Спој културе и традиције
Свечана академија, бал, промоција књиге. . . Низ културних догађаја одржава се ове седмице у бањалучком Банском двору поводом 27. јануара - дана када је прије 782 године преминуо ахиепископ, просветитељ, књижевник и дипломата Растко Немањић - св. Сава. Ове свечаности представљају спој историје, културе и традиције.
Република Српска 26.01.2018 | 22:44
"Оваква одора није дио наше свакодневнице данас тако да смо се потрудииле да дамо неки свој лични печат а да опет то буде онако како је било некада у средњем вијеку", рекла је Кристина Милошевиић, КУД Свети Сава Бањалука.
Владимир Шушић из Удружења "Звуци с камена" из Новог Сада истиче да српска традиција није смао ојкача и гањга.
"Српска традиција су и балови одржавани на дворовима наших династија Обреновића и Карађорђевића и заиста представља задовољство доћи у Бањалуку у Бански двор и присуствовати једном оваквом скупу."
Овај бал је спој културе и традиције и у Бањалуци се одржава већ трећу годину у част просветитеља и архиепископа светог Саве. Циљ организатора је да у наредном периоду буде уврштен у календар културних манифестација града.
Док су једни уживали у влацеру у исто вријеме у Вијећници Банског двора други су се подсјећали на историјски важну личност народног љекара, просветитеља и револуционара Васа Пелагића.
"Он је био просветитељ у правом смислу те ријечи и као млад човјек је дошао у Бањалуку 1866. године и ту основао банњалучу богословију фактички прву средњу школу у Босни и Херцеговини", казао је историчар Зоран Пејашиновић.
Основао је и прву читаоницу написао књигу о првој светосавској прослави у Бањалуци. Реплика Пелагићеве књиге је иза ових корица.
"Моја маленкост је приредила ову малу двокњигу. Прва је о светосавској прослави у његовој Богословији а други текст је једног од његових ученика који је неколико деценија касније 1909. у Босанској вили у четири наставка објавио један фељтон то је његово сјећање на ђачке дане у бањалучкој богословији и он се зове Коста Ковачевић касније парох у Бихаћу и виђен човјек", казао је историчар Зоран Пејашиновић.
Књига је и илустрована оргиналним фотографијама.
Свети Сава је био светогорски монах, јеромонах и архимандрит Студенице, први архиепископ, дипломата, законодавац, књижевник и ходочасник са краја 12. и почетка 13. вијека.
(Н1)
Коментари / 1
Оставите коментарОд љепоте
27.01.2018 06:27Пицркасмо ми од љепоте.
ОДГОВОРИТЕ