 13 поена, док је Никола Ивановић убацио 10. Шпанија је прва у групи са 4/0, док је Црна Гора трећа са 1/3.

Драстично ослабљена кошаркашка репрезентација Хрватске, у чему се комшије не разликују од осталих европских тимова са изразитим бројем играча у НБА и Евролиги, имала је 15 поена предности у првој, 14 у другој четвртини и страховала до последњег минута за - у буквалном смислу - пласман на Мундобаскет у Кини 2019.

Некако, уз тројке Жељка Шакића и Карља Уљаревића, Хрвати су у Задру савладали репрезентацију Холандије, али не и разликом која им је била потребна да би, у случају истог скора, били бољи на табели Групе Д квалификација за наредно ФИБА светско првенство.

У "Крешимир Ћосић" дворани у Задру, у којој су у петак увече момци селектора Ивице Скелина поразом од Румуније пали на скор 0-3, комшије су једва избориле прву победу и остале у игри за другу фазу квалификација:

Хрватска - Холандија 82:78 (25:13, 19:21, 15:26, 23:18).

С обзиром на то да је лимитиран, али борбен тим селектора Тона ван Хелфтерена на старту квалификација био бољи од истог ривала седам поена разлике, Скелину остаје нада да ће му се пред везана јунска гостовања Италији и Румунији одазвати НБА и евролигашки играчи са којима ће успети кроз иглене уши да уведе екипу у наредну фазу у коју ће се преносити бодови из ове рунде.

У овом тренутку, Хрватска их има два, али и лошији скор са Холандијом.

Хрватска: Бабић 6, 3 ск, Бошњак, Бува 2, Крушлин 17, 3/5 за три, 7 ск, 6 ас, Марва, Перић 10, 5 ск, 2 ас, Пилепић 3, Планинић 8, Рамљак, Шакић 22, 4/4 за три, 4 ск, 3 ас, Уљаревић 6, 2/2 за три, Жорић 8, 5 ск.

Холандија: Бишар, Де Јонг, Франке 13, 3 ск, Хаминк 8, 7 ск, 3 ас, Клоф 13, 3 ск, 6 ас, Кок, Одендаг 8, 6 ск, Шафтенар 6, 5 ск, 2 ас, Слагтер 9, 5 ск, Ван дер Марс 20, 4 ск, Ворн, Вилијамс.

Скелинов тим, који је у прва три кола губио редом од Холандије 68:61, Италије 64:80 и Румуније 56:58, жестоко је отворио меч у празњикавој задарској дворани, повео 22:7 и 40:26, али од тог тренутка до првог егала на утакмици (55:55) у невероватној серији грешака и исхитрених шутева постигао 15, а примио 29 поена.

Унервозила се и домаћа екипа, као и публика тада, нарочито када је Ник Одендаг отворио последњу четвртину двојком за 59:62, али су у неизвесној завршници која је уследила домаћи пронашли злата вредне тројке Шакића (који је шутирао 4/4) и Уљаревића (2/2) за вођство од 76:69 на три и по минута до краја меча.

Када се капитен десеткованог тима, ветеран Лука Жорић надовезао са два везана коша на асистенције Хрвоја Перића (80:72, 1:38 до краја), деловало је да победа домаћих неће долазити у питање већ да ће се играти за мање или више од седам разлике, али је и тада била потребна блага наклоност судијске тројке из Пољске, Летоније и Албаније (Марек Чмикевич, Мартинс Козловскис, Генцијан Чићи) да се не догоди нови "хладан туш" какав су на истом месту приредили Румуни 72 сата раније.

Ипак, ни судије нису успеле да одбране жељену предност Скелиновом тиму, након што је Шарлон Клоф погодио "фаде аwаy" шут из угла и био фаулиран, па промашеним слободним бацањем омогућио Томасу ван дер Марсу да сакупи офанзивни скок и комплетира напад од четири поена за 82:77, након чега је Шакић промашио оба слободна бацања, а Јаник Франке убацио једно за коначних 82:78.

