АБА: Важна побједа Задра против ФМП-а!

Кошаркаши Задра победили су синоћ на свом паркету ФМП из Железника са 83:77 (22:25, 19:19, 25:12, 17:21) у последњој утакмици 16. кола АБА лиге.  Трајало дуже него фудбал: ФМП пао у ревији пенала! У Задру су ове сезоне победили Партизан и Црвена звезда, али не и ФМП после утакмице која је почела када и оне у Манчестеру и Севиљи, а завршила се после тога.

Кошарка 16.01.2018 | 11:30
Прво полувреме утакмице у Задру донело је доста неизвесноти, да би домаћин у другом полувремену, пре свега у трећој четвртини стекао контролу, да би у самој завршници преломио сусрет у своју корист.

Најефикаснији у победничком тиму био је Иве Иванов са 18 поена, док је Лука Божић постигао 17, а Престон Ноулс и Џошуа Бостик убацили су по 14.

У екипи ФМП-а истакли су се Филип Човић са 17 поена, а Немања Ненадић додао је 15.

Задар је овом победом над директним конкурентом у борби за пласман у плеј-оф дошао до осмог тријумфа, уз исто толико пораза и сада је на деоби петог места с Партизаном, док је ФМП седми са скором 7/9.

Неспортска лична грешка Ловреа Башића на Филипу Човићу послужила је кошаркашима ФМП Железника као одскочна даска у тренутку када је деловало да срљају у убедљив пораз у Задру али је неочекивани "камбек" домаћин зауставио на три минута до краја.

При резултату 73:58, на 7:44 до краја последњег меча 16. кола АБА лиге, судијски трио Дамир Јавор-Милија Војиновић-Радош Савовић фаул Бешића означио је као претеран, што је после Човићевих убачених пенала био почетак серије која је унервозила тренера домаћих, Арамиса Наглића, нарочито када је Алекас Раданов погодио тројку за 73:69 на свега 3:02 до краја.

Назор је тада позвао минут одмора, Лука Божић изнудио фаул и погодио оба пенала, а млади тим Владимира Јовановића остао без одговора у финишу - мада је право питање како је 12 поена предности из првог полувремена претворено у 15 поена заостатка у другом.

На крају, у утакмици са 64 фаула и 69 изведених слободних бацања, која је почела у истом термину када и мечеви Премијер лиге и Примере а била завршена после тога: Задар - ФМП Железник 83:77 (22:25, 19:19, 25:12, 17:21)!

Најефикаснији у победничком тиму био је Иве Иванов са 18 поена, док је Лука Божић постигао 17, а Престон Ноулс и Џошуа Бостик убацили су по 14. У екипи ФМП-а истакли су се Филип Човић са 17 поена, три скока, три асистенције и три украдене и изгубљене лопте. Немања Ненадић додао је 15, док су двојица Стефана, Лазаревић и Пот убацили по десет.

Задру је овог била десета победа у Дворани "Крешимир Ћосић" у последњих 12 мечева у АБА и А1 лиги, а та два пораза плаво-бели доживели су од Партизана (97:104) у октобру и Црвене звезде (76:88) у новембру.

ФМП је наставио да игра променљиво, па је после пораза од Олимпије, Будућности и Цедевите, односно победа над Партизаном и МЗТ Скопљем, сада забележио два неуспеха у низу у мечевима са Морнаром и Задром.