Парламент РС о износу гаранција
Посланик СНСД-а у Народној скупштини Републике Српске Радован Вуковић рекао је да би одлука о износу гаранција од 750 милиона КМ које може издати Српска за ову годину требало да буде усвојена једногласно јер ће гаранције бити издаване тамо гдје су најпотребније.
Република Српска 20.02.2018 | 20:32
Током расправе у Народној скупштини Српске о приједлогу ове одлуке по хитном поступку Вуковић је рекао да ће гаранције добити онај ко испуњава потребне услове и за оне пројекте који су оправдани и који ће довести до великог инвестиционог замаха и стварања радних мјеста.
Посланик НДП-а Драган Чавић рекао је да је Приједлог одлуке о износу гаранција које може дати Република Српска у овој години по хитном поступку у супротности са Пословником о раду Народне скупштине Српске.
Он је током скупштинске расправе о овој теми рекао да се по хитном поступку могу доносити закони, али не и одлуке.
Чавић је нагласио да је Приједлогом ове одлуке предвиђено, између осталог, да се гаранције издају и за покриће дефицита и реструктурисање дуга, чиме се отвара могућност да "правна лица средства из кредита за који су добили гаранције Владе Српске могу користити како хоће".
Посланик СДС-а Недељко Гламочак рекао је да нема разлога за хитан поступак код Приједлога одлуке о гаранцијама, додајући да је разлог хитности тај што је ово изборна година.
"Гаранције се, према образложењу, могу дати сваком и за све, али само како то одреди Влада Српске и у политичком жаргону то се зове кампања", рекао је Гламочак.
Он сматра да су један од параметара због чега се Српска треба задужити неизмирене обавезе из претходног периода.
Посланик ПДП-а у Народној скупштини Републике Српске Перица Бундало сматра да би се усвајањем одлуке о износу гаранција од 750 милиона КМ створила опасност да за ову годину укупна задуженост значајно премаши милијарду КМ.
Он је појаснио да би толики ниво задуженост био створен датим гранцијама за задуживање по тој одлуци уз још задуживања на основу трезорских записа и по другим створеним основима задуживања.
Расправа је вођена и о набавци радара и сигурносних камера за контролу безбједности саобраћаја за потребе МУП-а Српске по систему јавно-приватног партнерства, а опозициони посланици наводили су да је то нетранспарентно, у супротности са већим бројим закона, да је штетно по буџет Српске и да су могуће разне малверзације.
Министар финансија Српске Зоран Тегелтија поновио је да је то јако транспарентан процес, као и да је у студији коју је припремила једна независна кућа, а која није блиска Влади Српске, дефинисано и препоручено да се процес набавке врши путем јавно-приватног партнерства.
Извор: Срна
Коментари / 1
Оставите коментарЗадузуј Миле
21.02.2018 11:02Приведи крају творевину,..подрску имас!
ОДГОВОРИТЕ