СП: Срби једва савладали Аустрију!

Аврамовић спречио сензацију у Бечу! Кошаркаши Србије једва су победили Аустрију 82:81 у Бечу, у четвртом колу Групе Г прве рунде квалификација за Светско првенство 2019. године.  "Трилер" у Бечу, Србија срећно до победе! Аустрија умало шокирала светског и олимпијског вицешампиона. . .

Кошарка 26.02.2018 | 09:00
Јунак "Орлова" био је млади плејмејкер Варезеа Алекса Аврамовић који је 22 секунде пре краја погодио тројку у већ прежаљеном нападу, након чега Рашид Махалбашић не успева да донесе домаћину сензационалну победу у последњим тренуцима сусрета.

Мучили су се играчи Александра Ђорђевића у Бечу, играли са доста осцилација, преокренули -12 с почетка трећег квартала и стигли -6 у последња два и по минута за трећу победу којом су обезбедили други круг квалификација.

Најефикаснији у српском тиму био је Стефан Јеловац са 21 поеном, 16 је додао Мирослав Радуљица, од чега је 11 убацио у првом кварталу, али је после ушао у проблеме са личним грешкама.

Стефан Бирчевић је додао 15, са две тројке и одличном одбраном је био кључни фактор серије 11:0 за преокрет у трећем периоду, а потом је погодио тројку и на 75:81 што се испоставило за кључно у коначном преокрету.

Двоцифрен учинак имао је и јунак Аврамовић, који је био и најбољи асистент Србије са пет проигравања. Аустрију је предводио снажни центар Махалбашић са 22 поена, девет скокова и три асистенције, али је и шест пута изгубио лопту.

Двоцифрен учинак имали су још Мурати и Радош са по десет, а доста проблема "Орловима" су са по девет направили Дувије и капитен Шрајнер који је имао и седам проигравања.

У другом мечу групе Немци су у недељу победили у Грузији 87:77 и четвртом победом такође обезбедили другу фазу такмичења. СП 2019. одржаће се у Кини.

Све је добро, што се добро заврши!

Репрезентација Србије избегла је пораз од Аустрије уз много среће и један невероватан кош, тројку Алексе Аврамовића 22 секунде пре краја.

На другој страни су шутеве за тријумф у последњим тренуцима промашили незадрживи центар Рашид Махалбашић и плејмејкер Бенедикт Дањек.

"Орлови" су од 12. минута већи део меча провели у дефициту. У 24. минуту губили су 55:43, а три минута пре краја 81:75, али су у Швехату крај Беча ипак стигли до треће победе у квалификацијама за Светски куп у Кини 2019.

Аустрија (скор 0-4) - Србија (3-1) 81:82 (25:20, 18:21, 20:25, 18:16)!

Ова утакмица била је слика и прилика онога што је селектор Александар Ђорђевић најавио још летос, да ће се трећеразредним репрезентацијама пружити прилика да побеђују традиционалне кошаркашке силе, које у новембарском и фебруарском термину не могу да рачунају на играче евролигашких и НБА тимова.

Само 48 сати после пораза од Немачке у Франкфурту, "орлови" дуго нису могли да енергетски одговоре играчима Аустрије. Катастрофално су бранили рекет и опет изгубили много лопти - 18.

Покренуо их је Стефан Бирчевић - једини освајач медаља са СП 2014, ОИ 2016. и ЕП 2017. у актуелном саставу - који је након поменутих 55:43 "везао" две тројке и донео прикључак.

Пробудили су се онда Аврамовић и Стеван Јеловац, па је Србија серијом од 11:0 прешла у вођство (58:60).

Почетком четврте четвртине два пута смо били на "плус пет" (63:68 Аврамовић, 66:71 Јеловац), али онда су на површину испливале старе бољке и домаћин је серијом 7:0 опет почео озбиљно да прети.

Када је Махалбашић у 37. минуту повисио на 81:75, било је јасно да је ђаво однео шалу. Морао је Бирчевић да погоди још једну злата вредну тројку (81:78), али је Мирослав Радуљица (други меч заредом у проблему због личних грешака) промашио закуцавање, а Аврамовић полагање левом руком.

При резултату 81:79, четрдесетак секунди пре краја, "орлови" су добро одиграли кључну одбрану и кренули у напад у коме је постизање коша било императив. Аврамовић је препустио одговорност Паунићу, овај је кренуо у рекет, замало изгубио лопту, па је - немајући куд - вратио Аврамовићу иза линије за три поена.

Плејмејкер италијанског Варезеа је - и он немајући другог решења - шутнуо тројку са високим луком и погодио!

Махалбашић је затим имао отворену тројку да шокира Србију, али је после учинка 11/16 за два поена, промашио свој једини шут за три. Дањек је ухватио лопту, међутим, ни њему није било суђено да постане херој.

Раније у недељу је Немачка тријумфом у Тбилисију поправила скор на 4-0.

Немци 29. јуна дочекују Аустрију, а Србија гостује Грузији (1-3) и мораће да победи да би 2. јула против "панцера" на домаћем паркету имала шансу да заузме прво место у групи.

У другу фазу иду три најбоље селекције, с тим да се преносе резултати међусобних мечева.