Имамо своје - увозимо туђе
Богатство у води није постало и богатство у новцу. БиХ је то најбоље показала. Прошле године увезено је 152 милиона литара воде. То је коштало 133 милиона марака.
Република Српска 13.01.2018 | 21:47
Највише незаслађене воде БиХ је увезла из сусједне Хрватске, и то 19,6 милиона литара у вриједности од 9,1 милион КМ, док је у исту земљу извезла три пута мању количину. Поред Хрватске, БиХ је током године највише увозила воду из Србије и Словеније. Извоз воде домаћих произвођача изван граница БиХ у првих 11 мјесеци прошле године износио је 45,8 милиона КМ’’, подаци су Управе за индиректно опорезивање БиХ.
Стручњаци предвиђају да ће за десетак година у свијету бити права борба због недостатка питке воде. БиХ то, очиглено, не зна искористити. Према стручним процјенама квалитет наше воде је далеко испред увезене.
’’Посебно флаширане увезене воде. Пластичне флаше се праве од велике количине нафте. На то треба додати транспорт флаширане воде. Колико год била изворска, њен транспорт и промјена температуре приликом складиштења доводе до контаминације воде и сама пластика испушта токсичне материје временом’’ – поручују из Центра за заштиту животне средине.
Процјене кажу да у земљи има висе од 200 извора минералне воде. Искоришћено је нешто више од једног процента. Да би се то промјенило потребна је конкретна економска политика, али је нема. Како се они који одлучују о свему односе према овом најзначајнијем природном ресурсу у свијету најбоље потврђује слика са сједница на којима политичари пију флаширану воду из комшилука.
’’Ми смо богати изворима чисте воде. Треба пити воду из чесме. Треба дестимулисати увоз воде јер је беспотребно давати толике миионе на увоз воде’, каже економски аналитичар Зоран Павловић.
Постоје неки футуристички пројекти који горе о томе да БИХ од воде може имати велику комерицијалу корист. На пројектима, све и остане. Држава не искориштава ни друге природне ресурсе. Кинески бијели лук, турски парадајз, македноске јабуке, крушке из Италије испуњавају рафе широм БиХ. Домаћи производу губе битку пред конкуренцијом.
’’Недостају нам организација и задруге које би организовале мале прозвођаче који би били у повлаштеном положају када се снабдјевају велики тржни ланци. Министарство мора уложити велике напоре да створи амбијент домаћег производа који је свјеж. У Великој Британији постоји поред цијене робе и број пређених миља колико је та роба прешла до вашег тањира и онда се људи опредјељују да купују свијеже прозводе и цијена тих производа је већа’’ – каже Павловић.
Поврће долази и са Сејшела, Тајланда и Киргистана, иако, БиХ има пољопривредни потенција за производњу воћа и поврћа. Милиони се расипају, фирме свакодневно пропадају. Имамо своје али, оцигледно, драже нам је туђе.
БН телевизија
Коментари / 19
Оставите коментарГлобал зитизен
13.01.2018 21:29Ова земља је Елдорадо за све истоцне и западне извознике. Казе најсиромаснији ,нај ово нај оно . Погледајте мало око себе у Семберији се тоци србијанско Лав пиво , затим Ласко а пилснери из домаце производње су ријеткост. Одес у Хецеговину ниста боље мозес попити само пива из Хрватске. Оволики избор стране воде нема нигдје у свијету вјерујте. Одес код комсија у трговински центар нецес наци скоро ниста из БИХ. Као ми глупи незнамо ми ниста произвести. Пленковиц се данас с Цовом бори за ХДЗ да људи гласају јер бране трзисте за хрватске фирме . Ниста боље ни другације није ни у РС-у.Кад би наси новинари мало ресерсирали открили би да су наси политицари уједно и највеци увозници. Њихове и њима блиске фирме ниста не производе само увозе . Њих не интересује никакав напредак., њима је лијепо. Немојте заборавити на изборима гласати за Лав, Књаза , Ласко, Гавриловица, Подравку, Конзум, Дукат,Озујско и рецимо Карловацко пиво . Док небуде свијести ста стављамо у корпу дотле цемо бити сиротиња и сви ови около це се градити , развијати а нас као бранити од(домацих производа).Сретна нова година и зивјели.
