Уништен природни резерват Бардача

Природни резерват Бардача од 2007. године налази се на рамсарској листи заштићених барских подручја у свијету гдје је своје привремено или стално станиште имало више од 200 птичијих врста.

Република Српска 02.02.2018 | 15:52
Уништен природни резерват Бардача
До ових података дошло се истраживанима између 1970. и 1983. године прошлог вијека. Стање у овом резервату, који се простире на око 3,5 хиљаде хектара, гдје се налазило и рибњак са једанаест језера укупне површине од 670 хектара, данас изгледа поражавајуће.

Након приватизације рибњака, који је основан још 1902. одине, према процјенама еколога, љубитеља птица и природе, дошло је до потпуне дегредације овог еко-система.

Сјечом стогодишњих храстова и паљењем растиња, исушивањем чак седам језера, и умјесто това рибе, узгојом ратарских култура, употребом огромних количина хемијских средстава за заштиту биља, бројне птичије врсте су потражиле друга станишта, а оне птице које су остале практично се боре да преживе.



Умјесто заштите нетакнуте природе, производње здраве хране, развоја еко-туризма, овдје егзистира само мотел који је претворен у геријатријски центар.

Процес уништавања природног резервата и одсуство озбиљније жеље надлежних државних органа и инстуитуција да се спријечи деградација и коначно ријеши правни статус Бардаче, која је била заштићена још 1969. године, траје годинама.

Узалуд су била упозорења, па чак и конкретни приједлози у циљу реализације пројекта „Рестаурација и рехабилитација мочварног подручја Бардача“.  

Иницијативу су покретали Завод за заштиту културно-историјског и природног насљеђа, Центар за животну средину и еколози, који су на ту тему организовали и неколико радионица. И све се на томе завршавало.



У међувремену је престало са радом србачко Еколошко друштво „Врбас“, које је било носилац израде Локалног еколошког акционог плана (ЛЕАП) на чијем је челу био др Милан Павловић, управо из разлога неразумјевања локалне власти , јер је план завршио у некој од фиока општинске администарације.

Након вишегодишњег постојања, углавном, на папиру, са радом је престала и Јавна установа „Природно-археолошко друштво Бардача-Долина“, јер оснивачи, општине Србац и Градишка, као и ресорно министарство нису обезбиједили средства за рад ове установе.

А колико се локална власт и надлежни органи и институције брину о природном богатству, најбоље потврђује чињеница да се данас у Српцу нико није сјетио да било каквом активношћу, па и новом идејом обиљежи Међународни дан заштите мочвара.

(БН)


 

Коментари / 8

Оставите коментар
Name

дјода

02.02.2018 16:13

Приватнику не требају дивље "тице"-само долари еури итд ....

ОДГОВОРИТЕ
Name

роб

02.02.2018 16:59

Тамо Милин пајташ Вукелић коло води...све то народ види и дрзи везира на власти,не треба се нико залити...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Тр

02.02.2018 21:30

То је у ругиппу давно укњизено на гдина, а једино се и могло књизити на друга лица ако на лицу мјеста висе нема језера.

Name

Михајло 1974

02.02.2018 17:09

Ста це вам Бардаца?Ста це вам Пик Младен Стојановиц?Засто васој дјеци треба цист и бистар Врбас?Ви сте људи без властитог мисљења упали у цамотињу свакодневнице.Цекајте идуце изборе и стару прасетину испод сатора.Имате ли имало стида да их године у години исту багру бирате.Е моје Лијевце и Поткозарје на ста и кога сте спали.!??

ОДГОВОРИТЕ
Name

Одборник

02.02.2018 18:48

У Српцу имамо најмање три дипл.еколога а сви на бироу боре се са собом како да дигну глас бас они који морају кад немају хљеба да једу..срамно је ово све и зивот у овом ј.....м Српцу...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Србац црна рупа

03.02.2018 19:06

Србац, црна рупа. Мјесто без живота ,наде и сунца. Пустиња. Мјесто гдје царује сујета, купљена диплома и приватни интереси. Гдје царују шпијуни који по локалним кафанама шпијунирају оне "који нису наши". Што они нечују и несниме, чују и сниме видео камере. Мјесто гдје у центру града има више паса луталица него људи. Мјесто гдје се најмање 10 људи води да ради у државним и јавним предузећима а не иду на посао. Плату примају наравно. И онда од ових тражите да знају када је Међународни дан заштите мочвара. Заштитили су они мочвару ,тј.Бардачу за сва времена.

Name

Разбој

02.02.2018 19:58

Све сто раде зивотињама,раде и људима,руководиоци без главе и образа.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ин

03.02.2018 11:30

Има ли иста да није унистено за вријеме власти снсд и миле ста је овом народу као да су сви на високим дрогама.

ОДГОВОРИТЕ