Десило се и то - Хрватска је уписала победу у квалификацијама за Светско кошаркашко првенство 2019. године. У хали Крешимир Ћосић пала је Холандија у четвртом колу квалификација - 82:78.

На овај начин изабраници Ивице Скелина реванширали су се Холанђанима који су их на свом терену савладали са седам разлике. Додуше, само делимично јер је у првом мечу било 68:61 за Лале и ипак су сачували бољи међусобни скор.

Генерално гледано, била је ово још једна слаба партија хрватских кошаркаша, али су овај пут ипак оправдали епитет фаворита и потврдили на терену да су квалитетнија екипа од Холандије.

Најефикаснији у победничкој екипи били су Жељко Шакић са 22, односно Филип Крушлин са 17 поена. Ван дер Марс је предводио Холандију са 20 поена, а Клоф је убацио 14.

Холанђани су у трећој деоници стигли минус 15, повели са 62:59 и још једном заледили срца навијача у Задру који су пре три дана већ доживели шок у дуелу против Румуније.

Ван дер Марс и Клоф су у том периоду чинили чуда на паркету, а хрватска селекција још једном је изгледала као потпуно разбијена војска.

На срећу Хрвата, средином последње четвртине рука није задрхтала искусном Жељку Шакићу и младом Карлу Уљаревићу који су везали тројке и “одлепили” домаћина на плус седам (76:69).

После тога гости из Холандије су на све начине покушали да се врате у утакмицу, али нису више имали снаге за још један преокрет.

Иначе, домаћа репрезентација је прилично сигурно почела утакмицу и после осам минута релативно лако дошла до великих плус 15 (22:7). Филип Крушлин је доминира у нападу и деловало је да би Хрватска коначно могла лако до победе.

Међутим, утисак је био у другој деоници да се Холанђани нису у потпуности предали, односно да Хрватска није успела да их сломи до краја и то се показало у наставку.

РЕЗУЛТАТИ, ТАБЕЛЕ, ПАРОВИ:

Група А

Белорусија - Словенија 93:92, Шпанија - Црна Гора 79:67

ТАБЕЛА: Шпанија 4-0, Словенија 2-2, Црна Гора 1-3, Белорусија 1-3.

Група Б

Украјина - Шведска 77:66, Летонија - Турска 79:70

ТАБЕЛА: Украјина 3-1, Турска 2-2, Летонија 2-2, Шведска 1-3.

Група Ц

Литванија - тзв. Косово 106:50, Мађарска - Пољска 64:57

ТАБЕЛА: Литванија 4-0, Мађарска 2-2, Пољска 2-2, тзв. Косово 0-4.

Група Д

Румунија - Италија 50:101, Хрватска - Холандија 82:78

ТАБЕЛА: Италија 4-0, Румунија 2-2, Холандија 1-3, Хрватска 1-3.

одиграно у недељу:

Група Е

Русија - БиХ 70:53, Француска - Белгија 64:49

ТАБЕЛА: Француска 4-0, Русија 2-2, БиХ 2-2, Белгија 0-4.

Група Ф

Исланд - Чешка 76:75, Финска - Бугарска 75:70

ТАБЕЛА: Чешка 3-1, Финска 2-2, Исланд 2-2, Бугарска 1-3.

Група Г

Грузија - Немачка 77:87, Аустрија - Србија 81:82

ТАБЕЛА: Немачка 4-0, Србија 3-1, Грузија 1-3, Аустрија 0-4.

Група Х

Естонија - Израел 78:62, Грчка - Велика Британија 75:70

ТАБЕЛА: Грчка 4-0, Естонија 2-2, Израел 2-2, Британија 0-4.

У други круг квалификација пласираће се по три најбоље репрезентације из сваке групе, а испашће само "фењераши", уз напомену да се остварени резултати преносе.

Извор: Б92/мондо.рс/моззартспорт