ОДГОВОРИТЕПиво
14.01.2018 05:17Нема србијанског пива већ има српског пива у Семберији, а и пуно је већа покривеност увоза из Србије извозом на то тржиште. Са ХР је лосија ситуација не желе БиХ робу осим ако баш немају слицан производ а имају јак увозници и лоби у БиХ.
ре
14.01.2018 09:27Људи су глупи, казу купују братско.Па кад је братско засто не дјеле дзаба.Стара пословица казе, ако смо ми браца, нису кесе сестре.
Грађани БиХ, ујединимо се...
14.01.2018 09:44Туђе нећемо – своје не дамо...
ре пиво
14.01.2018 09:48Ти га овако рано заломио, мање пиве, и стварност це се указати.
ре Пиво
14.01.2018 10:02Ако се пиво којим случајем прави у Прешеву или Санџаку оно није српско то је србијанско пиво.
перспектива=0
13.01.2018 22:04БиХ је реално увијек била најнеразвијенија регија СФРЈ. Свијест и образовање насих водја је на завидно ниском нивоу. Свијест вецине градјана, да казем малоградјана, је на нивоу завидности комсији и доброј порцији траца. Сколовани и спосбни људи су вец одавно протјерани из земље. Оно цега имамо јесте вода, али и њу увозимо као доказ реценог.
ОДГОВОРИТЕПогресмо
14.01.2018 00:10Нисте добро информисани.Б и Х је била пред рат једина република у СФРЈ која је имала позитиван трговиски биланс са инодтранством( висе извозила него увозила. ) Од 4 највеца извозника у СФРЈ 3 То су била из Б и Х ( Енергоинвст , Унис и Сипад , медју мјима је био Раде Концар из Загреба. То је било вријеме кад смо гледали од цега зивимо и вријеме кад нисмо били на првом мијесту Срби , Муслимани. (Босњаци ) , Хрвати... Сад кад су нас завадили остаје нам само да пијемо њихово пиво и воду и пусимо њихов.Сретна Нова година
релано
14.01.2018 08:20Док год нема бољитка политицки курс је исправан. На дјелу су белосвјетски сљам укљуцујуци такве људе из властитих редова.
борац
14.01.2018 06:16Јос једна од празни прица.
ОДГОВОРИТЕбака
14.01.2018 06:30И нека вам буде све срецно И берицетно.
ОДГОВОРИТЕФед
14.01.2018 06:59Градимо Хрватску и Србију они су насе матице а насу дјецу цемо да саљемо да цисте Свабске заходе то се зове патриотизам
ОДГОВОРИТЕПоследњи кинески цар
14.01.2018 07:25Има неколико разлога за овакво стање. Прво, наше власти нису обезбједили услове да се домаћи ресурси искористе и оствари корист за државу. Друго, домаћим инвеститорима односно људима који имају новац је лакше увести готову робу него улагати у домаћу прозводњу а остваре такође добит. И треће, да ми не купујемо то што они увезу, конкретно воду које има код нас у изобиљу онда ови неби ни увозили.
ОДГОВОРИТЕИма
14.01.2018 08:40Имамо своје али пуно фекалија. Сваки могуци објекат своје фекалије испуста у ријеке. Е па хвала на понуди радије цу је купит само да није наса.
ОДГОВОРИТЕре
14.01.2018 11:10Типицно размисљање дебилка скромног знања,....као вода се фласира из загадјених ријека, а не на изворима,...а куповат це тудје, јер тамо је све супер цисто, савремено, боље, љепсе,....криза идентитета, и комлекси мање вриједности на дјелу...
Грађани БиХ, ујединимо се...
14.01.2018 09:08Туђе нећемо – своје не дамо! Сви за једног, један за све!
ОДГОВОРИТЕкраљ
14.01.2018 11:44Никакву фласирану воду не треба пити, само природна изворска вода.
Xxл
14.01.2018 09:26Шаровић, господин је крив за то. Ми смо најбогатија земља по питању воде, Хало, криво руководство републике неспособно.
ОДГОВОРИТЕТал
14.01.2018 13:11"Јана" вода и карловацко пиво 50 % јефтиније код нас него у Хрватској.Дампинг цијене,а ови Дјакулини струцњаци не подузимају ниста посто им директор протезира све из вана.