ЕЛ: Фенеру турски дерби, Гудурић 12п, Штимац 6п!

Кошаркаши Фенербахчеа победили су Анадолу Ефес са 89:84, у 19. колу Евролиге.  Даглас и Меколум мало за Фенербахче! Европски првак на гостујућем паркету победио градског ривала Ефес у мечу 19. кола Евролиге.  Фенер је тата у Турској, Гудурићевих 12 поена.  Екипа Жељка Обрадовића добила обрачун против Анадолу Ефеса у Евролиги, Штимац убацио шест поена.

Кошарка 19.01.2018 | 20:50
Изабраници Жељка Обрадовића претрчали су великог ривала и током већег дела меча имали двоцифрену предност.

Покушао је Ефес да се врати у последњој четвртини, али као кључна испоставиће се трећа четвртина коју су гости добили са 22:11.

Репрезентативац Србије Марко Гудурић одиграо је добар меч за актуелног шампиона Европе, пошто је за 23 минута на терену остварио учинак од 12 поена, три скока и три украдене лопте.

Сјајан меч одиграо је Бред Вонамејкер који је постигао 18 поена, уз осам асистенција и четири скока. Махмутолу је убацио 16 поена, док је Мели постигао 14.

У пораженом саставу бриљирао је Тони Даглас који је тек у последњем минуту први пут промашио из игре. Он је меч завршио са 29 поена (7/8 за два, 3/3 за три и 6/6 бацања) за 36 индексних поена.

Српски кошаркаш Владимир Штимац играо је 19 минута и за то време је постигао шест поена и поделио четири успешна додавања.

Фенеру је ово била четврта узастопна победа у ЕЛ (13/6), док је Ефес на скору 5/14.

Тони Даглас постигао је 29 поена уз само један промашај (шут за два поена 7/8, тројке 3/3, слободна бацања 6/6), а његов земљак Ерик Меколум 18, уз пет тројки из осам покушаја.

То, ипак, није било довољно да се баци на колена актуелни шампион Европе.

Фенербахче је искористио повољну околност, што у недељи у којој се играју два кола Евролиге није морао да гостује ван свог града, па је у арени "Синан Ердем" потврдио свој квалитет и уписао четврту узастопну победу у елитном такмичењу.

Ефес - Фенербахче 84:89 (24:24, 11:22, 22:22, 27:21)!

Ефес је почео фуриозно, вођством од 10:0, али довољан је био само један, крајње миран тајм-аут Жељка Обрадовића, да Фенер заигра онако како уме и већ за минут-два потпуно ухвати прикључак.

Кључна је била друга четвртина, у којој су гости играли чврсту одбрану, а Мелих Махмутоглу за кратко време убацио 12 поена (три тројке, један кош уз додатно бацање).

Ситуација се променила за 180 степени, Јан Весели и екипа преокренули су на 30:43 и онда уз мање падове одржавали сигурно вођство све до 50 секунди пре краја, када је на семафору стајало 77:87.

Тада су Обрадовићеви изабраници дозволили противнику да за двадесетак секунди убаци седам поена и приђе на 84:89, тројком Брока Мотума. Могли су још више да запрете после изгубљене лопте Слукаса, али је Даглас 12 секунди пре краја промашио и то је било све...

Мало је Анадолу Ефес са Ергином Атаманом дигао ниво форме у односу на почетак сезоне, али то је и даље недовољно добро да би се пружио отпор прваку Европе Фенербахчеу. Екипа Жељка Обрадовића добила је турски обрачун у Евролиги резултатом - 89:84.

Преломни моменат меча била је друга деоница када је Фенер направио разлику од 11 поена и то се показало до краја меча као недостижно за Пиваре.

Марко Гудурић је одиграо поново сасвим добар меч, постигао је 12 поена и имао је три скока и три асистенције уз једну важну тројку, али и изгубљену лопту у самом финишу меча. ИЈан Весели је додао 12 поена, Николо Мели два поена више.

Најефикаснији у победничком тиму били су Бред Вонамејкер са 18 и Мелих Махмутоглу са 16 датих поена.

Убедљив најбољи код Ефеса био је новајлија Тони Даглас који је убацио чак 29 поена. Пратио га је Ерик Меколум са 18 датих поена.

Наш Владимир Штимац је играо мало мање од 20 минути за то време је дао шест поена и имао четири скока.

Фенербахче овом победом иде на деобу другог места Евролиге.

ЕФЕС: Меколум 18, Браун 2, Батук, Битим, Демир, Мотум 6, Штимац 6 (2ск, 4ас), Мустафа, Даглас 29 (3ск, 3ас), Драгић 9 (5ас), Данстон 8 (5ск), Симон 6 (5ск).

ФЕНЕРБАХЧЕ: Томпсон 3 (4ск), Мели 14 (7ск, 3ас), Херсек, Махмутоглу 16, Вонамејкер 18 (4ск, 8ас), Слукас 4, Гудурић 12 (тројке 2/3, 3ск, 3ас), Весели 12 (5ск, 3ас), Гулер 3, Диксон 3, Дувериоглу 4, Датоме.

Барселона - Бамберг 81:66

ТАБЕЛА: ЦСКА 14-4, Фенербахче 13-6, Олимпијакос 13-6, Реал 12-6, Панатинаикос 12-6, Жалгирис 12-7, Химки 11-8, Макаби 10-9, Басконија 8-10, Уникаха 7-11, Барселона 7-12, Звезда 7-12, Бамберг 7-12, Валенсија 6-13, Армани 5-13, Ефес 5-14.

ПАРОВИ 20. КОЛА: Панатинаикос - Жалгирис, Реал - Ефес, Уникаха - Басконија (25. јануар), ЦСКА - Бамберг, Фенербахче - Барселона, Звезда - Олимпијакос, Валенсија - Химки, Армани - Макаби (26. јануара).

Извор: Б92/мондо.рс/моззартспорт